Devices + Windows. Microsoft łączy działy systemu i sprzętu pod kierownictwem Panosa Panaya

Devices + Windows. Microsoft łączy działy systemu i sprzętu pod kierownictwem Panosa Panaya

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/5/2020, 6:24 PM

Liczba odsłon: 766

Pierwsze miesiące roku to zwykle okres, w którym Microsoft chciałby coś zreorganizować. Tym razem spore zmiany zajdą w grupie Experiences and Devices, którą zarządza Rajesh Jha. Microsoft zapowiedział je wewnętrznie dziś i polegać mają na połączeniu zespołów Windows Experience (client) oraz sprzętowego. Zostaną one scalone w jedną grupę o nazwie Devices + Windows, a kierować nią będzie Panos Panay jako Chief Product Officer. Zmiana ma wejść w życie 25 lutego.

Corporate Vice President, Joe Belfiore, kierujący aktualnie grupą Windows Experience zarządzaną przez Jha, przejdzie na stronę Office i wraz z Alesem Holecekiem będzie kierować Office Experience Group (OXO) jako zespołem produktu/inżynieryjnym. Belfiore nadal będzie kierować EPIC (Essential Products Inclusive Community), który zajmuje się aplikacjami mobilnymi na iOS i Androida oraz Microsoft News. Zmiany te nie wpłyną na zespół COSINE (Core OS and Intelligent Edge), który pozostanie częścią organizacji Azure Engineering pod kierownictwem EVP, Jasona Zandera. Nie zmienią się również priorytety strategiczne działu Experiences and Devices.

Przez ostatnich kilka lat Microsoft projektował wspólnie Windows, Office i Surface, upewniając się, że nowe produkty Surface będą rozświetlały nowe funkcje systemu Windows, aplikacji i usług Office. W pewnym sensie rola Panosa Panay'a będzie tylko formalizacją tej procedury operacyjnej. Prawdopodobnie zwiększy to też widoczność Windows zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Warto jeszcze podkreślić, że Panay nie dołącza do grupy Microsoft Senior Leadership, której częścią jest jego przełożony, Rajesh Jha.

Taka zmiana — formalne połączenie klienta Windows i sprzętu Surface — może nie przypaść do gustu niektórym partnerom OEM. Część tych producentów nie była zachwycona wejściem Microsoftu na rynek PC w 2012 roku. Przedstawiciele firmy nadal jednak mówią, że produkcja własnych komputerów miała pomóc w zdobyciu nowych rynków dla Windows. Surface ostatecznie stał się samodzielnym i opłacalnym biznesem dla Microsoftu, przynoszącym mu rocznie ok. 4 miliardy dolarów zysku.

Czy zmiany organizacyjne były spodziewane? Po części tak. Już wcześniej krążyły pogłoski, że Panay może poszukiwać dla siebie nowej roli — w Microsoft lub poza nim. Jedno ze źródeł twierdziło nawet, że ojciec chrzestny Surface rozważał przejście do Apple. Nie sposób jednak tego potwierdzić. Ciekawostką jest również to, że Joe Belfiore nie będzie obecny przy tej zmianie. W połowie marca wraz z rodziną udał się na kolejne doświadczenie edukacyjne "Semester at Sea", z którego wróci dopiero w połowie wakacji. Z kolei Eran Megiddo, CVP Windows Product & Education, który odpowiada za ustanowienie kierunku i strategii dla klienta Windows od maja 2019 r., skupi się na działach Modern Life Experiences (MLX) oraz Education.

To nie jedyne zmiany w organizacji Experiences and Devices. Weteran Microsoftu i CVP, Brian Macdonald, odpowiedzialny obecnie za Microsoft Teams, odchodzi na emeryturę, ale pozostanie niepełnoetatowym konsultantem Jha i jego zespołu. Nowym kierownikiem Teams zostanie CVP Jeff Teper, zajmujący się też OneDrive i SharePoint. Wreszcie Kirk Koenigsbauer, obecnie CVP Microsoft 365, obejmie rolę Chief Operating Officer w grupie Jha.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia