WordPad zostanie usunięty w Windows 11 24H2

WordPad zostanie usunięty w Windows 11 24H2

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/28/2024, 3:00 PM

Liczba odsłon: 615

We wrześniu zeszłego roku Microsoft poinformował, że WordPad przestał być aktualizowany i zostanie usunięty w przyszłym wydaniu Windows. Najbliższym na tamten moment wydaniem było 23H2 (ogólna dostępność 31.10.2023 r.), jednak do tej pory aplikacja pozostaje w systemie. Gigant oprogramowania podaje tymczasem konkretną wersję, w której nastąpi usunięcie WordPada.

WordPad zostanie usunięty ze wszystkich edycji Windows, począwszy od Windows 11, wersja 24H2 oraz Windows Server 2025. W efekcie Windows nie będzie dłużej miał wbudowanego, domyślnego czytnika RTF. Zalecamy program Microsoft Word do bogatych dokumentów tekstowych, takich jak .doc i .rtf, oraz Notatnik do dokumentów ze zwykłym tekstem, takich jak .txt. Następujące binarki zostaną usunięte jako efekt usunięcia WordPada:
  • wordpad.exe
  • wordpadfilter.dll
  • write.exe

Unikaj przyjmowania bezpośrednich zależności wobec tych binarek oraz WordPada w swoim produkcie. Zamiast tego, próbując otworzyć plik tekstowy, skorzystaj z Microsoft Word lub Notatnika.


— Microsoft

WordPad przestanie być dostępny po aktualizacji Windows 11 do wersji 24H2 w drugiej połowie tego roku, ale powinien pozostać na miejscu we wszystkich starszych systemach Windows (jak również w poprzednich wersjach Jedenastki). WordPad był z nami od 28 lat. Jego pierwsze wydanie miało miejsce w 1995 roku. Jako domyślny procesor tekstu był dołączany do wszystkich kolejnych wydań systemu, począwszy od Windows 95.

Źródło: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/whats-new/deprecated-features-resources#wordpad

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia