Menu kategorii
 • Co wydarzy się w świecie Microsoft w 2021 roku? Zapowiedzi i przewidywania

  Co wydarzy się w świecie Microsoft w 2021 roku? Zapowiedzi i przewidywania

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  19:10
  04.01.2021
  9442 wyświetlenia

  Za nami już rok 2020, który z wielu względów można uznać za wyjątkowy. Rozwój technologii Microsoft i innych firm był naprawdę intensywny, a tłem tych wydarzeń była — niestety — pandemia COVID-19. Jeśli chcecie dowiedzieć się (albo przypomnieć sobie!) więcej, koniecznie sprawdźcie nasze Podsumowanie roku 2020 w świecie Microsoft. Teraz zajmiemy się już tylko rokiem 2021. Czego się po nim spodziewać? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje pochodzące zarówno od samego Microsoftu, jak też od niezależnych źródeł. Większość z planowanych wydarzeń to w rzeczywistości kontynuacja trendów i technologii istniejących już w 2020 roku (lub mających w nim dopiero premierę), nad niektórymi trwały już oficjalne prace, a jeszcze inne były do tej pory tylko luźno wzmiankowane. Nie przedłużając już — zapraszamy do lektury!

  Nowe urządzenia Surface

  Microsoft planuje wypuścić nowy sprzęt Surface w pierwszej połowie roku. Będą to najprawdopodobniej nowe modele Surface Pro i Laptop z nowymi procesorami i większą ilością opcji RAM. Wiele wskazuje na to, że ich design zewnętrzny nie ulegnie zmianie, podobnie jak zresztą w kilku ostatnich generacjach. Możliwe, że pierwszy z nowych produktów ujrzy światło dzienne już w styczniu. Mowa tu o Surface Pro 8, którego prototypowe zdjęcia krążyły niedawno w Sieci. Na pokładzie znajdować się mają procesory Intel 11 generacji, do 32 GB RAM i ulepszona, zintegrowana grafika Iris Xe. Gigant może też wprowadzić do oferty nowe modele Surface Pro z LTE obok istniejących modeli z samym Wi-Fi.

  Surface Pro 8

  Na kolejny miesiące planowany jest ponoć Surface Laptop 4 w opcjach z procesorami Intel 11 generacji i maksymalnie 32 GB RAM (jak w Pro 8), ale też z AMD Ryzen 5 i Ryzen 7 "Surface Edition" w wariancie 15-calowym. Po raz pierwszy procesory AMD mają być też oferowane w 13,5-calowym Surface Laptop. W dalszej części roku oczekuje się, że na kolejne rynki trafi Surface Duo. Nadal jednak nieznana jest sytuacja Surface Neo z Windows 10X. Wiadomo, że ma się ukazać w tym roku, jednak już wcześniej system ten może zadebiutować na klasycznych, tanich laptopach z jednym ekranem.

  Windows 10X Win32

  Windows 10 — wiosenna i jesienna aktualizacja

  Według wcześniejszych doniesień zmianie ulegnie strategia wydań Windows 10 w 2021 roku. Mniejsza wersja ma być wydana wiosną, a większa aktualizacja z nowymi funkcjami — jesienią, czyli odwrotnie niż dotychczas. Ma to sens z jednego prostego powodu: oczekuje się, że Microsoft doprowadzi do premiery Windows 10X właśnie wiosną, a następnie co roku będzie udostępniać dla niego jedną dużą aktualizację. Można więc zakładać, że strategia aktualizacji będzie prezentować się następująco:

  • Aktualizacja wiosenna 21H1 — główne wydanie Windows 10X, drobne wydanie Windows 10
  • Aktualizacja jesienna 21H2 — główne wydanie Windows 10

  Na temat aktualizacji 21H1 niewiele jeszcze wiadomo. Wersja ta oficjalnie nie trafiła jeszcze do programu Insider w Beta Channel. Nastąpi to prawdopodobnie w tym miesiącu, gdy wszyscy Insiderzy w kanale Dev zostaną przeniesieni do gałęzi RS_PRERELEASE. Jakie są oczekiwania? Obejmują one emulację x64 w Windows 10 na ARM, pogłębione wsparcie dla aplikacji Androida (poprzez Microsoft Store i specjalny, dedykowany im podsystem na wzór WSL) i wreszcie mocne odświeżenie interfejsu pod szyldem Sun Valley.

  Sun Valley

  Sun Valley to kryptonim zmian w wyglądzie, jakie Microsoft chce wprowadzić do Windows 10 w tym roku. Firma planuje zaktualizować interfejsy użytkownika na najwyższym poziomie, takie jak menu Start, Centrum akcji, a nawet Eksplorator plików, z nowoczesnymi designami, lepszymi animacjami i nowymi funkcjonalnościami. Sun Valley nie jest postrzegany jako następca, lecz jako rozwinięcie Fluent Design. Choć sam projekt nie jest jeszcze oficjalnie i bezpośrednio omawiany przez Microsoft, część zmian zaczęła już przenikać do systemu i aplikacji, m.in. za sprawą zaokrąglonych rogów w interfejsach czy gruntownej przebudowie aplikacji Alarmy i zegar. Sam proces odświeżania zapewne nie zakończy się na aktualizacji 21H1. Przeciwnie, naszym zdaniem będzie to dopiero początek — w końcu Windows 10 rozumiany "jako usługa" nigdy nie przestaje się rozwijać.

  Zacznie się era Windows 10X

  2021 ma być rokiem, w którym Microsoft wypuści wspomniany już Windows 10X. To lekki, nowoczesny system operacyjny, pozbawiony wielu przestarzałych składników. Prace nad nim zostały już ponoć ukończone i ma trafić na pierwsze urządzenia wiosną — wciąż jednak bez pewnej zasadniczej funkcjonalności. Chodzi mianowicie o wsparcie dla aplikacji Win32, które ma zostać dodane dopiero w 2021 lub na początku 2021 roku.

  Windows 10X Win32

  Jak z tym będzie, zobaczymy. Póki co z raportów wynika, że implementacja tego wsparcia przekroczyła możliwości Microsoftu w 2020 roku, ale z drugiej strony ponoć osoby w firmie mają duże nadzieje, że w przyszłości 10X zastąpi Windows 10.

  Xbox i rok gamingu w chmurze

  Takie rzeczy, jak premiera Xbox Series X i S, a także start usługi Granie w chmurze (Project xCloud), co prawda już za nami, ale dopiero w tym roku technologie te mają rozwinąć skrzydła. Przykładowo nowe konsole zaliczyły bardzo dobry debiut (w rzeczywistości najlepszy w historii linii), jednak nastąpiły braki magazynowe, które mają zostać uzupełnione dopiero na początku tego roku. Również w tym roku spodziewamy się wielu premier gier zaprojektowanych z myślą o Xbox Series X/S i ich nowych możliwościach. Część z nich zostanie wydana przez Microsoft Studios, w którego skład w zeszłym roku wszedł ZeniMax, właściciel m.in. Bethesdy. Liczba zrzeszonych studiów wynosi teraz 23.

  W tym roku czeka nas też dalsza ekspansja Xbox Cloud Gaming — tym razem na iOS i PC, a być może również na smart TV i same konsole Xbox. Usługa streamingu gier, zintegrowana z Xbox Game Pass Ultimate, zebrała już entuzjastyczne recenzje, choć na razie pojawiła się tylko na Androidzie. Granie w chmurze reprezentuje nowy zwrot w całym gamingu, a jest to zwrot w kierunku chmury. Dzięki tej usłudze wystarczy subskrypcja, telefon bądź inne urządzenie z dostępem do szybkiego Internetu i już można grać — bez kupowania, pobierania i instalowania gry, nie martwiąc się wymaganiami sprzętowymi. Xbox Cloud Gaming jest dla gier tym, czym Netflix jest dla filmów, a Spotify dla muzyki.

  Inne warte uwagi technologie

  W tym roku spodziewane są jeszcze nowe osiągnięcia w takich technologiach, jak: MeTAOS/Taos — nowej inteligentnej warstwie chmury produktywnej Microsoftu, technologii passwordless — która w jeszcze większym stopniu wyprze tradycyjne hasła, Universal Search — dalszej ewolucji Microsoft Search, i wreszcie Microsoft Teams — która to technologia rozpędziła się mocno w 2020 roku i najwyraźniej nie zamierza zwolnić tempa.

  Oczywiście jak zwykle Microsoft może zaskoczyć nas też kolejnymi osiągnięciami na polach sztucznej inteligencji, rozpoznawania mowy/obrazu, Internetu Rzeczy, usług Azure czy nowościami w Microsoft 365. Spodziewamy się również, że w tym roku padnie oficjalna zapowiedź Office 2021, czyli stacjonarnego następcy Office 2019 dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na model subskrypcji Office 365 lub Microsoft 365.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Windows 10