Zmodernizowany panel szczegółów Eksploratora plików w Windows 11 (build 23451 w Dev Channel)

Zmodernizowany panel szczegółów Eksploratora plików w Windows 11 (build 23451 w Dev Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/5/2023, 4:00 PM

Liczba odsłon: 1669

Wczoraj wieczorem Microsoft wypuścił aktualizację Windows 11 Insider Preview w Dev Channel. Kompilacja 23451 wprowadza m.in. nowoczesny panel szczegółów w Eksploratorze plików, ulepszenia Windows Spotlight, nowy widżet Facebook, aktualizację ikony Galerii, parę zmian w menu Start i nie tylko.

Windows 11: nowości w kompilacji 23451 w Dev Channel

Zmodernizowany panel szczegółów w Eksploratorze plików

Microsoft wprowadza unowocześniony panel szczegółów Eksploratora plików (ALT + Shift + P), zaprojektowany, aby pomagać w uzyskaniu szybkiego dostępu do powiązanych treści, byciu na bieżąco z aktywnością w plikach i współpracowaniu — nawet bez potrzeby otwierania pliku.

Zmodernizowany panel szczegółów w Eksploratorze plików

Kiedy zaznaczysz plik w Eksploratorze i otworzysz panel szczegółów, w tym nowym, zmodernizowanym widoku zobaczysz kontekstowe informacje o pliku, w tym jego miniaturę, status i przycisk udostępniania, aktywność w pliku, powiązane pliki i e-maile oraz inne informacje. Aby otworzyć panel, kliknij "Panel szczegółów" w menu Widok, a następnie przełącz panel za pomocą przycisku łatwego dostępu po prawej stronie paska poleceń. To zmodernizowane okienko zastąpi starsze okienko szczegółów w Eksploratorze plików.

Zmodernizowany panel szczegółów dopiero zaczął być udostępniany i nie jest jeszcze dostępny dla wszystkich Insiderów w Dev Channel. Microsoft na razie monitoruje feedback i sprawdza, jak funkcja się przyjęła, zanim udostępni ją dla wszystkich.

Ulepszenia w Windows Spotlight

Począwszy od tego builda, Microsoft wypróbowuje 2 różne warianty wyglądu Windows Spotlight. Oba z nich będą nadal wykorzystywać istniejącą funkcjonalność, tj. najechanie kursorem na ikonę na pulpicie, kliknięcie prawym przyciskiem myszy ikony na pulpicie i dwukrotne kliknięcie ikony na pulpicie. Jeden wariant będzie zawierał bogatszy interfejs użytkownika, pełny ekran i zminimalizowane doświadczenie. Oba warianty będą zawierać obrazy 4K i funkcję "Dowiedz się więcej" dla każdego obrazu na pulpicie. Warianty te będą widoczne tylko w języku angielskim.

Windows Spotlight

Rozszerzona interakcja Narratora w Excelu

Narrator zapewnia teraz lepsze doświadczenia czytania podczas pracy w Excelu. Priorytety ogłoszeń są ustalane na podstawie informacji potrzebnych do przejrzenia skoroszytu i można je dostosowywać za pomocą wygodnych skrótów klawiszowych. Microsoft podaje więcej szczegółów tutaj.

Nowy widżet: Facebook

Facebook udostępnia wersję zapoznawczą swojego nowego widżetu. Aby go wypróbować, pobierz aplikację Facebook z Microsoft Store lub zaktualizuj aplikację do najnowszej wersji. Następnie otwórz tablicę widżetów i przejdź do przeglądarki widżetów, klikając przycisk "+" w prawym górnym rogu, a następnie przypnij widżet do tablicy.

Widżet Facebook

Zmiany i ulepszenia

Menu Start

 • Microsoft zaczyna szerzej udostępniać plakietki z powiadomieniami o koncie Microsoft w menu Start. Konto Microsoft łączy Windows z aplikacjami Microsoftu, pozwala utworzyć kopię zapasową wszystkich Twoich danych, pomaga zarządzać Twoimi subskrypcjami oraz wprowadzić dodatkowe środki bezpieczeństwa, dzięki czemu nigdy nie utracisz dostępu do konta. Wraz z tą funkcją Microsoft daje klientom szybki dostęp do ważnych powiadomień związanych z kontem. Możesz nimi zarządzać w Ustawieniach > Personalizacja > Menu Start.
 • plakietki z powiadomieniami o koncie Microsoft w menu Start

 • Microsoft dodaje więcej wartościowej zawartości do sekcji "Polecane" w menu Start, ponownie wprowadzając witryny po przetestowaniu ich z Insiderami zeszłej jesieni. Jedno z wprowadzonych ulepszeń to rekomendowanie bardziej użytecznych i osobistych witryn w oparciu o Twoją historię przeglądania zamiast ogólnie popularnych witryn. Insiderzy mogą kliknąć daną witrynę i usunąć ją w dowolnej chwili. To nowe doświadczenie jest obecnie widoczne tylko u wybranych niejawnych testerów i tylko u tych, którzy wyraźnie wybrali udostępnianie danych przeglądania Microsoftowi i odwiedzili wystarczającą ilość stron w Edge lub Chrome (z włączonym stałym importowaniem). Możesz zarządzać polecaną zawartością w w Ustawieniach > Personalizacja > Menu Start. W przypadku użytkowników komercyjnych możliwe jest zarządzanie tym doświadczeniem poprzez zasadę.
 • Polecane strony internetowe w menu Start

Eksplorator plików

Widżety

 • Microsoft zaczął udostępniać nowe doświadczenie przeglądarki widżetów z obrazem, który daje wizualny podgląd widżetu przed jego przypięciem, możliwość głębokiego linkowania, które pozwala użytkownikom wskoczyć wprost do przeglądarki z aplikacji/usługi danego dostawcy, a także link do strony kolekcji widżetów w Microsoft Store, na której można odkrywać więcej aplikacji z widżetami.
 • Nowe doświadczenie przeglądarki widżetów

 • Microsoft zaczął udostępniać animowane ikony widżetów na pasku zadań. Animacja jest wywoływana, kiedy najedziesz wskaźnikiem myszy lub klikniesz ikonę Widżetów na pasku zadań albo kiedy wyświetlane jest ogłoszenie o nowym widżecie. Aktualnie obsługiwanych jest tylko kilka ikon pogody i finansów.

 • Widżety

Napisy na żywo

 • Napisy na żywo są już obsługiwane w językach duńskim, angielskim (Irlandia), francuskim (Kanada), koreańskim i portugalskim (Portugalia).

Deweloperzy

 • W tej kompilacji działa już włączenie możliwości kończenia zadania poprzez kliknięcie prawym przyciskiem aplikacji na pasku zadań w Ustawieniach > Prywatność i zabezpieczenia > Dla programistów. Ustawienie zostało wprowadzone w buildzie 23430, ale sama funkcja do tej pory nie działała.

Poprawki błędów

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się explorer.exe, co wpływało na niezawodność paska zadań.
 • Rozwiązano problem z Szybkimi ustawieniami i ich opcjami, które czasami nie reagowały po zamknięciu ich za pomocą ALT + F4.

Menu Start

 • Rozwiązano problem z sekcją Zalecane w menu Start, która była pusta przy pierwszym otwarciu.

Eksplorator plików

Rozwiązane problemy w wersji Windows App SDK:

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się explorer.exe podczas otwierania menu kontekstowego.
 • Jeśli używasz arabskiego lub hebrajskiego języka wyświetlania, karty powinny teraz wyświetlać się poprawnie.

Rozwiązane problemy z Galerią w Eksploratorze plików:

 • Rozwiązano problem z paskiem przewijania Galerii, który był wyświetlany po niewłaściwej stronie w przypadku Insiderów z arabskim lub hebrajskim językiem wyświetlania.
 • Jeśli masz włączone ustawienie Pola wyboru elementów, Galeria będzie teraz wyświetlać pola wyboru na obrazach.

Wyszukiwania

 • Rozwiązano problemy z wyszukiwarką, która blokowała się i nie chciała otworzyć. Mogło to również powodować opóźnione otwieranie menu Start.

Wprowadzanie

 • Rozwiązano problem z niepoprawnym wyświetlaniem przycisku wstawiania tekstu edytora IME Pinyin.
 • Rozwiązano problem z uruchamianiem klawiatury dotykowej i wprowadzaniem kodu PIN na ekranie logowania.

Powiadomienia

 • Naprawiono kolejny wzorzec kodu 2FA, który nie był rozpoznawany.

Napisy na żywo

 • Rozwiązano problem ze znakami napisów wyświetlanymi w drugim wierszu okna o domyślnej wysokości, które były przycięte u góry.
 • Do plików językowych ulepszonego rozpoznawania mowy dodano funkcje, aby poprawić wydajność i zapewnić filtrowanie poza językiem, co ma na celu ograniczenie nieprawidłowych napisów dla mowy, która nie jest w języku napisów.

Dostępność

 • Rozwiązano problem z użyciem klawisza w dół podczas nawigacji według punktu orientacyjnego z Narratorem w Edge — nie następował wówczas przeskok do pierwszej linii punktu orientacyjnego.

Znane problemy

Wyszukiwanie na pasku zadań

 • Część osób może nie widzieć pola wyszukiwania na pasku zadań i/lub ustawień doświadczenia pola wyszukiwania po aktualizacji do builda 23403. Trwają prace nad poprawką.
 • Kiedy otworzysz menu wyszukiwania, możesz zobaczyć migającą zawartość, nim skończy się ona ładować.
 • Narrator może nie być w stanie nawigować w wysuwanym menu wyszukiwania.
 • Skalowanie tekstu może nie działać w wysuwanym menu wyszukiwania.

Eksplorator plików

Insiderzy z widokiem Galerii w Eksploratorze plików zobaczą następujące problemy:

 • Galeria może wymagać dwukrotnego kliknięcia węzła w okienku nawigacji w celu wstępnego załadowania.
 • Aktualizacje na żywo (w tym filtrowanie) są obecnie wyłączone i wymagają użycia przycisku "Odśwież" jako obejścia.
 • Wydajność ładowania miniatur dla odwodnionych plików w chmurze i wykorzystanie pamięci w dużych kolekcjach to znane problemy, które Microsoft chce rozwiązać.
 • Zdjęcia z usługi OneDrive dla Firm obecnie muszą być uwodnione, aby działały poprawnie.
 • Niektóre typy plików (np. HEIC) mogą nie być poprawnie lub wydajnie renderowane.

Insiderzy z klawiszami dostępu w Eksploratorze plików zobaczą następujące problemy:

 • Klawisze dostępu będą pojawiać się niespójnie, jeśli żaden przycisk nie jest wciśnięty. Naciśnięcie przycisku sprawi, że pojawią się ponownie.

Insiderzy zobaczą problemy z poleceniami lub polecanymi plikami:

 • Kliknięcie polecenia "Udostępnij" załaduje panel udostępniania Windows (nie OneDrive).

Wczoraj wieczorem ukazały się również aktualizacje Windows 11 w Canary Channel (build 25357) i Beta Channel (buildy 22621.1690 i 22624.1690), o których więcej przeczytasz w osobnych artykułach.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia