Microsoft walczy z zakazami informowania o dostępie do prywatnych danych

Microsoft walczy z zakazami informowania o dostępie do prywatnych danych

 Iga Łukiewska
Iga Łukiewska
19:42
05.09.2016
1890 wyświetleń

Odkąd Edward Snowden podzielił się ze światem informacjami o danych posiadanych w tajemnicy przez amerykański rząd, duża grupa technologicznych firm dokładała wielu starań, aby podtrzymać zaufanie swoich klientów. W kwietniu tego roku także Microsoft zdecydował się na taki ruch. Korporacja postanowiła pozwać Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ) z powodu niewyrażenia zgody na informowanie użytkowników o udostępnianych administracji danych.

Na nieszczęście dla DoJ, Microsoft jest również wspierany przez grono innych, popularnych firm technologicznych, które także sprzeciwiają się działaniom rządu. Dodatkowo korporacja uzyskała wsparcie ze strony specjalistów prawnych z organizacji Electronic Frontier Foundation (EFF) oraz Unii Wolności Obywatelskich (ACLU). Ku zdziwieniu ogółu również Fox News stanęło po stronie firmy Microsoft. W swoich oświadczeniach eksperci prawni EFF orzekli, że działania Microsoft są zgodne z Czwartą poprawką, w której to są zawarte informacje o chronieniu obywateli przed nieusprawiedliwionym przeszukiwaniem osób, domów, dokumentów i własności. W mediach pojawiła się również wypowiedź jednego z pracowników EFF - Lee Tiena - który zaznaczał, jaką wagę odgrywa przestrzeganie konstytucji przez rząd.

Źródło: http://cdn.ttgtmedia.com/

"Nieważne, czy rząd ma dostęp do naszej poczty, skrytek bankowych, czy też e-maili w chmurach. Ludzie muszą zostać o tym powiadomieni. Gdy wyszukiwanie elektroniczne odbywa się w tajemnicy, tracimy prawo do informacji i prywatności. Czwarta poprawka nie zezwala na takie postępowanie i nadszedł czas, by rząd zaczął szanować konstytucję" - mówi Lee Tien z grupy EFF. Pojawiła się również inna wypowiedź sprzymierzeńca Microsoftu - Mozzili, która nie zgadza się z nakazem milczenia dla firm w kwestii udostępnianych (legalnie) danych. Fundacja znana jest najbardziej z przeglądarki Firefox i walki o otwartość i wolność w Internecie. Według jej przedstawicieli działania rządu pozbawione są przejrzystości, a motyw zakazu informowania obywatela pozostaje często nieuzasadniony. Zakazy trwają też często dłużej, niż jest to konieczne: "Niepotrzebną i nieuzasadnioną ofiarą tych działań jest przejrzystość. To głupie i nieakceptowalne".

Niestety, nie jest jeszcze jasne, jak dodatkowe wsparcie pomoże firmie Microsoft w wygraniu sprawy z rządem, ale z pewnością daje korporacji dużą przewagę.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-gains-powerful-allies-in-fight-against-us-gagging-orders

Polecamy również w kategorii Procesy sądowe Microsoftu