Darmowy VPN dla użytkowników Edge. To był tydzień z Microsoft 217

Darmowy VPN dla użytkowników Edge. To był tydzień z Microsoft 217

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:03
29.04.2022
1589 wyświetleń

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się takimi tematami, jak darmowy VPN zintegrowany z Microsoft Edge, wygodniejsze przełączanie konta w aplikacjach Microsoft 365, Windows XP uruchomiony na nietypowym sprzęcie i wiadomości na temat zbliżających się konferencji/pokazów: Microsoft Build 2022 oraz Xbox & Bethesda Games Showcase. Zapraszamy do lektury!

Przełączanie konta bez wylogowywania w aplikacjach online Microsoft 365

Aplikacje pakietu Microsoft 365 są przez wiele osób używane zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Aby oddzielić te konteksty, często korzystamy z oddzielnych kont. Przełączanie się między nimi może być jednak kłopotliwe. Na chwilę obecną bowiem użytkownicy w przeglądarce mogą jedynie pracować z pojedynczym kontem wewnątrz aplikacji internetowej Microsoft 365 i aby użyć innego konta, muszą albo wylogować się, albo użyć okna przeglądarki w trybie InPrivate, albo użyć innej przeglądarki lub urządzenia.

Przełączanie konta użytkownika w aplikacjach Office Online i Microsoft 365

Wkrótce użytkownicy w przeglądarce będą mogli korzystać z wielu służbowych (Azure Active Directory) i osobistych (Microsoft Account) kont w dowolnych aplikacjach webowych Microsoft 365. Użytkownicy będą mogli logować się na wiele kont w tej samej przeglądarce i płynnie przełączać się między tymi kontami bez potrzeby wylogowywania się i ponownego logowania. Funkcjonalność zaczęła już być wdrażana, a proces ten potrwa do czerwca.

Secure Network: darmowy VPN zintegrowany z przeglądarką Edge

Użytkownicy większości przeglądarek mogą jedynie pozazdrościć użytkownikom Opery, która ma wbudowany, darmowy VPN. Wkrótce jednak coś podobnego otrzyma Microsoft Edge. Funkcjonalność nosi nazwę "Microsoft Edge Secure Network" i jest usługą przypominającą komercyjne VPN-y, z tym że jest darmowa i głęboko zintegrowana z przeglądarką.

Microsoft Edge Secure Network - menu Microsoft Edge Secure Network - menu

Microsoft wydaje się już gotowy do implementacji usługi "Bezpiecznej Sieci". VPN napędzany będzie przez Cloudflare. Firma zapewnia, że permanentnie usuwa zgromadzone dane diagnostyczne i pomocnicze co 25 godzin. Niektóre z funkcji Microsoft Edge Secure Network Service to szyfrowanie połączeń, zapobieganie śledzeniu w internecie, ukrywanie lokalizacji i darmowe użycie (1 GB transferu miesięcznie).

Rejestracja na Microsoft Build 2022 już otwarta

Microsoft Build 2022 odbędzie się w dniach 24-26 maja. W pełni cyfrowy event będzie najprawdopodobniej transmitowany na żywo za darmo. Nawet mimo tego Microsoft uruchomił rejestrację. Warto z tego skorzystać, aby zyskać dostęp do dodatkowych funkcji i połączeń.

Tegoroczna edycja Microsoft Build odbędzie się pod hasłem "What's next in tech". Na konferencji dowiemy się więcej o najnowszych innowacjach technologicznych i deweloperskich wraz z zapowiedziami, newsami i tutorialami. Po raz pierwszy w tym roku prezentowany będzie content specyficzny dla kilku regionów.

Xbox & Bethesda Games Showcase zapowiedziany na czerwiec

Od kilku miesięcy krążyły plotki, że Xbox może poprowadzić w czerwcu pokaz na skalę E3. Nabrało to jeszcze większego sensu, gdy okazało się, że E3 2022 zostało całkowicie anulowane. Microsoft potwierdził w końcu pogłoski swojego wspólnego pokazu z Bethesdą. Xbox & Bethesda Games Showcase będzie transmitowany w niedzielę, 12 czerwca o godzinie 10 AM PT (19:00 czasu polskiego). Na streamie zobaczymy nadchodzące tytuły od Xbox Game Studios, Bethesdy i partnerów Xboksa z całego świata.

Xbox and Bethesda Games Showcase 2022

Xbox & Bethesda Games Showcase będzie zawierał wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o zróżnicowanej ofercie gier, które wkrótce trafią do ekosystemu Xbox, wliczając w to nadchodzące wydania w Game Pass na Xboksa i PC — napisał Microsoft. O wszystkich najgorętszych zapowiedziach przeczytacie również na CentrumXP!

Windows XP uruchomiony na procesorze Pentium 1MHz

YouTuber NTDEV udowodnił, że wymagania dotyczące procesora nie są przeszkodą, by uruchomić system operacyjny. To, że będzie on działał wolniej, to tylko szczegół. Entuzjasta uruchomił Windowsa XP na procesorze Pentium o taktowaniu zegara 1 MHz. Ta śmieszna dziś prędkość była typowa dla CPU... z pierwszej połowy lat 70. Pierwsza połowa lat dwutysięcznych to już właściwie czasy, gdy nie schodziło się poniżej 1 GHz. Mimo to system działał sprawnie nawet na starszym sprzęcie, wymagając minimum 233 MHz taktowania. A co się stanie, gdy sztucznie obniżymy taktowanie 233-krotnie?

Jak pokazał NTDEV, Windows XP jest w stanie uruchomić się na procesorze, który teoretycznie nie wystarczyłby nawet Windowsowi 3.0 z 1990 roku. Sęk w tym, że bootowanie zajęło aż 3 godziny. Jeśli więc zależy wam na krótkim czasie ładowania, lepiej rozejrzyjcie się za procesorem spełniającym wymagania minimalne. 😉

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze rzeczy, które wydarzyły się w ciągu ostatnich 7 dni. Dzięki, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Microsoft-Edge-Secure-Network-darmowy-VPN-zintegrowany-z-przegladarka

Polecamy również w kategorii CentrumXP