Zaokrąglony pasek zadań Windows 11 - bug czy ficzer? To był tydzień z Microsoft 229

Zaokrąglony pasek zadań Windows 11 - bug czy ficzer? To był tydzień z Microsoft 229

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/5/2022, 7:26 PM

Liczba odsłon: 1666

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się tematami Microsoft Rewards w Polsce, nowej funkcji udostępniania w Word, rozwiniętych możliwości Smart App Control, dzielonego planu Xbox Game Pass, dostępności Apple Pay w Edge, sterowników GeForce dla starszych systemów Windows oraz kontrowersyjnego, zaokrąglonego paska zadań w Windows 11. Zapraszamy do lektury!

Microsoft Rewards już w Polsce

Microsoft Rewards Program, nagradzający użytkowników za wykonywanie działań w Windows, Edge, Xbox i Microsoft Store, działa już w Polsce — a także w 37 innych krajach. Punkty można wymieniać na realne nagrody w Microsoft Store lub przeznaczyć je na cele charytatywne.

Microsoft Rewards

Punkty można zarabiać za robienie wybranych zakupów w Microsoft Store, wyszukiwanie w Bing.com w Edge lub z paska wyszukiwania Windows, granie w gry, robienie quizów i podejmowanie specjalnych wyzwań na tablicy lub w aplikacji Rewards.

Word z funkcją udostępniania dokumentu do recenzji

Współpraca nad dokumentami często obejmuje wiele osób, których wkład i role różnią się od siebie. Niektórzy są właścicielami dokumentu, podczas gdy inni wprowadzają tylko niezbędne zmiany czy komentarze. Aby wspomóc te procesy, Microsoft Word otrzymał nową funkcję udostępniania dokumentu przeznaczoną konkretnie do recenzji.

Tryb recenzji w aplikacji Word

Kiedy otworzymy dokument udostępniony nam do recenzji, automatycznie wejdziemy w tryb recenzji. Nie będziemy w nim mieli pełnej kontroli nad edycją. Zamiast tego będziemy mogli dodawać sugestie w formie komentarzy lub śledzonych zmian. Właściciele dokumentu i inni współtwórcy z pełnymi uprawnieniami edycji otrzymają następnie zmiany do zatwierdzenia lub odrzucenia.

Smart App Control w Windows 11 blokuje niebezpieczne obrazy ISO

Smart App Control to inteligentny mechanizm kontroli aplikacji, który zadebiutował w Windows 11, blokując uruchamianie złośliwych, niezaufanych lub niepodpisanych aplikacji na urządzeniach z Windows. Po kilku miesiącach rozwijania w programie Insider funkcjonalność zyskuje nowe możliwości blokowania złośliwych plików.

Smart App Control

Usługa jest teraz w stanie blokować potencjalnie niebezpieczne pliki ISO i LNK, czyli formaty obrazów i skrótów, a także IMG, VDH, VHDX, APPREF-MS, BAT, CMD, CHM, CPL, JS, JSE, MSC, MSP, REG, VBE, VBS i WSF.

Xbox Game Pass z nowym planem dzielonej subskrypcji

Microsoft wystartował z nowym planem dzielonej subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate. Pozwala on wielu osobom korzystać z możliwości, jakie daje Game Pass. Użytkownicy mogą dodać do 4 osób do subskrypcji i grać wspólnie z przyjaciółmi i rodziną na konsolach, komputerach i urządzeniach z dostępem do chmury.

Smart App Control

Nowy plan nosi obecnie tymczasową nazwę Xbox Game Pass – Insider Preview, zgodnie z którą jest dostępny jedynie dla Xbox Insiderów, niestety tylko w Irlandii i Kolumbii. Po testach wersji zapoznawczej opcja powinna stać się ogólnodostępna — również w Polsce. Jedna subskrypcja dla 5 osób będzie dużo bardziej opłacalna niż wykupywanie 5 osobnych subskrypcji.

Apple Pay działa już w Microsoft Edge na iOS

Jeśli chodzi o płatności Apple Pay w przeglądarce, do tej pory były one wspierane jedynie w Safari. Dzięki zmianom w iOS 16 beta 4 po raz pierwszy ta metoda płacenia zaczęła działać w Edge, Chrome i Firefox.

Grafika

Obsługa tej metody płatności nie działa jednak w Edge ani Chrome na macOS beta, ponieważ najwyraźniej wymaga aktualizacji zewnętrznych silników renderowania, na których opierają się te przeglądarki, a Edge i Chrome na iOS korzystają z silnika Safari rozwijanego przez Apple.

Nvidia wypuściła sterowniki dla Windows 7 i 8.1

Nvidia przestała wypuszczać aktualizacje sterowników GeForce dla Windows 8/8.1 i 7 pod koniec 2021 roku. Mimo to firma obiecała dostarczać okresowe poprawki bezpieczeństwa dla nieobsługiwanych urządzeń aż do września 2024 roku. Jedna z takich aktualizacji właśnie została udostępniona osobom, które nie przeszły do tej pory na w pełni wspierane systemy Windows 10 lub Windows 11.

Nvidia GeForce na Windows 7

GeForce Security Update Drivers (Release 470, Version 473.81) to aktualizacja wydana jedynie dla systemów Windows 7 i Windows 8/8.1 i nie zawiera żadnych nowych funkcji ani poprawek związanych z grami. Jak wynika z changeloga, wydanie zawiera tylko aktualizacje zabezpieczeń. Nvidia twierdzi, że użytkownicy z obsługiwanym sprzętem muszą zaktualizować system do Windows 10 i 11, aby otrzymać ulepszenia wydajności, nowe funkcje, poprawki błędów i ulepszenia dla konkretnych gier.

Zaokrąglony pasek zadań Windows 11 — bug czy ficzer?

Zaokrąglenia rogów UI to znak rozpoznawczy Windows 11. Oczywiście ciągle nie trzeba długo szukać, by znaleźć kanciaste krawędzie, niemniej jednak się to zmienia. Jedną z takich zmian zauważyła część Insiderów w ostatnich kompilacjach w Dev Channel. Na zrzutach ekranu i nagraniach można podejrzeć nowy — i dość kontrowersyjny — wygląd paska zadań z zaokrąglonymi rogami.

Zaokrąglony pasek zadań w Windows 11 Zaokrąglony pasek zadań w Windows 11

Jak widzimy na grafikach, pasek zadań unosi się nieco nad dolną krawędzią i odstaje od krawędzi bocznych. O ile to nie błąd w renderowaniu, to naszym zdaniem warto to poprawić. Wielu użytkowników niejako na oślep klika elementy na samym dole ekranu, czy to przycisk Start/Widżetów po lewej, czy "Pokaż pulpit" po prawej stronie. Pozostawianie tam pustej przestrzeni jest więc bez sensu, nie mówiąc już o marnowaniu miejsca na ekranie. Wygląda na to, że tego samego zdania jest Microsoft, który sugeruje, że to prawdopodobnie błąd, a nie celowo wprowadzona funkcja.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!