Dolby Atmos i Vision ekskluzywne dla Xboksa przez minimum dwa lata?

Dolby Atmos i Vision ekskluzywne dla Xboksa przez minimum dwa lata?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:48
01.06.2021
1531 wyświetlenie

Wypuszczając na rynek konsole Xbox Series X i S, Microsoft ogłosił, że będą obsługiwały dwa wiodące standardy: Dolby Atmos oraz Dolby Vision. Pierwszy z nich wspierany jest na obu wariantach konsoli od chwili premiery. Na drugi użytkownicy musieli czekać aż do maja. Co ciekawe, producent wyraźnie podkreślał, że Xbox Series X/S to jedyne dostępne w sprzedaży konsole, które wspierają obie technologie. Zastanawialiśmy się wówczas, jak długo utrzyma się ten stan rzeczy. Teraz znamy już odpowiedź.

Wyjaśnienie nadeszło ze strony Xbox Wire France, który w (usuniętym już) poście na blogu podaje, że obie technologie będę ekskluzywne dla Xboksa przez dwa lata. To oczywiście dobra wiadomość dla posiadaczy najnowszych konsol Microsoftu, jak i dla tych, którzy zamierzają je kupić, kierując się dostępnością technologii premium od Dolby. Z drugiej strony zostały rozwiane plotki, które mówiły o planowanych aktualizacjach PlayStation 5 i Nintendo Switch, mających dodać wsparcie dla Dolby Atmos oraz Dolby Vision. Wygląda na to, że takie upgrade'y nie nadejdą przynajmniej do 2023 roku.

Xbox Series X/S wspierają możliwości dźwięku 3D spod szyldu Dolby Atmos od momentu wydania w listopadzie, podczas gdy na Xbox One działają one od 2017 roku. Aby jednak móc używać tej technologii na konsoli, niezbędne jest zakupienie licencji w cenie 15 USD. Jeśli natomiast posiadamy nowy Xbox Wireless Headset, to otrzymamy dostęp do Atmos na Xboksie i PC bez dodatkowych opłat aż do końca września.

Co się zaś tyczy technologii Dolby Vision, stała się ona dostępna w grach na Xbox Series X i S, choć na razie jedynie dla Xbox Insiderów. Od zeszłego miesiąca mogą ją testować członkowie kręgu Aplha, a do graczy nierejestrujących się w programie testów ma trafić do końca tego roku.

Zostaje jeszcze pytanie, co się wydarzy po okresie ekskluzywności dla Xboksa? Kiedy technologie obrazu HDR i dźwięku przestrzennego Dolby przestaną być dostępne na wyłączność dla Xboksa... Sony i Nintendo będą mogli przeprowadzić aktualizacje swoich konsol, choć w rzeczywistości nie ma gwarancji, że to zrobią.

Aktualizacja 02.06.2021: Dostaliśmy informację, że wpis na francuskim blogu Xboksa ukazał się przez pomyłkę, a informacje w nim zawarte były nieprecyzyjne:

Jeden z lokalnych zespołów Xbox omyłkowo opublikował wpis na blogu Xbox Wire, który zawierał nieprecyzyjne informacje dotyczące wyłączności Dolby Atmos i Dolby Vision na Xbox Series X|S. Żadna z wymienionych technologii nie posiada podpisanej umowy na wyłączność z Xbox. Jesteśmy dumni z możliwości współpracy z Dolby, by oferować Dolby Atmos i Dolby Vision graczom na Xbox i wkrótce będziemy mogli podzielić się dalszymi informacjami nt. szerokiej dostępności Dolby Vision na Xbox Series X|S.
— Oświadczenie Biura Prasowego marki Xbox

Jak widzimy, ekskluzywność Dolby Atmos i Vision na Xbox Series X/S wynika nie z umowy na wyłączność, a jedynie z faktu, że nie umieścił ich na swoich konsolach żaden inny producent — niezależnie od powodów. Nie istnieje więc żadna wynikająca z umowy blokada, która miałaby blokować technologie dla innych producentów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.engadget.com/xbox-dolby-vision-dolby-atmos-console-exclusive-193057794.html?guccounter=1

Polecamy również w kategorii Xbox Series X