Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z grudnia 2023

Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z grudnia 2023

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/29/2023, 2:00 PM

Liczba odsłon: 964

Wracamy z kolejnym artykułem podsumowującym najważniejsze i najciekawsze zmiany w aplikacjach pakietu Microsoft 365 w minionym miesiącu. Dziś pod lupę weźmiemy nowości oraz aktualizacje funkcji z grudnia 2023 roku. Dotarły one przede wszystkim do programów Excel, PowerPoint, Word, Outlook, Microsoft 365 (dawniej Office) i Teams.

Spis treści

Microsoft 365 — nowości w Windows Current Channel (Preview)

Nowości w programach Excel, PowerPoint i Word

 • Pasek narzędzi poufności dostępny przy tworzeniu kopii dokumentu: pasek narzędzi poufności jest dostępny w Wordzie, Excelu i PowerPointcie, gdy użytkownicy tworzą kopie dokumentów w Plik > Zapisz jako. Pomaga to użytkownikom zrozumieć zasady bezpieczeństwa i zastosować je dla dokumentu.

Nowości w programie Excel

 • Zmniejszanie zbyt dużego rozmiaru skoroszytu spowodowanego niechcianym formatowaniem komórek: przy pomocy narzędzia "Sprawdź wydajność" ("Check Performance") możesz usunąć niechciane formatowanie i zmniejszyć rozmiar pliku.

Microsoft 365 — nowości w Beta Channel na Windows

Nowości w programach Word i Outlook

 • Inteligentna typografia w Word i Outlook na Windows: Adaptacyjne justowanie, regulowanie odległości między znakami i tworzenie ich połączeń to pierwsza fala ulepszeń typografii w widokach czytania Worda i Outlooka. Pełne justowanie usuwa rozpraszające elementy, takie jak np. kanaliki, kerning OpenType dostosowuje odstępy pomiędzy określonymi parami liter, aby lepiej pasowały wizualnie, zaś ligatury OpenType to pary liter zaprojektowane tak, by fragmenty jednej nie nachodziły na drugą.

Nowości w programie Excel

 • Nowe funkcje agregacji danych i obliczania procentu: Microsoft zaprezentował 3 nowe funkcje Excela. Dwie pierwsze — GROUPBY i PIVOTBY — umożliwiają agregację danych przy użyciu prostej formuły. Chociaż są one bardzo potężne, to rozpoczęcie korzystania z nich jest całkiem łatwe. W rzeczywistości możesz wykonać agregację danych za pomocą tylko 3 argumentów, czyli tak samo, jak w prostym poleceniu XLOOKUP. Ostatnia funkcja — PERCENTOF — ułatwia obliczanie procentu.
 • Funkcja PERCENTOF w Excelu

Nowości w programach Excel, PowerPoint i Word

 • Pasek narzędzi poufności dostępny przy tworzeniu kopii dokumentu: pasek narzędzi poufności jest dostępny w Wordzie, Excelu i PowerPointcie, gdy użytkownicy tworzą kopie dokumentów w Plik > Zapisz jako. Pomaga to użytkownikom zrozumieć zasady bezpieczeństwa i zastosować je dla dokumentu.

Microsoft 365 — nowości w Monthly Enterprise Channel na Windows

Nowości w programie Excel

 • Kontrola nad konwersją danych w Excelu: Użytkownicy prosili o więcej kontroli nad automatycznym konwertowaniem danych na konkretne formaty przez Excela. Zostało to dostarczone. Teraz jest możliwość wyłączenia konkretnych typów danych do automatycznej konwersji. Tym sposobem nie musisz się martwić, że Excel przekonwertował dane do formatu, którego nie chciałe/aś lub się nie spodziewałe/aś. Aby to skonfigurować, udaj się do Plik > Opcje > Zaawansowane > Automatyczne konwertowanie danych i wybierz opcje, które chcesz odznaczyć.
 • Kontrola nad konwersją danych

 • Efektywne czytanie w Excelu za pomocą Narratora: Ogłoszenia wypowiadane przez Narratora będą bardziej zwięzłe i wydajne.

Nowości w programie Outlook

 • Teams Meeting Apps w Outlook: Możesz teraz skonfigurować aplikację spotkania, planując zaproszenie w Outlooku. Aplikacja spotkania będzie gotowa do użycia na czacie lub gdy dołączysz do spotkania w Teams.

Microsoft 365 — pozostałe nowości

Nowości w programie PowerPoint

 • Wstawianie napisów do wideo w PowerPoint dla sieci Web: Dodawanie i zapisywanie napisów dla obiektów audio i wideo w PowerPoint na Windows i Mac zaczęło być wprowadzane na początku tego roku. Teraz ta funkcjonalność trafiła także do przeglądarkowej wersji aplikacji. Teraz wszyscy twórcy prezentacji (nie tylko Insiderzy) mogą dodawać pliki z napisami do wideo, a widzowie mogą włączać/wyłączać napisy i ewentualnie wybierać ich język.
 • Wstawianie napisów do wideo w PowerPoint dla sieci Web

 • Placeholdery Cameo w prezentacjach PowerPointa: ręczne wstawianie i formatowanie cameo na każdym slajdzie może być czasochłonne. Dzięki dodaniu placeholdera cameo do układów/szablonów slajdów możesz łatwo wprowadzić spójność w slajdach.

Nowości w Copilot dla Microsoft 365

Nowości w aplikacji Microsoft 365 (Office)

 • Znajdź odpowiednią aplikację do zadania: Możesz teraz uzyskać spersonalizowane rekomendacje aplikacji w oparciu o role i aktywności, na których się skupiasz. Odpowiadając na 2 krótkie pytania w ankiecie, możesz znaleźć najlepsze narzędzie dla swoich zadań i w najlepszy sposób wykorzystać różne aplikacje pakietu Microsoft 365.
 • Znajdź odpowiednią aplikację do zadania

 • Eksploruj nowe sposoby użycia aplikacji: Możesz dowiedzieć się więcej o nowych aplikacjach i możliwościach w Microsoft 365. Sekcja "Aplikacje" z kartami aplikacji zawiera interesujące treści i wideo od ekspertów produktów, którzy dzielą się fajnymi poradami i trickami – począwszy od aplikacji Clipchamp i Designer.
 • Eksploruj nowe sposoby użycia aplikacji

  Eksploruj nowe sposoby użycia aplikacji

 • Udostępnij plik w aplikacji Microsoft 365: Aplikacja Microsoft 365 umożliwi Ci udostępnianie pliku bezpośrednio z ekranu głównego (Narzędzia główne) albo z zakładki Moja zawartość. Po prostu kliknij przycisk Więcej opcji (...) obok nazwy pliku, wybierz Udostępnij i wprowadź szczegóły, komu i w jaki sposób chcesz udostępnić plik.
 • Udostępnij plik w aplikacji Microsoft 365

  Udostępnij plik w aplikacji Microsoft 365

 • Usuń plik w aplikacji Microsoft 365: Możesz teraz usuwać pliki bezpośrednio w aplikacji Microsoft 365 (Office), aby zwolnić trochę miejsca na swoim dysku w OneDrive. Zarówno na ekranie głównym, jak i na karcie "Moja zawartość" możesz teraz kliknąć Więcej opcji (...) obok nazwy pliku, wybrać Usuń, a następnie Tak, usuń. Usunięte pliki znajdziesz w Koszu usługi OneDrive. Niektórych plików możesz nie być w stanie usunąć z uwagi na ich lokalizację i własność.
 • Usuń plik w aplikacji Microsoft 365

  Usuń plik w aplikacji Microsoft 365

Nowości w programie Teams

 • OneDrive zastąpił aplikację Pliki w Microsoft Teams: doświadczenie "Pliki" w Microsoft Teams zostało całkowicie zastąpione przez nową aplikację OneDrive. Zapewnia to spójne i znajome doświadczenie zarządzania plikami w całym Microsoft 365. Nowa aplikacja OneDrive korzysta ze wszystkich ostatnich aktualizacji OneDrive i SharePoint, oferując ulepszenia wydajności, nowe widoki i rozszerzenia funkcjonalności. Te nowe ulepszenia doświadczenia OneDrive trafią również do klasycznego Teams na początku 2024 r., zaś w jego przypadku nazwa aplikacji "Pliki" pozostanie niezmieniona.
 • OneDrive w Teams

Nowości w programach Word, Excel i PowerPoint dla sieci Web

 • Ulepszenia funkcji "Wyświetl zmiany": Funkcja "Wyświetl zmiany" pomaga pozostawać na bieżąco ze zmianami w dokumentach naniesionymi przez współpracowników. Kiedy wracasz do współdzielonych plików, identyfikuje ona ostatnią aktywność w komentarzach skierowaną do Ciebie oraz podsumowuje ostatnie zmiany. Teraz otrzymała ona dwa nowe widoki. Aktywności dla Ciebie powiadamiają Cię o aktywności w komentarzach skierowanych do Ciebie, a Zmiany w pliku zawierają podsumowanie tego, kto wprowadził edycje w dokumencie, arkuszu lub prezentacji od czasu Twojej ostatniej wizyty.
 • Funkcja 'Wyświetl zmiany' w Word, Excel i PowerPoint

Szukasz konkretnej licencji Microsoft 365? Znajdziesz ją w naszym Sklepie CentrumXP:

Sprawdź również listy zmian z ostatnich miesięcy:

Źródło: Microsoft, opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia