Żegnamy się z Windows 7 i 8.1. To był tydzień z Microsoft 251

Żegnamy się z Windows 7 i 8.1. To był tydzień z Microsoft 251

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/14/2023, 10:00 AM

Liczba odsłon: 1306

Wracamy z drugim w tym roku podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft dowiecie się więcej o nowym planie Microsoft 365 Basic, końcu wsparcia dla Windows 7 i Windows 8.1, zmianach w styczniowym Patch Tuesday, ukrytych funkcjach okienka szczegółów Eksploratora plików, ekskluzywnej zawartości Teams Premium i Odtwarzaczu multimedialnym Windows, który właśnie zastępuje Muzykę Groove na Windows 10. Zapraszamy do lektury!

Microsoft 365 Basic - tańszy plan dla użytkowników domowych

Microsoft 365 Basic (nie mylić z Microsoft 365 Business Basic) to nowa oferta, która zastąpi opcję 100GB, którą klienci OneDrive mogą wykupić za tę samą cenę (5,99 zł miesięcznie lub 59,99 zł rocznie). Plan zostanie uruchomiony 30 stycznia, automatycznie obejmując wszystkich klientów OneDrive, którzy obecnie wykupują 100GB przestrzeni w chmurze.

Microsoft 365

Najważniejsze cechy Microsoft 365 Basic to:

 • Subskrypcja dla jednej osoby.
 • 100GB miejsca na dysku w chmurze.
 • Działa na Windows, macOS, iOS i Androidzie.
 • Przeglądarkowe i mobilne wersje Worda, Excela, PowerPointa, OneNote, OneDrive i nie tylko.
 • Pozbawiony reklam e-mail i kalendarz Outlook w przeglądarce i na urządzeniach mobilnych oraz zaawansowane zabezpieczenia.
 • Wsparcie techniczne Microsoftu.
 • Cena 5,99 zł/miesiąc lub 59,99 zł/rok (czyli 4,99 zł miesięcznie).

Główną różnicą między Microsoft 365 Basic a Microsoft 365 Personal jest dostęp do stacjonarnych, desktopowych aplikacji Office. Użytkownicy planu Basic nie będą mogli ich pobierać i instalować, a jedynie będą mogli korzystać z wersji webowych i mobilnych.

Microsoft zakończył wsparcie dla dla Windows 7 i Windows 8.1

Wiekopomna chwila nadeszła i oto w ten wtorek miał miejsce ostatni dzień wsparcia dla Windows 7 (ESU) i 8.1. Nieprzypadkowo jest to drugi wtorek miesiąca. Oba systemy dostały finalne aktualizacje w ramach Patch Tuesday. Co się w nich znalazło? Jeśli liczyliście na jakieś spektakularne, pożegnalne bonusy, to niestety — nic takiego nie miało miejsca. Oba systemy zostały odesłane na emeryturę z dosyć skromnymi pakietami ostatnich poprawek.

Microsoft zakończył wsparcie dla dla Windows 7 i Windows 8.1

Windows 7 przez ostatnie 3 lata otrzymywał płatne aktualizacje zabezpieczeń dla zainteresowanych firm (ESU). 10 stycznia był ostatnim dniem tego programu. Windows 8.1, wprowadzony 17 października 2013 roku, po zakończeniu wsparcia podstawowego pozostawał przy wsparciu rozszerzonym — również do tego dnia. Od środy oba systemy nie mają już wsparcia Microsoftu, co oznacza, że użytkownicy nie będą mogli liczyć na pomoc techniczną ani żadne poprawki i łatki.

Styczniowy Patch Tuesday: aktualizacje zabezpieczeń Windows 10 i 11

W tym tygodniu wypadł pierwszy w 2023 roku Patch Tuesday. Aktualizacje dotarły do Windows 11 22H2 i 21H2 oraz do Windows 10 22H2, 21H2, 20H2, 1809, 1607 i 1507. Warto zauważyć, że styczniowy Patch Tuesday nie obejmuje już wersji Windows 10 21H1, która w grudniu utraciła wsparcie techniczne Microsoftu.

Wyszukiwarka Windows 11

Oprócz łatek bezpieczeństwa dla obu systemów aktualizacje rozwiązały "zwyczajne" problemy, w tym z Local Session Manager (LSM), które mogły umożliwiać użytkownikom bez konta admina wykonywanie działań, do który uprawnienia ma tylko administrator, a także z BSOD-ami. Patch Tuesday wprowadził również ukryte funkcje wyszukiwania do Windows 11.

Mocno odświeżone okienko szczegółów Eksploratora plików

Pozostajemy w temacie ukrytych funkcji. Windows 11 w kompilacji 25276 w Dev Channel wprowadził nie tylko funkcję tworzenia zrzutów pamięci jądra w Menedżerze zadań, nowe powiadomienia OneDrive w Ustawieniach i nowy design okna dialogowego z ostrzeżeniem o niezgodności aplikacji. Są też dalsze kroki w modernizacji Eksploratora plików.

Oprócz zmian kosmetycznych widzimy już, jak będą działać poszczególne funkcje. Szczególnie ciekawa jest "Aktywność", która wygląda na historię działań użytkowników w określonym folderze lub na pliku. Zobaczymy też pliki i konwersacje powiązane z danym folderem/plikiem oraz szczegóły — te ostatnie akurat nie różnią się zbytnio od tego, co znamy nawet z poprzednich wersji Windowsa.

Część funkcji Teams tylko w wersji Premium

Do niedawna właściwie wszystkie funkcje opracowywane dla Teams trafiały do Teams — aplikacji zintegrowanej z pakietem Microsoft 365 i dostępnej bez dodatkowych opłat. Po niedawnym ogłoszeniu dodatkowo płatnego planu Teams Premium okazuje się, że przejmie on część istniejących już funkcji podstawowej wersji:

 • Tłumaczone napisy na żywo.
 • Znaczniki osi czasu w nagraniach spotkań, gdy uczestnik opuścił lub dołączył do spotkania.
 • Niestandardowe scenerie organizacji dla Trybu wspólnego.
 • Wirtualne spotkania: powiadomienia SMS.
 • Wirtualne spotkania: analityka firmowa w centrum administratora Teams.
 • Wirtualne spotkania: widok zaplanowanej kolejki.

Po wejściu Teams Premium w ogólną dostępność w przyszłym miesiącu firmy będą miały jeszcze 30-dniowy okres, w którym będą mogły korzystać z wyżej wymienionych funkcji. Po tym czasie znajdą się one za paywallem o nazwie Teams Premium.

Media Player zastępuje Muzykę Groove na Windows 10

Odtwarzacz multimedialny Windows jest testowany z Insiderami na Windows 10 w wersji Release Preview od kilku tygodni. Nie jest więc zaskoczeniem, że aplikacja trafiła do wydania publicznego systemu. Nowa apka Media Player jest teraz dostępna jako aktualizacja. Jeśli korzystacie z Dziesiątki i otworzycie Microsoft Store, to zauważycie, że dostępna jest aktualizacja Muzyki Groove. Jej pobranie zastąpi tę aplikację nowym Odtwarzaczem multimedialny Windows.

Odtwarzacz multimedialny Windows

Media Player co prawda zastąpi Muzykę Groove, ale utworzone w niej biblioteka i listy odtwarzania będą automatycznie migrowane do nowej aplikacji. A co z klasycznym Windows Media Playerem? Choć nowa aplikacja Media Player wydaje się jego spadkobierczynią, to klasyczny odtwarzacz pozostanie dostępny w Akcesoriach systemu.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, SharePoint, Windows 11, Outlook, Microsoft Teams, Microsoft 365, Office.com, stacjonarnym pakietem Office, Exchange, Office Mobile, Intune, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia