Dlaczego Windows Defender nie jest skuteczny przeciw wirusom komputerowym?

Dlaczego Windows Defender nie jest skuteczny przeciw wirusom komputerowym?

 CentrumXP
CentrumXP
18:47
17.03.2020
7948 wyświetleń

Wcześniej już pisaliśmy o tym że Windows 10 bezpieczniejszy od Androida, Mac OS X i Linuksa, ale czy może być jeszcze bezpieczniejszy? Począwszy od systemu Windows 8, Windows zawiera wbudowany darmowy program antywirusowy o nazwie Windows Defender. Ale czy to naprawdę najlepszy sposób na ochronę komputera?

Windows Defender był początkowo znany jako Microsoft Security Essentials w systemie Windows 7, kiedy był oferowany jako osobny plik do pobrania, ale teraz jest osadzony bezpośrednio w systemie Windows i domyślnie włączony. Windows defender jest dobry, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie dla współczesnych problemów związanych z bezpieczeństwem, takich jak oprogramowanie Ransomware.

Problem ze standardową ochroną antywirusową

Fani zwracają uwagę, że system Windows 10 jest standardowo wyposażony w Defendera, co oznacza, że nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania na komputer. Wstępnie zainstalowane standardowe oprogramowanie jest wygodne z punktu widzenia użyteczności, ale również naraża cię na atak.

Cyberprzestępcy sprawiają, że Defender jest priorytetowym celem, ponieważ działa w każdym komputerze tak samo. Każdy standardowy sposób robienia czegokolwiek ułatwia przewidywanie i omijanie. Defender nie jest wyjątkiem. Hakerzy upewniają się, że stworzone przez nich złośliwe oprogramowanie, uniknie podstawowego wykrycia przez Defendera i skorzysta z jego luk. Mniej standardowe oprogramowanie antywirusowe stosuje unikalne podejścia do wyszukiwania i eliminowania wirusów - podejścia trudne do przewidzenia.

Aby chronić siebie, swoją rodzinę i urządzenia, potrzebujesz najlepszej dostępnej ochrony antywirusowej. Chociaż niektórzy użytkownicy mogą nadal postrzegać Defender jako realną opcję opartą na ich konkretnych potrzebach, wolić wygodę w zamian efektywności - luksus ceną którego koszty osobiste i finansowe, które rosną każdego roku.

Czy program Windows Defender jest wystarczająco dobry?

Po zainstalowaniu systemu Windows 10 będziesz mieć uruchomiony program antywirusowy. Windows Defender jest wbudowany w Windows 10 i automatycznie skanuje otwierane programy, pobiera nowe definicje z Windows Update i zapewnia interfejs, którego można użyć do szczegółowego skanowania. Co najlepsze, nie spowalnia systemu i w większości nie przeszkadza - czego nie możemy powiedzieć o większości innych programów antywirusowych.

Antywirus

Przez krótki czas program antywirusowy Microsoftu pozostawał w tyle za innymi, jeśli chodzi o testy porównawcze oprogramowania antywirusowego - mocno w tyle. Było wystarczająco źle, że poleciliśmy coś innego, ale od tego czasu odbiło się i teraz zapewnia bardzo dobrą ochronę.

Krótko mówiąc, tak: Windows Defender jest wystarczająco dobry.

Windows Defender vs. Norton: Które oprogramowanie oferuje więcej funkcji / narzędzi?

Większość firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem oferuje szereg produktów zabezpieczających w różnych punktach cenowych, aby przyciągnąć zróżnicowaną bazę klientów. Ale Microsoft oferuje tylko bezpłatne rozwiązanie zabezpieczające, zwane Windows Defender Security Center (wcześniej Windows Defender); nie ma płatnej aktualizacji z dodatkowymi narzędziami.

Freeware zapewnia ochronę przed różnego rodzaju zagrożeniami ze strony złośliwego oprogramowania, takimi jak ransomware, wirusy, botnety, robaki, rootkity, ale nie ma wielu zaawansowanych funkcji związanych z bezpieczeństwem lub dodatkowych narzędzi zapakowanych w oprogramowanie, poza użyteczną dwukierunkową zaporą ogniową (aktywnie monitoruje ruch w sieci i blokuje złośliwe ataki).

Kolejnym przydatnym modułem zawartym w produkcie są Kontrola rodzicielska; pozwala kontrolować witryny, które dzieci mogą (lub nie mogą) odwiedzać, ile czasu mogą spędzić online i nie tylko. Ale te funkcje działają tylko wtedy, gdy używasz przeglądarki Microsoft Edge.

Zaawansowane funkcje / narzędzia, takie jak niszczarka plików, menedżer haseł, narzędzie do automatycznego tworzenia kopii zapasowych i VPN nie są zawarte w oprogramowaniu.

Antywirus

Zobaczmy teraz, co zawiera produkty bezpieczeństwa Norton.

Norton AntiVirus Basic, który jest kompatybilny tylko z platformą Windows, jest podstawowym produktem premium tej firmy. Oprócz doskonałej ochrony przed wszelkiego rodzaju znanymi i nieznanymi (zero-day) zagrożeniami i złośliwym oprogramowaniem, oferuje kompleksową ochronę przed kradzieżą tożsamości i oszustwami internetowymi. Jednak w tym pakiecie nie ma zaawansowanych funkcji ani narzędzi.

Następnym krokiem jest kompatybilny z wieloma platformami Norton Security Standard. Obejmuje wszystko, co można znaleźć w pakiecie podstawowym, a także zaawansowaną dwukierunkową zaporę ogniową i bezpłatną obsługę klienta premium. Dzięki temu planowi otrzymasz również 100% gwarancję ochrony przed wirusami, zgodnie z którą Norton pomoże „utrzymać urządzenie w stanie wolnym od wirusów lub Norton zapewni pełny zwrot pieniędzy”.

Kolejnym poziomem jest bardziej zaawansowany Norton Security Deluxe, jest kompatybilny z Windows, macOS, Android i iOS i wielu ekspertów bardzo mu ufa. Obejmuje wszystko zablokowane w planie „Standardowym”, a także intuicyjny portal internetowy (pomaga zarządzać ochroną wszystkich urządzeń w ramach jednego pulpitu nawigacyjnego). Ponadto możesz zabezpieczyć do 5 komputerów PC, Mac lub smartfonów (w dowolnej kombinacji) za pomocą jednej subskrypcji tego pakietu.

Norton Security Premium to najlepsza oferta antywirusowa firmy. Obejmuje wszystko, co wchodzi w skład pakietu „Deluxe”, a także zaawansowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowych (automatycznie pobiera kopie zapasowe ważnych danych), 25 GB przestrzeni dyskowej w chmurze online oraz narzędzie Family Premier (sprawia, że sieć jest bezpieczniejsza dla dzieci) i pomaga kontrolować, ile czasu mogą spędzić online).

Pakiet „Premium” ma różne ceny w zależności od liczby urządzeń objętych planem.

Ogólnie rzecz biorąc, produkty bezpieczeństwa Norton oferują bardziej zaawansowane funkcje związane z ochroną oraz dodatkowe narzędzia w porównaniu do Windows Defender.

Windows Defender vs. Norton: Które oprogramowanie oferuje lepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem?

Nie istnieje żadnego produktu bezpieczeństwa bez niezawodnego mechanizmu wykrywania złośliwego oprogramowania.

Większość nowoczesnych produktów antywirusowych zapewnia trzy poziomy wykrywania złośliwego oprogramowania: tradycyjny skaner plików, który dopasowuje podejrzane pliki do znanych sygnatur złośliwego oprogramowania z bazy danych, skaner heurystyczny, który śledzi zachowanie plików, oraz serwer firmy(to tam wysyłane są podejrzane pliki w celu dokładniejszego skanowania).

Aby zrozumieć, który z dwóch produktów oprogramowania jest lepszy pod względem ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, przejrzę najnowsze badania laboratoryjne przeprowadzone przez AV-Test i AV-Comparatives-dwie niezależne i szanowane firmy ochroniarskie, które regularnie oceniają najlepsze produkty antywirusowe według różnych kryteriów.

Antywirus

Ostatnie dwie rundy testów AV-Test przeprowadzono we wrześniu i październiku 2018 r. Wszystkie produkty uczestniczące - w tym Norton i Windows Defender - zostały przetestowane na 311 próbach złośliwego oprogramowania zero-day i 21257 próbkach rozpowszechnionego złośliwego oprogramowania.

Norton skutecznie zablokował wszystkie złośliwe oprogramowanie, które napotkał we wszystkich czterech badaniach, uzyskując pełną ocenę 6/6 od ekspertów w kategorii „Ochrona”.

Wyniki Windows Defender były nieco mniej atrakcyjne; jego wydajność w stosunku do rozpowszechnionego szkodliwego oprogramowania była idealna, na poziomie 100% w obu miesiącach, ale okazała się mniej skuteczna w stosunku do złośliwego oprogramowania zero-day.

Został nagrodzony 5,5 / 6 gwiazdkami w kategorii „Ochrona”.

Windows Defender vs. Norton: Które oprogramowanie ma mniejszy wpływ na system?

Innym ważnym czynnikiem jest wpływ produktu zabezpieczającego na wydajność systemu. Większość współczesnych programów antywirusowych jest wyjątkowo lekka i ma minimalny wpływ na wydajność systemu.

Zobaczmy, jak Windows Defender i Norton wypadły w ostatnich badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych przez AV-Test i AV-Comparatives.

Badanie wydajności AV-Test obejmuje wykonywanie niektórych typowych zadań komputerowych (takich jak odwiedzanie popularnych stron internetowych, pobieranie i uruchamianie typowych aplikacji, kopiowanie plików) oraz pomiar spowolnienia każdego produktu w systemach testowych.

Antywirus

Norton otrzymał od laboratorium pełną ocenę 6/6, podczas gdy Windows Defender - który okazał się bardziej wymagający zasobów - musiał zadowolić się niższą oceną 5,5 / 6.

Eksperci AV-Comparatives przeprowadzają również podobne badanie, zwane Testem wydajności. Metoda testowa może nieco różnić się od badania AV-Test, ale koncepcja jest mniej więcej taka sama. Po zainstalowaniu każdego produktu wykonuje się kilka typowych zadań komputerowych, a wpływ produktu zabezpieczającego mierzy się pod względem szybkości systemu (lub wydajności systemu).

Ogólnie rzecz biorąc, oczywiste jest, że Norton jest znacznie lepszy niż Windows Defender pod względem wpływu na wydajność systemu.

Windows Defender vs Norton: który produkt zapewnia najlepsze wrażenia od użytkownika?

Ważne jest, aby oprogramowanie antywirusowe zapewniało dobry interfejs dla użytkownika.

Zobaczmy, jak Windows Defender i Norton porównują pod tym względem.

Windows Defender Security Center (wcześniej Windows Defender) zapewnia prosty, minimalistyczny interfejs, który ładnie działa na wszystkich wersjach systemu operacyjnego Windows. Jest w odcieniach bieli, szarości i jasnoniebieskiego.

Pionowe menu po lewej stronie ma sześć kart, a mianowicie: Strona główna, Ochrona przed wirusami i zagrożeniami, Zapora i ochrona sieci, Kontrola aplikacji i przeglądarki, Wydajność i zdrowie urządzenia oraz Opcje rodzinne.

Strona główna - które jest głównym oknem - daje przegląd wszystkich modułów i ostrzega o problemach, które wymagają Twojej uwagi. Jeśli wszystko jest w porządku, zobaczysz także uspokajający komunikat „Twoje urządzenie jest chronione” w głównym oknie. Tuż pod komunikatem znajduje się data ostatniego skanowania kondycji komputera.

Antywirus

Pozostałe moduły zawierają odpowiednie funkcje i ich ustawienia.

Interfejs użytkownika Norton przeszedł poważny remont w 2018 roku. Teraz jest prosty, jasny i przestronny, w odcieniach bieli i zieleni.

Domyślne okno ma cztery główne moduły (Bezpieczeństwo, Tożsamość, Wydajność i Więcej Norton) ułożone poziomo. Każdy moduł zawiera zestaw powiązanych funkcji i ich ustawienia. W górnej połowie widoku zobaczysz swój obecny stan ochrony oraz link do uruchomienia szybkiego skanowania.

Górny pasek zawiera linki do różnych stron, takich jak Ustawienia i Pomoc, a na dole zobaczysz liczbę dni pozostałych do wykupienia subskrypcji.

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno Norton, jak i Windows Defender oferują prosty, łatwy w użyciu interfejs

Końcowe podsumowanie

Przyszłe wirusy będą stworzone abyś w pierwszej kolei omijać blokowanie przez Defendera, więc zaleca się zainstalowanie dodatkowego oprogramowania antywirusowego. Dobrym rozwiązaniem będzie Norton, on jest lepszy niż Windows Defender zarówno pod względem ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, jak i wpływu na wydajność systemu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo