Epic Games pozywa Apple i Google za usunięcie jego gry i monopolizm

Epic Games pozywa Apple i Google za usunięcie jego gry i monopolizm

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:23
14.08.2020
2274 wyświetlenia

Po skargach Microsoftu i Facebooka na Apple, który blokuje im streaming gier na swojej platformie i wszczęciu dochodzenia w sprawie praktyk monopolowych przez Komisję Europejską kolejny duży gracz wycelował działo we właściciela App Store. Jest nim Epic Games, którego najbardziej znany tytuł Fortninte został usunięty ze sklepu Apple'a po tym, jak w grze wprowadzono nowy system płatności. Co więcej, ta sama sytuacja powtórzyła się z Google i jego Sklepem Play.

Pozew skierowany przeciw Apple oskarża go o monopolistyczną praktykę, która "nakłada bezzasadne i bezprawne restrykcje, aby kompletnie zmonopolizować oba rynki i uniemożliwić deweloperom oprogramowania dotarcie do ponad miliarda użytkowników jego urządzeń mobilnych (np. iPhone i iPad), chyba że poprzez pojedynczy sklep kontrolowany przez Apple". Jest to konsekwencja usunięcia Fortnite z App Store na skutek wprowadzenia po cichu nowej funkcjonalności Direct Payment, która umożliwia płatności w grze z pominięciem systemu Apple, który od każdej takiej transakcji inkasuje normalnie 30% marży. Zdaniem firmy jest to naruszenie warunków korzystania z jego usług.

O monopolizm został także w pozwie oskarżony Google. Jak twierdzi Epic Games, Google "używa swojego rozmiaru, by czynić zło konkurentom, innowatorom, klientom i użytkownikom na wielu rynkach, na których rozrósł się, by je zmonopolizować". Wydawca gier i konkurencyjnego sklepu twierdzi także, że "Google celowo i systematycznie zamyka ekosystem Androida na konkurencję, łamiąc obietnice, które złożył".

Cały ten łańcuch zdarzeń prowadzący do pozwów wydaje się nieprzypadkowy. Uważa się, że Epic specjalnie wprowadził do gry wydanej w sklepach nowy model płatności (który przechodził bez problemu w wersji APK spoza sklepu), wiedząc, że administracja sklepów będzie zmuszona usunąć grę, a to z kolei będzie pretekstem do pozwów. Jako że obie firmy miały już wcześniej kłopoty w związku z podobnymi oskarżeniami, Epic może rzeczywiście ugrać osłabienie ich monopoli. Ma to oczywiście związek z jego własnym sklepem Epic Games Store, który uruchomił w grudniu 2018 roku.

Na koniec jeszcze wspomnijmy o kontekście powyższego filmu Nineteen Eighty-Fortnite. Jest to odwołanie nie tylko do słynnej powieści Orwella, ale też do nieco zapomnianej już reklamy Apple'a z lat 80., w której twórca Macintosha przekonywał, że rok 1984 nie będzie jak Rok 1984.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/epic-games-v-google-lawsuit-filed-fortnite/

Polecamy również w kategorii Apple