Co zaoferuje SmartGlass dla Xbox One?

Co zaoferuje SmartGlass dla Xbox One?

Autor: Piotr Maciejko

Opublikowano: 10/11/2013, 12:00 AM

Liczba odsłon: 4746

SmartGlass to aplikacja, którą można zainstalować na dowolnym smartfonie, tablecie lub laptopie. Współpracuje z konsolą Xbox i ma na celu zwiększenie interakcji użytkownika z grą, programem lub filmem. Dzięki niej ekran urządzenia, na którym zostanie zainstalowana może posłużyć za dodatkowy obszar do wyświetlania ciekawych informacji, zależnych od rodzaju strumieniowanej treści. SmartGlass umożliwia również nawigowanie po witrynach wyświetlanych na ekranie podłączonego do konsoli telewizora, regulację poziomu głośności, czy wybieranie filmu lub utworu, który ma zostać odtworzony. W wersji dla nadchodzącej konsoli Xbox One aplikacja ta doczekała się kilku nowości.

Różnice pomiędzy SmartGlass dla Xbox One i Xbox 360

Tworząc Xbox One Microsoft wziął także pod uwagę aplikację SmartGlass, dzięki czemu w połączeniu z nową konsolą będzie ona działać znacznie szybciej i wydajniej, niż ma to miejsce w przypadku obecnej konsoli. Do nawiązania połączenia mają wystarczyć jej zaledwie 4 sekundy - oczywiście będzie to uzależnione od efektywności danej sieci WiFi, ale w ogólnym przypadku nowy SmartGlass ma być prawie trzykrotnie szybszy od obecnej wersji. Tak znaczące przyspieszenie zostało uzyskane dzięki zmianie sposobu komunikacji aplikacji z konsolą. W przypadku SmartGlass dla Xboksa 360 przekazywanie polecenia do konsoli odbywało się za pośrednictwem centrum danych. Wersja dla Xbox One ma natomiast łączyć się bezpośrednio z konsolą.

Aż 4-krotnie zwiększył się limit urządzeń połączonych z Xboksem za pomocą aplikacji SmartGlass - od teraz będzie można korzystać z 16 podłączonych urządzeń jednocześnie. Aplikacja umożliwia również organizowanie gry wieloosobowej, co oznacza, że użytkownik nie będzie już musiał w tym celu przerywać aktualnie prowadzonej rozgrywki.

Wsparcie ze strony gier

Wsparciem dla SmartGlass mogą się już pochwalić takie gry, jak „Dead Rising 3” czy „Project Spark”. W pierwszym z wymienionych tytułów gracz będzie miał możliwość zintegrowania podłączonego urządzenia z telefonem głównego bohatera gry. Za pomocą aplikacji będzie też można rozpocząć nową misję lub znaleźć ukryte w grze przedmioty i miejsca. Dodatkowo, podczas przechodzenia specjalnych misji, użytkownik za pomocą podłączonego urządzenia będzie mógł wezwać siły powietrzne, które pomogą mu rozprawić się z hordami zombie. Pojawi się także funkcja dynamicznej pomocy, dzięki której - po napotkaniu problemu - na określonym etapie rozgrywki będzie można otrzymać pomocne wskazówki.

SmartGlass jako kontroler

W nowej wersji SmartGlass poprawiono wydajność i w znacznym stopniu wyeliminowano opóźnienia. Jako że Xbox One bazuje w dużym stopniu na Windows 8, uzyskaną przy opracowywaniu tego systemu wiedzę w zakresie dotyku wykorzystano przy projektowaniu programu SmartGlass. Dzięki temu korzystające z niego urządzenie w grach, które zoptymalizowano i przygotowano na taką możliwość, będzie mogło pełnić także funkcję kontrolera.

Rozszerzone funkcje społecznościowe

SmartGlass umożliwi monitorowanie i porównywanie osiągnięć między użytkownikami oraz obserwowanie aktywności znajomych. Wprowadzono możliwość wyszukiwania interesujących użytkownika gier w sklepie Xbox Games Store, a także dodano nową sekcję zawierającą polecane tytuły, które będą tam umieszczane automatycznie na podstawie historii gier danego gracza.

Interakcja z TV

Podczas oglądania telewizji na Xboksie aplikacja SmartGlass umożliwi m.in. przełączanie kanałów oraz kontrolę poziomu głośności. Xbox One zintegruje całą rozrywkę do postaci jednego przewodnika „OneGuide”, czyli miejsca, z którego użytkownik będzie mógł dowiedzieć się, co aktualnie jest transmitowane w tradycyjnej i nowoczesnej telewizji, w tym na jego ulubionych kanałach. Owe miejsce można będzie przeglądać bezpośrednio z poziomu TV lub za pomocą SmartGlass, dzięki czemu przeglądanie programu telewizyjnego nie przysłoni już więcej obrazu na ekranie.

Podsumowanie

Aplikacja SmartGlass jest użytecznym dopełnieniem ekosystemu konsoli Xbox. Nie zastąpi ona graczom pada, czy innego akcesorium, ale na pewno wzbogaci doznania płynące z gry i ułatwi wykonywanie podstawowych czynności na nowym Xboksie. Warto się nią zainteresować, tym bardziej, że jest ona darmowa i dostępna na większości popularnych platform – m.in. na słuchawki z Androidem. Tym samym Microsoft pokazał, że konkurencja wielkich korporacji nie musi wychodzić na złe zwykłym użytkownikom.

SmartGlass przeznaczony dla Xbox One zostanie udostępniony użytkownikom do bezpłatnego pobrania w nadchodzącym okresie świątecznym. Aplikację będzie można zainstalować na urządzeniach działających pod kontrolą systemów Windows 8, Windows Phone 8, iOS oraz Android. Ważne jest, że dla obu konsol - Xbox 360 oraz Xbox One - dostarczane będą osobne wersje tego programu.