Dodawanie grafiki i wideo

Dodawanie grafiki i wideo

Autor: Paweł Wujczyk

Opublikowano: 10/10/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 6204

Prezentacja zawierająca tylko i wyłącznie tekst jest dość 'suchym' pokazem. Oczywiście na pewno ten typ przekazu będzie lepszy niż tylko przeczytanie referatu, jednak w bardzo prosty sposób możemy sprawić, że slajdy będą efektowne i przyciągną uwagę słuchaczy. Dodajmy do poszczególnych stron grafikę, wideo a także zmieńmy tło slajdów.

Umieszczanie w prezentacji obrazów jest czynnością bardzo często wykonywaną. Na obrazach zamieszczamy często informacje, które są kluczowe dla naszego pokazu. Czynność dodawania rysunku jest bardzo prosta więc wykonajmy ją. Dodamy do pierwszej kartki logo firmowe. Przejdźmy na pierwszą stronę prezentacji i rozwińmy z menu Wstaw kontrolkę Obraz a następnie wybierzmy pozycję Z pliku...

Naszym oczom ukaże się okienko służące do wyboru pliku. Po odnalezieniu odpowiedniego rysunku zaznaczmy go i kliknijmy w przycisk Wstaw.

Obrazek zostanie dodany na środku slajdu. Aby go umieścić z boku musimy kliknąć na niego i nie puszczając przycisku myszki przeciągnąć w docelowe miejsce.

Umieściliśmy rysunek kamienia z prawej strony napisu, jednak obrazek przysłania nazwę firmy. Musimy przenieść go poniżej liter aby to słowo było widoczne nad logiem. W tym celu kliknijmy na rysunek prawym przyciskiem myszki i z menu podręcznego wybierzmy Kolejność a następnie Przesuń na spód.

Pierwszy slajd wygląda o wiele lepiej:

Dodajmy teraz nową kartkę prezentacji klikając w przycisk Nowy slajd... a następnie wybierzmy układ zaznaczony na poniższym rysunku czerwoną ramką. Po zmianie układu możemy zamknąć pasek Układ slajdu klikając w mały krzyżyk po prawej stronie komponentu. Widzimy na środku slajdu małą kontrolkę, w której znajduje się sześć przycisków. Wybierzmy przycisk Wstawianie obrazu . Kolejny raz zobaczymy okienko służące do wyboru pliku. Podobnie jak poprzednio odnajdźmy interesujący nas obraz i wstawmy go do dokumentu.

Zajmijmy się teraz zmianą właściwości obrazu. W tym celu musimy otworzyć pasek Obraz. Robimy to rozwijając kolejno menu Widok, Paski narzędzi i z listy wybieramy pozycję Obraz.

Pasek ten służy do zmiany podstawowych parametrów obrazów.

Omówmy poszczególne przyciski wchodzące w skład przybornika.

  • - otwiera okno Wstawianie obrazu i pozwala dodać nowy obraz do prezentacji
  • - pozwala zmienić kolory obrazu na następujące schematy: Automatyczny, Skala odcieni szarości, Czarno-biały, Rozmycie. Kontrolka ta jest bardzo przydatna w przypadku kiedy chcemy drukować prezentacje a nie mamy dostępu do kolorowej drukarki
  • - zwiększa kontrast rysunku powodując, że jest bardziej wyraźny. Jeżeli prezentację będziemy wyświetlać przy pomocy projektora zwiększmy kontrast aby osoby dysponujące słabym wzrokiem również rozróżniły elementy na obrazku
  • - zmniejsza kontrast rysunku
  • - zwiększa jasność rysunku
  • - zmniejsza jasność rysunku
  • - pozwala przyciąć obrazek. Zazwyczaj jeżeli wstawiamy obraz jednak nie mieści się on w całości na slajdzie zmniejszamy jego rozmiar. Niestety takie zachowanie może doprowadzić do sytuacji, w której rysunek będzie niewyraźny. Funkcja Przytnij pozwala odciąć nieważne fragmenty obrazu tak aby zmieścił się na slajdzie.
  • - odwraca obrazek przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara
  • - dodaje do rysunku ramkę
  • - kompresuje obrazy aby zajmowały mniej miejsca na dysku
  • - otwiera program, w którym można edytować obraz
  • - otwiera okno pozwalające zmienić położenie i rozmiar obrazu
  • - zamienia wybrany kolor na kolor przezroczysty. Opcja ta zostanie omówiona w dalszej części artykułu.
  • - przywraca obraz do stanu przed edycją za pomocą powyższych przycisków

Dodaliśmy już rysunek i poznaliśmy opcje, które pozwalają nam zmienić właściwości obrazka. Zajmiemy się teraz zmianą tła. Jest to operacja tak samo łatwa jak dodanie rysunku. Wejdźmy w menu Format a następnie wybierzmy tam pozycję Tło.

Naszym oczom ukaże się okienko Tło. Wybieramy tam odpowiedni kolor i klikamy przycisk Zastosuj do wszystkich. Jeżeli chcielibyśmy nadać tylko aktualnemu slajdowi wybrany kolor wtedy nie naciskalibyśmy kontrolki Zastosuj do wszystkich a przycisk Zastosuj.

Zauważmy, że kolor slajdów się zmienił, jednak dookoła loga firmy znajduje się białe pole. Teraz użyjemy funkcji zamiany koloru na przezroczysty.

Otwórzmy pasek Obraz wybierzmy kontrolkę Ustaw kolor przezroczysty i kliknijmy na biały obszar na rysunku. Jak widzimy biel stała się przezroczysta więc widzimy tło danego slajdu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia