Co to jest chmura? Microsoft zabiera nas w wirtualną wycieczkę po centrum danych

Co to jest chmura? Microsoft zabiera nas w wirtualną wycieczkę po centrum danych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/20/2021, 9:04 PM

Liczba odsłon: 2085

W nowym poście na blogu Microsoft postanowił przypomnieć, że chmura tak naprawdę nie mieści się w chmurach, ale jest rzeczą mocno osadzoną na ziemi (a nawet pod wodą). To miejsce, w którym pracownicy i uczniowie zdalnie łączą się na wirtualnych spotkaniach i lekcjach, w którym gracze budują światy i ścigają się, a pracownicy ochrony zdrowia czuwają nad pacjentami z koronawirusem i opracowują na niego szczepionki. Wszystko to fizycznie znajduje się oczywiście w centrach danych Microsoftu, które teraz możemy odwiedzić z wirtualną wycieczką.

Chmura to żadna mglista magia ani pojedynczy superkomputer. Chmura to globalnie połączona sieć milionów komputerów w centrach danych na całym świecie, pracujących wspólnie, by przechowywać i zarządzać danymi, uruchamiać aplikacje oraz dostarczać treści i usługi — wyjaśnia narrator we wprowadzającym wideo na nowej mikrostronie, która zabiera nas na wycieczkę po centrum danych Microsoftu.

Virtual Datacenter Experience to nowe, immersyjne doświadczenie po typowym centrum danych giganta z Redmond. Odwiedzający mogą z niego skorzystać na komputerze albo urządzeniu mobilnym. Obecnie firma utrzymuje ponad 200 centrów danych, a liczba ta stale rośnie. Obiekty te — zarówno istniejące, jak też planowane — mieszczą się w 34 krajach, wliczając w to Polskę (u nas takie centrum dopiero ma powstać). Cała ta infrastruktura mieści ponad 165 tysięcy mil podwodnych, naziemnych i miejskich światłowodów. W tym roku firma planuje otworzyć centra danych w 10 kolejnych krajach, a każdego kolejnego roku budować ich od 50 do 100.

Odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o infrastrukturze potrzebnej do zbudowania centrum danych, energii odnawialnej, która je zasila, oraz o sprzęcie i oprogramowaniu, które chronią dane. Ostatni przystanek to wizja przyszłości, w której serwery chłodzą się w zbiornikach z wrzącą cieczą, a modularne centra danych są umieszczane na dnie morza w tubach przypominających łodzie podwodne. O tym ostatnim scenariuszu pisaliśmy szerzej w artykule "Podwodne centra danych Microsoftu", w którym opisywaliśmy Project Natick.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia