Pluginy w aplikacjach Office - wprowadzenie

Pluginy w aplikacjach Office - wprowadzenie

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 9/9/2022, 10:00 AM

Liczba odsłon: 2163

Aplikacji pakietu Microsoft Office nie trzeba nikomu przedstawiać. Word, Excel, PowerPoint czy Outlook – to najpopularniejsze aplikacje, które słyną z bogatej funkcjonalności i realnie wpływają na wzrost efektywności pracy biurowej. Zwłaszcza jeżeli połączymy je z usługą Microsoft 365 oraz chmurą OneDrive i odpowiednio skonfigurujemy.

Chociaż - jak już wspomnieliśmy - funkcjonalność jest ogromna i wystarczająca w przypadku wielu codziennych prac, aplikacje Office mogą być jeszcze lepsze i każdy pojedynczy użytkownik może wycisnąć z nich więcej, aby dopasować ich działanie do swoich potrzeb.

Pluginy w aplikacjach Office - wprowadzenie

Czym są pluginy Microsoft Office?

Pluginy do aplikacji pakietu Microsoft Office są dodatkowymi narzędziami, najczęściej napisanymi przez deweloperów zewnętrznych, ale zweryfikowanymi i zaakceptowanymi przez Microsoft.

Każdy taki dodatek musi spełniać rygorystyczne wymagania pod kątem bezpieczeństwa i ochrony prywatności danych. Droga do udostępnienia pluginu w serwisie AppSource jest dosyć długa, więc nie należy się martwić, że pobrany dodatek będzie stwarzał zagrożenie dla naszych danych. Warto jednak zwrócić uwagę, czy wybrany add-on ma odznakę Microsoft 365 Certified, ale takich jest zdecydowana większość.

Do czego służą pluginy Microsoft Office?

Podstawowym zadaniem pluginów jest poprawa efektywności i zwiększenie komfortu pracy użytkownika. Każdy, kto na co dzień pracuje z Wordem, Excelem, PowerPointem lub Outlookiem, wie, że często konieczne jest sięgnięcie po jakieś dane przechowywane w innym miejscu lub przekazanie utworzonych danych do innych usług. Jeżeli Office i te usługi nie są ze sobą połączone, wtedy takie procesy mogą być czasochłonne, rozpraszające i irytujące. Plugin pozwala więc połączyć się z takimi usługami, aby sprawniej wymieniać informacje.

Pluginy w aplikacjach Office - wprowadzenie

Skąd pobrać pluginy aplikacji pakietu Office?

Pluginy dla aplikacji Word, Excel, PowerPoint czy Outlook są dostępne dla wszystkich posiadaczy legalnych kopii pakietu Office lub subskrypcji Microsoft 365, niezależnie od wersji.

Wewnątrz aplikacji Office

Jeden ze sposobów na pobranie pluginów to wybór potrzebnego dodatku bezpośrednio z poziomu otwartego programu. Tą metodą zawężamy również wybór dodatków o konkretną aplikację Office.

  1. Otwieramy wybrany program;
  2. Przechodzimy do karty Wstawianie na pasku narzędziowym;
  3. Wybieramy opcję Pobierz dodatki.

Po chwili pojawi się nowe okno z listą dostępnych pluginów, podzielonych na kilkanaście kategorii. Żeby zainstalować add-on, wystarczy wybrać polecenie Dodaj.

Paleta poleceń w Edge Canary

Ze strony AppSource Microsoftu

AppSource jest witryną, w której udostępnione są wszystkie dodatki dla usług Microsoftu. Nie tylko aplikacji pakietu Office, ale też chmurowych usług biznesowych, serwerowych czy paneli CRM. W AppSource wyświetlane są wszystkie dostępne pluginy, dlatego warto skorzystać z dobrze przygotowanych filtrów.

Użytkowników aplikacji Office czy Microsoft 365 interesować będzie kategoria Produkty, a następnie podkategoria Microsoft 365, w której dostępna będzie lista kilkunastu programów. Po wskazaniu aplikacji Office, należy wybrać plugin, a następnie kliknąć polecenie Pobierz teraz. Dodatek zostanie zainstalowany automatycznie, a korzystanie z niego będzie możliwe po ponownym uruchomieniu aplikacji.

Pluginy w aplikacjach Office - wprowadzenie

Pluginy pakietu Office - które wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy użytkownik zna swoje indywidualne potrzeby i na ich podstawie powinien dokonać wyboru. Należy pamiętać, aby nie instalować zbyt wielu pluginów jednocześnie, bo takie działanie zamiast pomóc, może zaszkodzić i zdestabilizować pracę aplikacji Office.

Jednocześnie warto wiedzieć, które pluginy dla poszczególnych programów Office – Word, Excel, PowerPoint i Outlook – są godne uwagi i faktycznie poprawiają komfort pracy. Tym artykułem otwieramy serię kilku publikacji poświęconych właśnie pluginom. Zapraszamy również do przeczytania innych naszych tekstów.

Microsoft Office dla firm w Sklepie CentrumXP.pl

Microsoft Office dla domu w Sklepie CentrumXP.pl

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia