Jak chronić swoją prywatność w Internecie?

Jak chronić swoją prywatność w Internecie?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/21/2022, 11:43 AM

Liczba odsłon: 5005

Prywatność w Internecie to mit. Nasze preferencje dotyczące przeglądanych treści w Internecie są przedmiotem stałej analizy, głównie aby prezentować nam jak najbardziej dopasowane treści reklamowe. Tymczasem prywatność jest naszym prawem, które trzeba chronić. Korzystając z Internetu możemy zadbać o swoją prywatność i anonimowość na wiele sposobów.

Przeglądaj wyłącznie strony zabezpieczone protokołem SSL

Przeglądając strony internetowe zwracaj uwagę, czy są one szyfrowane protokołem SSL. Ta niepozorna “kłódka” w polu adresu strony internetowej (adres rozpoczynający się od https:// a nie jak kiedyś od http://) jest gwarancją, że wymiana danych między Tobą (Twoim urządzeniem) a docelową stroną internetową jest bezpieczna. Nie jest to aż tak ważne, gdy czytasz wpisy na ulubionym blogu związanym z Twoim hobby, choć prawdopodobnie autor bloga i tak zadbał o zabezpieczenie swojej witryny. Jednak, gdy korzystasz z bankowości elektronicznej lub zakupów w sieci, szyfrowanie strony internetowej jest absolutną koniecznością. Ważność certyfikatu bezpieczeństwa sprawdzisz klikając na “kłódkę” w polu adresu strony internetowej.

SSL i HTTPS - zabezpieczone strony

Używaj silnych haseł i weryfikacji dwuetapowej

Obecnie niemal każdy większy serwis internetowy wymaga od zalogowanych użytkowników używania skomplikowanych haseł zawierających wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dwuetapowa weryfikacja użytkownika, gdy konieczne jest ponowne potwierdzenie tożsamości poprzez podanie kodu weryfikacyjnego z wiadomości sms lub aplikacji push w smartfonie staje się również koniecznością. Nie patrzmy na to jako na dodatkowe utrudnienie w korzystaniu z sieci, lecz jako skuteczne narzędzie przed nadużyciami, na jakie jesteśmy narażeni.

Korzystaj ze sprawdzonej sieci VPN

Sieć VPN jest mniej popularnym, lecz niezwykle skutecznym narzędziem do ochrony prywatności w Internecie. VPN (ang. virtual private network) to narzędzie symulujące sieć prywatną w Internecie. Pierwotnie VPN był wykorzystywany przez pracowników korporacji pracujących zdalnie z lokalizacji poza biurem i korzystających z zabezpieczonych zasobów firmowych. Intranet korporacyjny z reguły nie jest dostępny z zewnętrznych adresów IP. Korzystanie z sieci VPN pozwalało ten problem skutecznie ominąć. Szybko okazało się, że VPN może być skutecznym narzędziem do zapewnienia anonimowości i ochrony prywatności każdego świadomego użytkownika Internetu. W ogromnym uproszczeniu, VPN jest swego rodzaju “tunelem” maskującym Twoją aktywność w sieci. Pakiety danych wysyłane i odbierane na Twoim urządzeniu przechodzą przez ten “tunel”, który szyfruje przesyłane dane i ukrywa Twoją lokalizację. Adres IP Twojego urządzenia zostaje zmieniony, dzięki czemu zyskujesz anonimowość.

Sprawdzona sieć VPN

Konfiguracja VPN na komputerze lub urządzeniu mobilnym była dawniej bardziej złożona, niż teraz. Obecnie mamy dostęp do wielu alternatywnych rozwiązań, z których najpopularniejszymi są dedykowane wtyczki VPN do przeglądarek internetowych. Rozszerzenia VPN do przeglądarki mogą być darmowe - korzystanie z bezpłatnych rozwiązań może być metodą na sprawdzenie w praktyce, jak działa VPN. My jednak rekomendujemy do korzystania z komercyjnych rozwiązań, za którymi stoją profesjonaliści stale czuwający nad Twoją prywatnością. Do najbardziej popularnych wtyczek VPN do przeglądarek zalicza się rozszerzenie Surfshark VPN na Chrome. Ta prosta wtyczka na najpopularniejszą przeglądarkę internetową na świecie doskonale sprawdza się nie tylko do ochrony Twojej prywatności, ale także do eksplorowania treści do tej pory niedostępnych ze względu na Twoją geolokalizację.

Słowo o przeglądarkach. Jeśli nie Chrome, to co?

Ostrożne szacunki wskazują, że przeglądarka Chrome jest wykorzystywana przez co drugiego internautę na świecie. Poziom dominacji Google w zbieraniu danych osobowych i preferencji użytkowników Internetu jest niesłychany. Czy naprawdę chcesz, aby WIelki Brat Google znał Twoje preferencje każdej sfery Twojego życia? Korzystanie z rozszerzenia Surfshark VPN na Chrome może pomóc w zachowaniu anonimowości. Inną skuteczną metodą na zwiększenie prywatności w sieci może być korzystanie z alternatywnych przeglądarek internetowych. Nie patrz tu w stronę innego giganta technologicznego (Microsoft) i jego produkty: Internet Explorer czy Edge. Warto skłonić się ku rozwiązaniom mniej popularnym, jak wciąż wspierana przez szeroką społeczność przeglądarka Mozilla Firefox, ale także Opera. Projekt Mozilla Firefox, mimo, że rozwijany niezależnie, wspierany był do niedawna bardzo mocno przez samego Google. Z kolei Opera jest na tyle ciekawa, że już domyślnie posiada wbudowaną darmową funkcję sieci VPN, którą wystarczy aktywować. Zbliżoną interfejsem do Opery jest inna alternatywna przeglądarka, Vivaldi. XB Browser (XeroBank Browser) jest projektem portable opartym o Firefoxa - przeglądarkę możesz mieć dosłownie “w kieszeni”, gdyż możliwe jest zgranie wersji mobilnej na pamięć przenośną (pendrive).

Przeglądarki internetowe - alternatywa dla Chrome

Co zamiast Google? Krótki przegląd alternatywnych wyszukiwarek treści w Internecie

Nie tylko właściwa przeglądarka internetowa, silne hasła wsparte uwierzytelnianiem dwuetapowym, a także zaufana sieć VPN wspiera Twoją prywatność w sieci. Anonimowość w Internecie możesz zachować przez korzystanie z wyszukiwarek treści innych, niż Google. Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie, zostawiając daleko w tyle wyszukiwarkę Bing oraz Yahoo w rankingu popularności. Wszyscy wiemy jednak, że dane zbierane podczas wyszukiwania haseł w Internecie są masowo gromadzone i przetwarzane. Prowadzi to do zjawiska określanego jako “bańka informacyjna” - pozyskiwane informacje związane są głównie z naszą dotychczasową, dość ograniczoną aktywnością i nie uwzględniają wyników, które nie są dla nas atrakcyjne według algorytmów wyszukiwarki. Obecnie funkcjonuje co najmniej kilka rozsądnych, alternatywnych wyszukiwarek internetowych, jak np. DuckDuckGo. Autorzy projektu DuckDuckGo chwalą się wręcz priorytetowym podejściem do bezpieczeństwa i poszanowania prywatności swoich użytkowników. Nie znajdziesz tu spersonalizowanych reklam. Jeśli chcesz, aby wyniki wyszukiwania nie były zniekształcone przez Twoją dotychczasową aktywność w sieci, warto zainstalować DuckDuckGo jako rozszerzenie do przeglądarki internetowej.

[Artykuł sponsorowany]

Konferencja Microsoft & Onex Group: Nowoczesna sprzedaż z AI
Konferencja Microsoft & Onex Group: Nowoczesna sprzedaż z AI

Wydarzenia