Jak działa Copilot dla Microsoft 365 w PowerPoint?

Jak działa Copilot dla Microsoft 365 w PowerPoint?

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 3/15/2024, 9:00 AM

Liczba odsłon: 925

W dzisiejszym świecie biznesu prezentacje multimedialne stanowią kluczowy element przekazywania informacji i komunikacji. W tym kontekście narzędzia wspomagające proces tworzenia prezentacji nabierają szczególnego znaczenia. Jednym z innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez Microsoft jest funkcja Copilot w programie PowerPoint. Ta zaawansowana technologia opiera się na sztucznej inteligencji i jest zaprojektowana, aby usprawnić proces tworzenia prezentacji, dostarczając użytkownikom nowoczesne narzędzie wspomagające.

W naszej redakcji przeprowadziliśmy wnikliwe testy w angielskiej wersji usługi Copilot. Częściowo Copilot potrafi już interpretować polecenia wydawane w naszym rodzimym języku, jednakże nie zawsze radzi sobie ze zwracaniem poprawnych wyników. Microsoft zapowiedział, że język polski zostanie dodany do usługi na przełomie marca i kwietnia. Gdy tak się stanie, zaktualizujemy ten materiał.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Copilot w aplikacji PowerPoint – co to jest?

Copilot w PowerPoint możemy uzyskać w ramach usługi Copilot dla Microsoft 365. Co ważne, Copilot to nie tylko kolejny asystent, ale zaawansowane narzędzie, które wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji do analizy treści, formatowania slajdów oraz sugestii dotyczących treści.

Przykładowo: jeżeli potrzebujemy przygotować prezentację na zadany temat, konieczne jest wykonanie researchu informacji, wybranie właściwych i kluczowych danych, a także wzbogacenie ich o miłe dla oka elementy multimedialne. Copilot wszystkie te zadania może wykonać za nas w dosłownie kilkadziesiąt sekund!

Podobnie jak w przypadku edytora tekstu Word oraz arkusza Excel, sprawdzamy, co potrafi Copilot, jak wygląda jego rozumienie zapytań, jakie instrukcje można mu wydawać i jak bardzo przyspieszy naszą pracę.

Microsoft 365 Copilot w PowerPoint – jakie czynności wykona za nas?

Zacznijmy od samego początku, czyli tego, co ukazuje się naszym oczom po otwarciu programu PowerPoint, jeśli do naszej licencji Microsoft 365 podłączona jest subskrypcja Microsoft Copilot.

W nowej i pustej prezentacji ikonę Copilot znajdziemy na końcu zakładki Narzędzia główne. Po jej kliknięciu wyświetla się panel asystenta AI po prawej stronie okna aplikacji. Na początku otrzymujemy zachętę skorzystania z trzech poleceń:

  • Create a presentation
  • Create presentation from file
  • Add a slide about

Okey, skorzystajmy z pierwszej podpowiedzi i przy jej pomocy poprośmy o przygotowanie ogólnej prezentacji na temat naszego kraju. Klikamy zatem polecenie Create a presentation i dopisujemy zwrot about Poland.

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Gotowe! Po dokładnie 21 sekundach Copilot przygotował nam w PowerPoincie 6 slajdów: slajd tytułowy z tytułem prezentacji, slajd na temat Zamku Królewskiego w Warszawie, slajd dotyczący Krakowa, Tatr, polskich potraw oraz ostatni pusty slajd przeznaczony na wnioski. Wszystkie treści są niestety nadal w języku angielskim. Z kolei grafiki i zdjęcia w miarę trafne. Mamy zdjęcie zamku w Warszawie, Bazyliki Mariackiej w Krakowie, panoramę Tatr i zdjęcie pierogów. Tłem slajdu tytułowego jest polska flaga. Niestety pomiędzy slajdami brakuje spójności wizualnej, a tło ostatniego slajdu mocno odbiega od tematyki.

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Copilot swoją pracę podsumował informacją, że możemy spróbować wygenerować slajdy raz jeszcze lub skorzystać z Projektanta, który pozwoli nam upiększyć poszczególne slajdy. W tym momencie w mojej ocenie przydałaby się większa jakość generowanych slajdów już przez samą sztuczną inteligencję. Slajdy powinny być bardziej spójne i bardziej atrakcyjne graficznie. Niestety nawet poproszę Copilota o przygotowanie slajdów w konkretnym stylu, na przykład w kolorystyce biało-czerwonej kończy się komunikatem, że Copilot nie potrafi tego zrobić.

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Spróbujmy zatem czegoś innego. Poprośmy Copilota o dodanie slajdu do bieżącej prezentacji na temat informacji o polskim morzu: Add a slide about Polish sea.

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Gotowe! Slajd został wstawiony, a na nim znajdziemy kilka podstawowych informacji na temat polskiej linii brzegowej oraz zdjęcie pasujące do tematyki, choć bez pewności, że rzeczywiście przedstawia Polskie morze. Spróbowaliśmy także wygenerować inne prezentacje oraz kolejne slajdy. Za każdym razem styl tych slajdów jest niemal identyczny, jak poprzednich. Tytuł, kilka informacji i zdjęcie/grafika. Zawsze w podobnej kolorystyce, bez fajerwerków i ciekawych elementów graficznych. Wniosek więc taki, że jeżeli zależy nam na naprawdę ładnym pokazie slajdów, zmuszeni będziemy ręcznie edytować motyw lub skorzystać z Projektanta.

Sprawdźmy inne możliwości asystenta Copilot w aplikacji PowerPoint. Potrzebujemy do naszej prezentacji wstawić konkretne zdjęcie - tym razem przedstawiające Mierzeję Helską: Add an image of Mierzeja Helska.

Niestety Copilot poległ na tym poleceniu. Owszem, po 10 sekundach zdjęcie wstawił, a na dodatek zdjęcie morza, ale niestety nie z Mierzei Helskiej. Fotografia przedstawia Boka Pistol na Karaibach! Na nic się zdało umieszczenie nazwy Mierzeja Helska w cudzysłowie, a nawet zapisanie jej po angielsku. Ale za to Copilot się "wycwanił" i jeśli chcemy dodać inne zdjęcie, to zaleca nam wstawić je samodzielnie.

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Copilot w programie PowerPoint – jak tworzyć prezentacje na podstawie dokumentu?

Copilot w PowerPoint podobno potrafi wyręczyć nas w utworzeniu prezentacji na podstawie draftu lub dowolnego dokumentu tekstowego. Jeśli posiadamy dokument opisujący nasz produkt, usługę czy ofertę i potrzebujemy przygotować do niego prezentację, którą wykorzystamy na spotkaniu, możemy powierzyć to zadanie sztucznej inteligencji. Sprawdźmy więc, jak działa to w praktyce.

Otwieramy aplikację PowerPoint i wyświetlamy panel Copilota. Wydajemy polecenie: Create presentation from file [nazwa pliku].

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Bazowaliśmy wyłącznie na plikach programu Word zawierających treść w języku polskim. Niestety przy dwóch pierwszych plikach Copilot poinformował nas, że zapytanie nie obsługuje języka polskiego. Ale już przy trzecim obszernym dokumencie dotyczącym zarządzania projektami Copilot po 4 minutach wygenerował obszerną prezentację składającą się z 39 slajdów.

Niestety Copilot jedynie wyodrębnił kluczowe treści i przekopiował je na slajdy. Brakuje elementów graficznych, tła czy zdjęć i grafik. Wyłącznie na 6 slajdach pojawiły się zdjęcia. Mimo wszystko ich dopasowanie do tematyki pozostawia wiele do życzenia.

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Copilot w Microsoft PowerPoint – jak sztuczna inteligencja rozumie prezentację?

Sprawdźmy jednak, w jaki sposób Copilot poradzi sobie z podsumowaniem prezentacji, korzystając z zapytania Summarize this presentation. AI od Microsoftu w bocznym panelu w aplikacji PowerPoint wyświetlił 4 kluczowe informacje znajdujące się w prezentacji. Do każdej z nich dołączył referencje, które pozwalają nam w szybki sposób przejść do właściwego slajdu. W mojej ocenie 2 z 4 informacji można uznać faktycznie za najważniejsze. Pozostałe wydają się dobrane w sposób losowy i nie odzwierciedlają w pełni tematu prezentacji. Ważne jednak, że już na tym etapie usługa Copilot dla Microsoft 365 rozumie treści w języku polskim.

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Co ciekawe, pod powyższym podsumowaniem Copilot zaproponował nam dwa dodatkowe pytania:

  • What is the history of project management?
  • What is project management?

Zarówno po wybraniu pierwszego, jak i drugiego usługa trafnie odpowiada na zadane pytania, oczywiście bazując na treściach znalezionych w naszej prezentacji. Minusem jest niestety angielski język odpowiedzi. To jednak już wkrótce powinno się zmienić.

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Pozostając jeszcze w kwestii rozumienia prezentacji przez Copilota, sprawdziliśmy, jak dobrze Copilot przedstawi nam najbardziej kluczowe slajdy w całym pokazie slajdów: Show key slides in this deck.

W tym przypadku Copilot zwrócił nam zestawienie 5 najbardziej kluczowych slajdów. Podobnie, jak w przypadku podsumowania prezentacji, także i w tym przypadku w naszej ocenie ich dobór nie jest w pełni trafny. 3 z nich faktycznie można uznać za kluczowe, a pozostałe 2 niekoniecznie.

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Innym ciekawym poleceniem Copilota jest zapytanie organizujące kolejność i sekcje w naszej prezentacji. Niestety jednak po użyciu polecenia Organize this presentation Copilot zwraca informację, że nie obsługuje jeszcze polskiego języka. No cóż, pozostaje nam czekać na pełne spolszczenie.

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Już na sam koniec poprosiliśmy jeszcze Copilota o dodanie do prezentacji slajdu z agendą pokazu. Po skorzystaniu z zapytania Add a agenda slide usługa AI od Microsoftu wstawiła nowy slajd do prezentacji. Trzeba przyznać, że to polecenie działa bardzo dobrze. Slajd z agendą został wstawiony jako drugi (za slajdem tytułowym), ponadto na slajdzie znalazło się 6 kluczowych tematów poruszanych w prezentacji, a dołączona grafika trafnie odzwierciedla tematykę pokazu slajdów.

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Potencjał Microsoft Copilot w MS PowerPoint

Co jeszcze potrafi Copilot w programie PowerPoint? Na dole, w polu tekstowym czatu (gdzie znajduje się też mikrofon do dyktowania poleceń głosowych) widnieje ikona książki z rozwijanym menu View Prompts, które zawiera gotowe instrukcje z dodatkowymi szczegółami/kontekstem do wprowadzenia.

Możemy także kliknąć opcję View more prompts, aby otworzyć okienko Copilot Lab, gdzie znajdziemy jeszcze więcej promptów w różnych kategoriach. Pomogą nam one znaleźć inspirację do dalszej pracy z Copilotem. Oczywiście to tylko propozycje i jeśli przyjdzie Ci do głowy, by poprosić/zapytać Copilota o coś innego, to naturalnie możesz to zrobić!

Jak działa Copilot w PowerPoint?

Wymagania Microsoft Copilot w aplikacji PowerPoint

Copilot w aplikacji PowerPoint jest dostępny dla użytkowników z włączoną licencją Copilot dla Microsoft 365. Ta zaś jest dostępna dla subskrybentów Microsoft 365 Business Standard, Business Premium, E3, E5, A5 for faculty i A3 for faculty, a także Office 365 E3, E5, A5 for faculty i A3 for faculty. Wszystkie te licencje znajdziesz w naszym Sklepie CentrumXP! Możesz także liczyć na pomoc naszego działu wsparcia technicznego.

Dowiedz się więcej o Copilocie z naszych artykułów:

Źródło: opracowanie własne