Windows Defender Application Guard teraz jako rozszerzenie dla Chrome i Firefoksa

Windows Defender Application Guard teraz jako rozszerzenie dla Chrome i Firefoksa

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/16/2019, 5:40 PM

Liczba odsłon: 7090

Windows Defender Application Guard (WDAG) debiutował w Fall Creators Update. Rozwiązanie to zapewnia przedsiębiorstwom maksymalny poziom zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem i gwarantuje zerową liczbę ataków na system Windows podczas korzystania z przeglądarki Microsoft Edge. No, właściwie to już nie tylko Edge, bowiem wsparcie dla WDAG zostało rozszerzone na Firefoksa i Chrome. Izolujący, kontenerowy mechanizm chroniący w Edge będzie dostępny dla tych przeglądarek po wejściu na niezaufaną stronę.

Jak to działa? WDAG w formie rozszerzenia dla Chrome i Firefoksa automatycznie przekierowuje niezaufaną nawigację do Windows Defender Application Guard dla Microsoft Edge. Rozszerzenie opiera się na natywnej aplikacji, która wspiera komunikację między przeglądarką a ustawieniami ochrony aplikacji (Application Guard) na danym urządzeniu. Kiedy użytkownik nawiguje do strony, rozszerzenie sprawdza URL w odniesieniu do listy zaufanych stron, zdefiniowanej przez administratorów w organizacji. Jeśli strona zostaje rozpoznana jako niezaufana, użytkownik jest przekierowywany do izolowanej sesji Microsoft Edge. W niej może on swobodnie przechodzić do dowolnej strony, która nie została wyraźnie zdefiniowana jako zaufana, nie narażając na ryzyko reszty systemu (na tym właśnie polega izolacja w kontenerze). Microsoft zapowiada ponadto możliwość dynamicznego przełączania - kiedy w izolowanej sesji Edge użytkownik przejdzie do zaufanej strony, zostanie on przeniesiony do domyślnej przeglądarki.

Aby skonfigurować rozszerzenia Application Guard, administratorzy w firmach powinni postępować według podanych kroków:

  1. Upewnić się, że urządzenia spełniają wymagania.
  2. Włączyć Windows Defender Application Guard.
  3. Zdefiniować ustawienia izolacji sieci, by upewnić się, że na miejscu jest lista zaufanych stron.
  4. Zainstalować nową aplikację towarzyszącą Windows Defender Application Guard z Microsoft Store.
  5. Zainstalować rozszerzenia dla Chrome i Firefoksa dostarczone przez Microsoft.
  6. Uruchomić ponownie urządzenia.

Po poprawnym wdrożeniu i skonfigurowaniu rozszerzeń, kiedy użytkownik otworzy po raz pierwszy Chrome lub Firefoksa, zobaczy stronę startową Windows Defender Application Guard. Jeśli wystąpiły problemy z konfiguracją, użytkownik otrzyma instrukcje, jak może je rozwiązać. Użytkownicy mogą rozpoczynać sesję Application Guard bez potrzeby wprowadzania URL czy klikania linku - wystarczy kliknąć ikonę rozszerzenia na pasku menu przeglądarki.

Całą opisywaną wyżej funkcjonalność już teraz mogą testować Insiderzy, a wkrótce stanie się ona ogólnodostępna dla wszystkich. Jeśli chodzi o wymagania systemowe, funkcjonalność działa w Windows 10 Pro oraz Enterprise w wersji minimum 1803 (April 2018 Update).

Związane z tym pakiety do pobrania to rozszerzenie dla Google Chrome, rozszerzenie dla Mozilla Firefox i aplikacja towarzysząca, do której link niestety na chwilę obecną nie działa.