Czym jest folder WinSxS?

Czym jest folder WinSxS?

 Robert Żuber
Robert Żuber
00:00
27.02.2009
262670 wyświetleń

Obserwując objętość poszczególnych katalogów w obrębie systemowej partycji i przy okazji szukając pewnych oszczędności zajmowanego przez nich miejsca, zapewne poczujemy wzmożoną ciekawość napotykając na folder o nazwie winsxs zlokalizowany w głównym katalogu systemu Microsoft Windows Vista – C:\Windows. Jego rozmiar już zaraz po instalacji świeżej kopii systemu może przyprawić o niemały zawrót głowy, ponieważ wynosi około 5GB, a z czasem znacznie się rozrasta. Tajemnicza lokalizacja budzi tym większe zaciekawienie, że jej rozmiar jest znacznie większy od odpowiednika z Windows XP. Czemu więc on tak naprawdę służy? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Istota WinSxS

Każda z zainstalowanych w systemie aplikacji do swojego działania potrzebuje specyficznego zestawu powiązanych bibliotek. Poszczególne biblioteki różnią się między sobą przede wszystkim wersjami, co bezpośrednio wpływa również na kompatybilność. Starsze programy niekoniecznie muszą być zgodne z najnowszą wersją danej biblioteki i na odwrót. W celu zapobieżenia tego typu komplikacjom, dla przykładu brakiem odpowiedniego pliku DLL, który jest konieczny do uruchomienia programu, powstała funkcja Windows Side-by-Side, oraz związany z nią katalog winsxs. Zawiera on różne wersje funkcji - komponentów, z których korzystają zainstalowane aplikacje. O ich wyborze decyduje tzw. manifest, czyli plik zazwyczaj sformatowany jako dokument XML, w którym zapisano numer kompilacji biblioteki DLL, z której należałoby skorzystać. Przy każdorazowej instalacji programu lub jego uaktualnieniu, ale również przy okazji instalacji poprawek systemu Windows poprzez mechanizm Windows Update, w katalogu winsxs umieszczony zostaje nowy komponent, do którego aplikacja, przy każdorazowym uruchomieniu samodzielnie się odwołuje. Ale to nie wszystko, SxS to również magazyn bibliotek, z którego korzystają pozostałe pliki. Mechanizm o którym mowa, rozwiązuje również dość uciążliwy problem, który nie pozwalał dwóm programom na jednoczesne korzystanie z różnych wersji danej biblioteki.

Dlaczego rozmiar katalogu winsxs wciąż się powiększa?

Zwiększanie rozmiaru katalogu winsxs wiąże się bezpośrednio ze wzrostem zainstalowanych na twardym dysku programów, częstością ich aktualizacji, oraz występowaniem różnych wersji językowych. Zlokalizowana biblioteka to de facto jedna z wersji właściwego pliku DLL, stąd posiadając na przykład dwujęzyczny system, trzeba przygotować się na fakt dość sporego rozrastania się wspomnianego katalogu. Ponadto katalog zawiera również dane, które mogą zostać użyte w przyszłości. Instalacja danego programu stworzy odwołanie do określonego zasobu w winsxs i tym samym stanie się on w pełni przydatnym.

Czy mogę opróżnić folder winsxs?

Z pewnością manualne pozbycie się zawartości katalogu winsxs nie jest specjalnie bezpiecznym wyjściem. Może przynieść wiele przykrych konsekwencji, z niemożliwością uruchomienia większości programów na czele. Bardziej rozsądne wydaje się odinstalowanie aplikacji, z których nie korzystamy. Oprócz wygospodarowania tym sposobem wolnego miejsca poza wspomnianym katalogiem, przyczynimy się również do uszczuplenia jego zawartości. Korzyści nie będą już tak spektakularne, ale kilka lub kilkadziesiąt megabajtów z pewnością tą drogą uda się odzyskać.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Użyteczność