Co może blokować aktualizację do Windows 11 22H2?

Co może blokować aktualizację do Windows 11 22H2?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/27/2022, 5:47 PM

Liczba odsłon: 5268

Windows 11 22H2 jest udostępniany podobnie jak poprzednie aktualizacje (w tym Windows 10). Monitorowane są sygnały jakościowe. Jeśli algorytmy wykryją, że urządzenie może mieć problem, np. z niezgodnością aplikacji, to może zostać nałożona tzw. blokada bezpieczeństwa, która wstrzymuje oferowanie aktualizacji do czasu rozwiązania problemu.

Dostępność aktualizacji jest ograniczana zwłaszcza przez pierwsze tygodnie od premiery. Na chwilę obecną istnieją trzy znane (potwierdzone przez Microsoft) problemy z Windows 11 2022 Update, w tym dwa, które mogą być powodem blokady:

Problemy ze zgodnością sterowników Intel Smart Sound Technology

Problem został odkryty jeszcze w 2021 roku i został określony jako rozwiązany zewnętrznie (mitigated external). Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Problemy z instalatorem MSI i sterownikami dźwięku Intel na Windows 11.

Instalacją KB5012170 może kończyć się niepowodzeniem (błąd 0x800f0922)

Problem dotyczy jedynie aktualizacji zabezpieczeń Secure Boot DBX (KB5012170) i nie ma wpływu na aktualizacje zabezpieczeń z cyklu Patch Tuesday, miesięczne aktualizacje zbiorcze czy aktualizacje samych zabezpieczeń wydane 9 sierpnia 2022 r. Problem można rozwiązać na niektórych urządzeniach, aktualizując bios UEFI do najnowszej wersji przed instalacją KB5012170. Microsoft nadal bada tę sprawę. Co ciekawe, problem dotyczy także Windows 10 i Windows Server.

Kopiowanie plików/skrótów z użyciem preferencji zasad grupy

Kopiowanie plików z użyciem preferencji zasad grupy może kończyć się niepowodzeniem lub mogą tworzyć się puste skróty bądź pliku używające 0 (zero) bajtów. Znane dotknięte tym obiekty zasad grupy są związane z plikami i skrótami w Konfiguracji użytkownika -> Preferencje -> Ustawienia systemu Windows w Edytorze lokalnych zasad grupy. Microsoft podaje kilka sposobów, by to ominąć. Problem dotyczy nie tylko Jedenastki, ale też Windows 10 i Windows Server.

Oczywiście możliwych problemów z samym systemem lub z procesem aktualizacji może być znacznie więcej. Są one zgłaszane przez użytkowników, ale nie zostały wspomniane przez Microsoft. Przykłady to błąd 0x800f0806 podczas aktualizacji czy przycinanie się gier na komputerach z kartami NVIDIA.

Aktualizacja 30.09.2022: Kolejna blokada zgodności została nałożona w scenariuszach, gdy zainstalowana drukarka korzysta z Microsoft IPP Class Driver lub Universal Print Class Driver i jest ona zainstalowana na urządzeniu z Windows, które ma problemy z połączeniem z drukarką.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia