April 2018 Update daje większą swobodę twórcom rozszerzeń dla Microsoft Edge

April 2018 Update daje większą swobodę twórcom rozszerzeń dla Microsoft Edge

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:40
24.05.2018
1048 wyświetleń

Windows 10 April 2018 Update to nie tylko ponad setka nowych funkcji i zmian dla użytkowników końcowych, ale też sporo udogodnień dla deweloperów, z których część nie została wcześniej odnotowana. Wśród nich znajdziemy usprawnienia zarówno na poziomie wsparcia API i funkcjonalności, jak też odkrywalności rozszerzeń przez użytkowników. Microsoft podsumował najważniejsze zmiany i pokazał, jak wyciągnąć z rozszerzeń jeszcze więcej.

Windows 10 April 2018 Update - rozszerzenia dla Edge

Największą bodaj zmianą jest możliwość używania rozszerzeń w trybie przeglądania inPrivate. W poprzednich wersjach przeglądarki było to zwyczajnie niemożliwe. Teraz użytkownicy mogą włączyć działanie rozszerzeń w trybie prywatnym podczas ich instalacji lub w ustawieniach poszczególnych rozszerzeń (zaznaczając pole "Zezwalaj podczas przeglądania inPrivate"). Deweloperzy rozszerzeń mogą wybrać dla nich tryb split albo span w WebExtensions API. Pierwszy (split) zakłada otwieranie oddzielnych instancji rozszerzenia dla zwykłego i prywatnego trybu przeglądania, a owe dwie kopie są od siebie odseparowane i nie mogą "zobaczyć" drugiego okna. Drugi tryb (span) włączony jest jako domyślny i sprawia, że rozszerzenie obejmuje okna zarówno inPrivate, jak i zwykłe, jednak dla okien i zakładek tego pierwszego ustawiana jest właściwość incognito. Rozszerzenia w trybie span debugowane są jak normalne rozszerzenia, podczas gdy dla trybu split można debugować każdą instancję oddzielnie.

Notifications API w Edge

Druga ważna aktualizacja obejmuje Notifications API, czyli obsługę interaktywnych powiadomień o rozszerzeniach. Rozszerzenia dla Microsoft Edge mogą teraz wyświetlać różne powiadomienia, w tym podstawowe wiadomości, wskaźniki postępu, listy itd. Deweloperzy mogą ponadto zmieniać wygląd tych powiadomień, dostosowując ikonę, tekst, przyciski i ikony przycisków. Jako że powiadomienia Edge korzystają ze standardowej usługi powiadomień Windows, będą się one pojawiać również w Centrum akcji. Podobnie jak w przypadku innych natywnych powiadomień od aplikacji użytkownicy w razie potrzeby będą mogli za jednym zamachem wstrzymywać powiadomienia pochodzące od konkretnego rozszerzenia. Kolejną drobną zmianą, którą wprowadza April 2018 Update, jest możliwość użycia metody tabs.reload() w klasie API tabs przez rozszerzenie, aby bezpośrednio załadować ponownie określoną kartę.

Co dalej? Microsoft oznajmia, że zamierza kontynuować prace z platformą rozszerzeń, a efekty tego zobaczymy w przyszłych wydaniach.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/msedgedev/2018/05/24/new-extension-features-april-2018-update-notifications-inprivate/

Polecamy również w kategorii Edge