Postęp prac nad Windows 8 (stan na 18 sierpnia 2011)
Lista zmian w kolejnych kompilacjach Ósemki, przynajmniej tych potwierdzonych w większym, bądź mniejszym stopniu, na razie jest bardzo uboga. W miarę pojawiania się kolejnych informacji, w tym miejscu będziemy uaktualniać changelog:
- nowe tapety,
- nowy ekran BSOD z niebieskim tłem i smutną emotikoną,
- nowe ekran ładowania systemu (bojownik syjamski został usunięty),
- Windows Internet Explorer 10 w wersji Developer Preview,
- nowe ikony Wi-Fi i połączenia Ethernet, oraz klawiatury ekranowej,
- nowe centrum aktywacji systemu,
- nowy instalator systemu,
- wiele aplikacja z interfejsem Immersive,
- zmiany związane z awatarem użytkownika,
- zakładka zaawansowanych ustawień bezpieczeństwa w Panelu sterowania,
- usunięte tapety z Windows 7 oraz programy Windows Media Center i Windows DVD Maker,
- sklep z aplikacjami Windows Store,
- nowy interfejs oparty o kafelki znane WP7,
- poprawiona obsługa wielu monitorów,
- menedżer połączeń mobilnych,
- system plików Protogon,
- ustawienia synchronizacji z chmurą (w tym backup online),
- nowy Menedżer zadań,
- czytnik plików PDF,
- aplikacja do obsługi kamer internetowych,
- eksplorator aplikacji,
- hybrydowy rozruch systemu,
- rozbudowane narzędzie do oczyszczania dysku,
- natywne wsparcie dla filtru SmartScreen,
- możliwość ustawienia tapety jako ekranu logowania,
- obsługa obrazów ISO (wirtualny napęd),
- interfejs wstążkowy w Eksploratorze plików,
- dodanie wczesnego buildu Internet Explorer 10,
- powiązanie z identyfikatorem Windows Live ID,
- paski postępu w wielu aplikacjach (na ikonach na pasku zadań),
- lepsza wsparcie dla obsługi poprzez ekran multitouch,
- możliwość powrotu do ustawień fabrycznych (w dwie minuty, coś jak hard-reset w urządzeniach mobilnych),
- czas instalacja buildy 7910 jak donoszą różne źródła, trwa niespełna 8 minut,
- większe przyciski minimalizacji, maksymalizacji i zamykania okna,
- przyciski zmiany widoku okna na pasku statusu,
- dodanie opcji Uruchom ponownie, jeśli trzeba w module aktualizacji Windows Update,
- dodanie przycisku W górę,
- jaśniejszy styl Basic,
- zmodyfikowanie paska statusu w Eksploratorze Windows,
- wyśrodkowanie tytułów okien.
Microsoft bardzo dba o to, aby odpowiednio dawkować informacje na temat nadchodzącego systemu. Większość z nich pochodzi jednak z przecieków. Jak zwał tak zwał, ale przeciekami żyją wszystkie portale, które cokolwiek piszą o Windows 8. Jedni uważają, że przecieki są w pełni kontrolowane przez sam Microsoft, inni, że to tylko przypuszczenia osób trzecich, zaś inne źródła mówią, że to wypowiedzi pracowników giganta. My wiemy jedno! W tym miejscu na bieżąco będziemy zbierać i publikować informacje dotyczące Microsoft Windows 8. Większość z nich oczywiście będziemy przekazywać także za pośrednictwem Aktualności w Portalu CentrumXP.pl. Przejdźmy jednak do sedna sprawy...
Czym będzie Windows 8?
Miejmy nadzieję, że nie tylko ulepszoną Siódemką, a zupełnie odnowioną koncepcją systemu operacyjnego. A tą Microsoft rozwija już praktycznie od czasu premiery wysłużonego XP-eka, kiedy to ruszył projekt o kodowej nazwie Longhorn, potem Vienna, Midori, Singularity... dużo by wymieniać, a żadnego jeszcze się nie doczekaliśmy w pełni. Longhorn = Windows Vista, Vienna = Windows 7, Midori i Singularity to już odległa przyszłość. Gdzie więc Windows 8? Windows 8 jest sam w sobie kodową nazwą, prawdopodobnie...
Aero Glass miał być marketingowym sukcesem, dając użytkownikom atrakcyjny i efektownie wyglądający interfejs użytkownika. Do słynnego już Aero użytkownicy przywykli, więc czas na zmiany. Wind - zupełnie nowy, trójwymiarowy interfejs ma zagościć właśnie w Ósemce. Z kolei Mosh (także kodowa nazwa) ma być drugim interfejsem dostępnym w nadchodzącym systemie, odchodzącym od ikon, a wprowadzającym płyty (od angielskiego tiles), znane choćby z mobilnych okienek Windows Phone 7. "Płyty" mają być domyślnym interfejsem systemu na urządzenia oparte o architekturę ARM (o niej niżej), zaś Wind (interfejs 3D) ma być podobno dostępny jedynie w 64-bitowej edycji systemu. Co więc w 32-bitowej? Tego niestety dokładnie nie wiemy, ale zapewne będzie to bardziej zubożałą wersją interfejsu Wind (2D). Zubożała? Tak, podobnie jak to ma miejsce w Windows 7: Aero Glass i Aero Basic. A co tam! Namiastkę interfejsu 3D mamy przecież i w Windows Vista i Siódemce. Jak to - zapytacie? Wiele osób nie kojarzy, bo z tego po prostu nie korzysta. Nawet ja ;) Wystarczy przecież nacisnąć klawisze Win + Tab i wszystko jasne. Mówiąc o interfejsie w Windows 8, jeszcze dwie rzeczy są wiadome: ma on mieć modularną budowę, co oznacza, że będziemy mieć duże możliwości jego dostosowywania do własnych potrzeb. Druga sprawa: w nowym systemie nie znajdziemy już klasycznego "windowsowego" wyglądu, tak zwanych szarych okienek.
Windows 8 mobilnym systemem? Nie do końca. ARM jest 32-bitową architekturą procesorów RISC. Standard ten stosowany jest w rozwiązaniach wbudowanych, przede wszystkim ze względu na swoją mobilność: małe rozmiary, małe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dzięki temu stosuje się je prawie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z "mini komputerami": zabawki, telefony komórkowe, smartfony i palmtopy, routery, kalkulatory, czytniki kodów, tablety i tak dalej. 5 stycznia bieżącego roku na targach CES 2011 Microsoft zaprezentował wczesną kompilację (a o tych w tym miejscu) systemu Windows 8 uruchomioną na tablecie, pod maską którego znajdował się chip typu SoC. Jak jednak się okazuje, nowa docelowa architektura wymagać będzie odpowiedniego dostosowania oprogramowania, a to niestety trochę potrwa. Choć już wiemy, że Microsoft obiecał specjalną wersją pakietu Office pod ARM'y.
Chmura, to coś, na co wielu użytkowników czeka ze szczególną niecierpliwością. Integracja wielu funkcji i usług systemowych z chmurą (jednostką obliczeniową wykonywaną po stronie serwera) daje wymierne korzyści. Od dostępu do dużych przestrzeni dyskowych, po duże moce obliczeniowe. Do tego potrzebujemy tylko jednej rzeczy: szybkiego szerokopasmowego łącza internetowego. Windows 8 będzie ściśle współpracował z chmurą obliczeniową: między innymi doczekamy się modułu kopii zapasowej, wykonywanej na przestrzeniach dyskowych chmury. Co ciekawe, prawdopodobnie wraz z integracją systemu z chmurą obliczeniową, crackowanie (piracenie) systemu może się okazać bardzo trudne, czy nawet niemożliwe. Prawdopodobnie częściowo pliki jądra systemu będą synchronizowane z serwerami producenta, co na pewno przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa naszego komputera, ale takie rozwiązanie będzie pozwalać w bardzo pewny sposób rozpoznać, czy przypadkiem kopia naszego systemu jest nieoryginalna.
Logowanie twarzą, sklep z aplikacjami i obsługa nowych rozwiązań sprzętowych, to kolejne nowości, które zapewne zagoszczą w Ósemce. Microsoft pracuje nad mechanizmem logowania biometrycznego, który opierałby się o rozpoznawanie twarzy (kamerką internetową!?). Co więcej, Windows 8 ma wspierać obsługę bez wykorzystania myszki, klawiatury, czy nawet ekranu dotykowego. Interakcja sylwetką człowieka ma działać podobnie, jak kontroler Kinect w konsoli Xbox 360. Najciekawszy jest natomiast sposób wykorzystania możliwości takiego sposobu sterowania komputerem. Prawdopodobnie system będzie posiadał funkcję wykrywającą obecność użytkownika przy komputerze. Jeśli ten odejdzie, system zostanie wyłączony, jeśli podejdzie, włączony. Dzięki nowemu systemowi zarządzania energią, ma to odbywać się błyskawicznie. Windows Marketplace - sklep z aplikacjami, ma być kolejną nowością. Poza możliwościom zakupu nowego oprogramowania, sklep ma oferować funkcję przywracania programów, na przykład po reinstalacji systemu. Wraz z Ósemką doczekamy się także wsparcia dla nowych standardów: zarówno USB 3.0, jak i Bluetooth 3.0. Nowy system ma także oferować rozbudowane wsparcie dla czujników lokalizacji. Technologia o kodowej nazwie Orion pozwoli określić położenie tabletu, czy też laptopa z dokładnością do 50-100 metrów i tylko na podstawie triangulacji nadajników Wi-Fi. Podobno także Windows 8 będzie wspierał odbiorniki GPS, bez instalacji dodatkowych sterowników. Dzięki czemu, może w końcu producenci przenośnych komputerów zdecydują się na montowanie odbiorników GPS w standardzie.
Wartym wspomnienia jest jeszcze ostatnio opatentowany przez Microsoft mechanizm multi-boot. Polegać ma on na rozruchu komputera z wybraniem docelowego zastosowania. Wyobraźmy sobie więc sytuację, kiedy wstajemy i chcemy przed pracą posłuchać muzyki. Naciskamy przycisk Power na obudowie naszego komputera i czekamy... i czekamy aż system będzie gotowy do pracy, aby móc tylko włączyć odtwarzacz muzyki. Wspomniany mechanizm ma być rozwiązaniem na tego typu sytuacje: włączamy komputer, wybieramy cel i już po kilku sekundach słuchamy muzyki, czy też surfujemy po Internecie, oglądamy film, odbieramy wiadomości e-mail, czy uruchamiamy system w trybie standardowym.
Kiedy Windows 8?
7 stycznia 2013 roku! To data obliczona przez rosyjski portal Wzor.net. Cztery miesiące prac nad Milestone 1, cztery miesiące nad M2, kolejne cztery nad M3 i Beta1, potem Beta2, RC, może jeszcze RC2 i dopiero RTM. Czysto matematycznie wychodzi nam więc przełom 2012/2013. Ile jednak dokładnie potrwają prace nad wersjami beta, później Release Cadidate i ile ich będzie, tego niestety dokładnie jeszcze nie wiemy. Można jednak wyliczyć na chwilę obecną następujące daty:
- 13-16 wrzesień 2011 - pre-Beta 1
- około 27 września 2011 - Beta 1
- styczeń / luty 2012 - Beta 2
- kwiecień / maj / czerwiec 2012 - RC
- grudzień 2012 / styczeń 2013 - RTM
Traktujmy jednak te daty z przymrużeniem oka ;)
Według planu wydawniczego firmy Dell, wynika, że planuje on na pierwszy kwartał 2012 roku wydanie tabletów z systemem Windows 8. Co więc z naszymi wyliczeniami? Nie mają one nic wspólnego z tabletem z Windows 8 na pokładzie. Bowiem, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, Microsoft pracuje nad dwoma interfejsami: dla systemu w wersji desktopowej, oraz dla systemu na urządzenia oparte o architekturę ARM. Może to więc oznaczać, że już na początku przyszłego roku Windows 8 dla ARM będzie gotowy. A jeśli nie, to przynajmniej Dell planuje prototyp...