Menu kategorii
 • Dziś wygasło wsparcie ostatniej edycji Windows XP Embedded

  Dziś wygasło wsparcie ostatniej edycji Windows XP Embedded

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  19:58
  09.04.2019
  3703 wyświetlenia

  Wczoraj minęła piąta rocznica wygaszenia wsparcia dla Windows XP, ale mimo tego głośnego wydarzenia XP wciąż jeszcze żyje drugim życiem. Mowa tu nie tylko o wiernych użytkownikach, ale i o Windows Embedded POSReady 2009, czyli ostatniej wspieranej wersji Windows, bazującej na Windows XP. Microsoft odłącza jednak wtyczkę i 5-letni okres przedłużonego wsparcia kończy się dziś.

  Windows Embedded POSReady 2009 był ostatnim "bliskim krewniakiem" XP. Pozostałe z nich to Windows XP Professional dla Systemów Wbudowanych (identyczny z Windows XP), którego wsparcie zakończyło się 8 kwietnia 2014 roku. Windows XP Embedded Service Pack 3 był wspierany do 12 stycznia 2016 r., Windows Embedded for Point of Service SP3, używany w punktach sprzedażowych - do 12 kwietnia 2016, a Windows Embedded Standard 2009, czyli zaktualizowana wersja systemu - do 8 stycznia 2019 r. Windows Embedded POSReady 2009, odświeżony system dla terminali sprzedażowych, uzyskał najdłuższe wsparcie - do 9 kwietnia 2019 r.

  Właśnie z uwagi na to przedłużone wsparcie część użytkowników XP stosowała pewną sztuczkę z rejestrem, dzięki której serwery automatycznych aktualizacji Microsoftu widziały XP jako Windows Embedded POSReady 2009. Od dziś jednak na nic się ona nie zda.

  Użytkownicy tej wersji, o ile zależy im na aktualizacjach zabezpieczeń i wsparciu technicznym, powinni rozważyć przejście na nowszy system. Na chwilę obecną polecanym następcą jest Windows 10 IoT Enterprise.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://mspoweruser.com/its-bye-bye-for-windows-xp-as-support-for-embedded-posready-2009-ends-today/

  Polecamy również w kategorii Windows XP