Xbox zaczyna świętować swoje 20 urodziny

Xbox zaczyna świętować swoje 20 urodziny

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/13/2021, 9:11 PM

Liczba odsłon: 2885

Pamiętacie pierwszy raz, kiedy graliście na Xboksie? Chociaż trudno w to uwierzyć, w tym roku mija 20 lat od premiery pierwszej konsoli Xbox! Oryginalna konsola ukazała się 15 listopada 2001 roku w USA, by później rozprzestrzenić się na cały świat. Mimo że do okrągłej rocznicy zostało jeszcze pół roku, Microsoft już zaczął świętowanie. Z tej okazji przytoczył krótką historię 20 lat gamingu z Xboksem i zapowiedział szereg akcji, które będą miały miejsce przez następne 6 miesięcy.

Dwadzieścia lat temu potrzebowaliśmy przynajmniej trzech kabli, by móc połączyć Xboksa do tradycyjnego telewizora CRT. Najgorętsze gry trzeba było zamawiać w przedsprzedaży i stać po nie w kolejce, jako że dystrybucja cyfrowa była dopiero w powijakach (faktycznie istniała już przynajmniej od lat 80., ale nie w formie, która umożliwiałaby sprawne zakupy i pobieranie nowoczesnych gier na masową skalę). Gry uruchamiały się w oszałamiającej rozdzielczości 640×480, a konsola dysponowała jedynie 8 GB pamięci masowej i 64 MB pamięci RAM, które musiały nam wystarczyć. Mogliśmy grać w pojedynkę albo z przyjacielem siedzącym obok na kanapie.

Dzisiejsze doświadczenie grania na konsoli znacząco się różni. Nowoczesne urządzenia, takie jak Xbox Series X | S, wspierają rozdzielczość 4K i tryb HDR, a także rozpędzają się do nawet 120 fps-ów, często także dla gier wydanych na oryginalnego Xboksa z 2001 roku, co pozwala po raz pierwszy doświadczyć ich w takiej jakości — bez ograniczeń platformy, na której zostały wydane. W grze wieloosobowej online możemy mierzyć się i współpracować z ponad 100 milionami graczy, którzy logują się na Xboksa każdego miesiąca. Nie ma też konieczności zakupu gry za jej pełną wartość. W pojedynczym abonamencie Xbox Game Pass możemy przez miesiąc grać w każdą z kilkuset gier dostępnych bibliotece, a każdego miesiąca przybywa i ubywa z niej około kilkanaście tytułów.

W tym roku Microsoft świętuje nie tylko 20-lecie konsoli, ale również franczyzy Halo, która od samego początku jest nierozerwalnie związana z ekosystemem Xbox. Jesienią tego roku ukaże się kolejna część serii: Halo Infinite. To wspólne świętowanie z fanami gigant zamierza uświetnić szeregiem atrakcji, które będą odbywać się przez kolejnych 6 miesięcy. Na chwilę obecną lista przedstawia się następująco:

  • #Xbox20: w tej celebracji chodzi o fanów i Microsoft chciałby usłyszeć, co znaczy dla nich Xbox. Używając tagu #Xbox20 w social media możemy udostępniać ulubione momenty z gier, historie, osiągnięcia, zawarte przyjaźnie i nie tylko. Na kanałach serwisów społecznościowych możemy też spodziewać się masy contentu od zespołu Xbox.
  • Xbox Gear Shop: oficjalny sklep Xbox włączył do swojej oferty pierwszą falę produktów na 20 urodziny marki.
  • Tapety ekranu: Microsoft udostępnił nowe tapety na 20 urodziny Xbox i Halo.
  • Xbox FanFest: rejestracja na wydarzenie online jest już otwarta.
  • Personalizacja doświadczenia Xbox: w menu personalizacji profilu znajdziemy nowy gamerpic "20-Year" i tło profilu "The Original". Jest ono również dostępne dla posiadaczy Xbox Series X/S jako dynamiczne tło.
  • Nowe gry do wypróbowania: szukasz czegoś nowego? Xbox przygotował kolekcję najlepszych gier, które mocno zaznaczyły się w historii Xboksa. Zestawienie znajdziemy także w Xbox Store, wyszukując "Xbox Anniversary".
  • Transmisja na Twitchu: świętowanie odbywa się też na kanale Twitch.tv/Xbox
  • Więcej szczegółów i zapowiedzi: informacje, zapowiedzi, aktywności i sposoby świętowania będą przez cały czas dodawane na stronie xbox.com/20Years.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia