Azure zyskał wsparcie dla OpenBSD

Azure zyskał wsparcie dla OpenBSD

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:42
09.06.2017
1378 wyświetleń

Platforma Microsoft Azure otrzymuje w tym roku nieprzerwany strumień nowości, a ostatnią z nich była możliwość odzyskania maszyny wirtualnej IaaS w przypadku awarii. Teraz czas na kolejną nowość - wsparcie dla obrazów dysków OpenBSD, które można łatwo przekonwertować do wspieranego przez Azure formatu VHD. Więcej szczegółów poniżej.

Microsoft już w 2014 r. dodał wsparcie dla wirtualnych maszyn (VM) FreeBSD, a w zeszłym roku do Azure Marketplace zawitał gotowy obraz VM FreeBSD 10.3 (wkrótce potem zaktualizowany do wersji 11). Oferta systemów spod szyldu BSD w Azure znów się powiększyła - dzięki współpracy z Esdenera wprowadzono wsparcie dla OpenBSD 6.1. Esdenera udostępniła ponadto własny firewall oparty na OpenBSD do pobrania z Azure Marketplace.

OpenBSD jest wolnodostępnym, wieloplatformowym systemem typu UNIX. Nacisk kładziony jest na takie cechy, jak poprawność, bezpieczeństwo, standaryzacja i przenośność. Jako system uniksopodobny uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych, co można zawdzięczać niekończącym się audytom kodu źródłowego. Jest on dostępny bez żadnych opłat zarówno w formie źródła, jak i binarnej. Częstym zastosowaniem OpenBSD jest budowanie firewalli i prywatnych usług sieciowych.

Jak wprowadzić swój własny OpenBSD do Azure? Tego, jak przygotować obraz i przekonwertować wirtualny dysk twardy na format VHD, dowiemy się z poradnika udostępnionego przez Microsoft.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://azure.microsoft.com/en-us/blog/running-openbsd-on-azure/

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure