Aktualizacja systemu Windows Vista

Aktualizacja systemu Windows Vista

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 4/25/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 46558

Aktualizacja oprogramowania jest bardzo ważną czynnością, a już z pewnością tak jest, kiedy mamy na myśli systemy z rodziny Windows. Luki, które znajdują się w kodzie, bardzo często są wykorzystywane przez hakerów. Moduł aktualizacji automatycznych jest usługą, która pozwoli łatwo i szybko pobrać najnowsze aktualizacje bezpieczeństwa, a także inne poprawki. W Windows Vista został przebudowany ten element. Zmiany wyszły na lepsze i z pewnością zasługują na to, żeby przyjrzeć im się dokładniej. W tym artykule podpowiemy jak poprawnie skonfigurować Windows Update oraz postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania związane z aktualizacjami automatycznymi.

Zalety Windows Update w Windows Vista

  • Szybka i sprawna aktualizacja Windows
  • Możliwość aktualizowania sterowników dla urządzeń
  • Wsparcie dla innych produktów Microsoft (opcjonalnie)
  • Przejrzysty i prosty w użyciu interfejs modułu
  • Jedna z podstawowych usług podnoszących bezpieczeństwo oraz stabilność komputera
  • Możliwość pobierania dodatkowego oprogramowania, tzw. Windows Ultimate Extras (tylko edycja Ultimate)

Konfiguracja usługi Windows Update

Jeśli podczas pierwszego podłączenia Internetu do komputera pracującego pod kontrolą Windows Vista, ukaże się monit informujący o tym, iż moduł aktualizacji automatycznych nie jest skonfigurowany, to wykonajmy następujące czynności. Klikając powiadomienie, otworzymy okno, w którym będziemy mogli zdecydować czy powierzyć to zadanie systemowi Windows (konfiguracja automatyczna), lub też odpowiednio możemy wykonać tą czynność samodzielnie. Przyjrzyjmy się dokładniej możliwościom ustawień tej usługi. W tym celu przechodzimy do menu Start/Panel sterowania/Zabezpieczenia/Windows Update. Po lewej stronie ujrzymy sekcję, gdzie pogrupowane zostały typowe zadania związane z tą usługą. Klikamy kontrolkę Zmień ustawienia. W ten sposób otwieramy moduł Wybierz sposób instalowania aktualizacji w systemie Windows.

Konfigurując usługę mamy cztery opcje do wyboru:

  • Zainstaluj aktualizacje automatycznie (zalecane) - Wybierając to rozwiązanie sprawimy, że system automatycznie będzie pobierał i instalował aktualizacje w tle. Możemy dodatkowo ustawić w jakim czasie ma się to odbywać. To znaczy, gdy Windows ściągnie nowe uaktualnienia, to powiadomi użytkownika o tym fakcie, lecz zainstaluje je dopiero w wybranym przez nas dniu oraz godzinie.
  • Pobierz aktualizacje, ale pozwól mi wybrać, czy mają być instalowane - System pobierze okresowo nowe aktualizacje, a następnie powiadomi użytkownika o ich dostępności, wtedy będziemy mogli przejrzeć listę i wybrać te, które chcemy aby były zainstalowane.
  • Wyszukaj aktualizacje, ale pozwól mi wybrać, czy mają być pobierane i instalowane - Sposób ten jest bardzo podobny do powyższego, lecz z tą różnicą, że system powiadomi użytkownika o nowych aktualizacjach, zanim je pobierze na dysk twardy komputera.
  • Nigdy nie sprawdzaj, czy są aktualizacje (niezalecane) - W ten sposób wyłączamy funkcję automatycznych aktualizacji. Windows nie będzie ich wyszukiwał. Oczywiście stanowczo odradzamy ten wybór.

Na dole modułu znajduje się dodatkowo sekcja Aktualizacje zalecane. Zaznaczamy pole wyboru Uwzględnij... jeśli chcemy aby system pobierał i instalował dodatkowo aktualizacje zalecane.

Jeśli chcemy aby były także pobierane aktualizacje dla innych produktów Microsoftu to wykonajmy następujące czynności. W głównym module Windows Update odnajdziemy kontrolkę Uzyskaj aktualizacje kolejnych produktów. Klikamy ją. Zostaniemy przeniesieni na witrynę Microsoft Update. Zaznaczamy pole Akceptuję warunki użytkowania. i naciskamy przycisk Zainstaluj. Następnie zostaniemy poproszeni o zainstalowanie dodatkowego rozszerzenia. Po tym procesie ponownie otwieramy Windows Update i sprawdzamy czy są dostępne aktualizacje dla programów.

Kiedy już przebrnęliśmy przez proces konfiguracji możemy przyjrzeć się pozostałym opcjom, jakie odnajdziemy w oknie usługi.

Jak to działa?

Otwieramy Windows Update i klikamy w sekcji opcji kontrolkę Sprawdź, czy są aktualizacje. Następnie moduł połączy się z serwerem Microsoftu w celu wyszukania nowych uaktualnień. Bardzo ważną informacją jest to, iż podczas tego procesu nie są zbierane żadne informacje, które mogłyby posłużyć do zidentyfikowania użytkownika. Gdy sprawdzanie dobiegnie końca, to zostaniemy poinformowani o dostępności aktualizacji.

Klikamy łącze Wyświetl dostępne aktualizacje. Otworzymy w ten sposób moduł, gdzie pogrupowane są dostępne uaktualnienia. Zwróćmy uwagę na kolumnę Typ. Znajdziemy tutaj informacje o wadze aktualizacji. Mogą one mieć następujący status:

  • Ważna - aktualizacja w ten sposób określona jest uaktualnieniem, które powinniśmy instalować bez zastanowienia. Rozwiązują przeważnie problemy z bezpieczeństwem, a także są to krytyczne poprawki dla Windows, które podnoszą stabilność pracy systemu.
  • Zalecane - uaktualnienia, które rozwiązują problemy inne niż krytyczne. Także podnoszą komfort pracy z systemem.
  • Opcjonalne - nie są instalowane automatycznie. Możemy sami zdecydować, czy je zainstalujemy, lub pominiemy. Pod tą postacią znajdują się także aktualizacje sterowników dla już zainstalowanego poprawnie sprzętu.

Gdy już wskażemy poprawki, które chcemy pobrać dla systemu, to klikamy przycisk Zainstaluj. Jeśli chcemy zrezygnować, z którejś z aktualizacji, to klikamy na niej prawym przyciskiem myszy i wskazujemy Ukryj aktualizację. W ten sposób system nie będzie ciągle przypominał o niezainstalowanym elemencie.

Kolejne łącze, które odnajdziemy, w panelu po lewej stronie, jest Wyświetl historię aktualizacji. Klikamy tą kontrolkę. Otworzymy w ten sposób moduł, w którym odnajdziemy spis wszystkich zainstalowanych aktualizacji. Zobaczmy jakie informacje możemy tutaj odnaleźć. W kolumnach, odpowiednio od lewej, odnajdziemy Nazwę aktualizacji, którą możemy kliknąć prawym przyciskiem myszy, a następnie wskazać polecenie Wyświetl szczegóły, aby uzyskać bardziej dokładne informacje o danej poprawce. Kolejną jest Stan, który mówi o tym, czy uaktualnienie zostało zainstalowane pomyślnie, lub też proces ten nie przebiegł prawidłowo. Typ został już, wcześniej, szerzej opisany. Ostatnim elementem jest Data instalacji według, której domyślnie jest pogrupowana historia aktualizacji.

Sekcja Przywróć ukryte aktualizacje pozwala na udostępnienie listy, wcześniej ukrytych przez użytkownika, uaktualnień. Wystarczy, że zaznaczymy odpowiednie pola przy wybranych elementach, a następnie naciskamy kontrolkę Przywróć. Następnie aktualizacje te pojawią się w module dostępnych poprawek gotowych do instalacji.

Możemy także skonfigurować zachowanie Windows Update w momencie, gdy podłączamy nowe urządzenie do komputera. Przechodzimy do menu Start/Panel sterowania/System i konserwacja/System/Zaawansowane ustawienia systemu, a następnie w nowo otwartym module klikamy zakładkę Sprzęt i naciskamy przycisk Ustawienia sterowników witryny Windows Update.

Następnie możemy zdecydować, wybierając jedną z trzech opcji.

Podsumowanie

Moduł Windows Update jest bardzo użyteczną funkcją, która sprawi, że oprogramowanie, które posiadamy, zawsze będzie zaktualizowane na czas. Dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo systemu oraz podniesiemy komfort pracy z aplikacjami, dzięki dodatkowym poprawkom. Gorąco więc zachęcamy wszystkich użytkowników Windows do korzystania z tej funkcji systemu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia