Windows 11 trafi do testów w programie Insider w przyszłym tygodniu

Windows 11 trafi do testów w programie Insider w przyszłym tygodniu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/25/2021, 8:24 PM

Liczba odsłon: 6715

Microsoft przedstawił wczoraj światu Windows 11. Po tak wiele obiecującej zapowiedzi można się spodziewać, że Insiderzy nie marzą o niczym innym, jak tylko o tym, by móc położyć swoje ręce na nowym systemie. I wkrótce to będzie możliwe. Jak zapowiadają menadżerowie programu Insider, pierwsza kompilacja Jedenastki powinna nadejść w przyszłym tygodniu. Wiąże się z tym jednak więcej zmian, jako że do tej pory jedynym systemem w programie Windows Insider był Windows 10. Co dokładnie się zmieni, kto będzie mógł testować nowy system już teraz, a kto nie, i wreszcie co dalej z testami Windows 10? Tego wszystkiego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Od premiery Windows 10 sześć lat temu nastąpiło sporo innowacji sprzętowych w przestrzeni PC. Aby móc podążać za ostatnimi innowacjami i móc lepiej je wykorzystywać, musimy zaktualizować wymagania systemowe Windows dla nowoczesnych PC. W rezultacie Windows 11 ma zaktualizowane wymagania sprzętowe, które będą odzwierciedlone w Windows Insider Program.
— Amanda Langowski, Brandon LeBlanc z Windows Insider Program

Co ciekawe, Windows 11 można będzie testować nawet wówczas, gdy nasz komputer nie spełnia wszystkich wymagań minimalnych. Według nowej tabelki w takich sytuacjach użytkownicy mogą doświadczyć pewnych ograniczeń. Jeśli urządzenie nie spełnia wymagań minimalnych Windows 11, ale spełnia wymagania Windows Insider Program, wówczas instalacja będzie możliwa, jednak doświadczenie będzie pogorszone, a część funkcji może nie działać poprawnie. Dotyczy to jednak tylko istniejących kanałów Dev i Beta. W przypadku kanału Release Preview (istniejącego i nowego) komputer musi spełniać wymagania minimalne Windows 11, by móc go zainstalować.

Windows 11 Insider Preview

A co w sytuacji, gdy komputer nie spełnia minimalnych wymagań ani Windows 11, ani programu Windows Insider? Okazuje się, że i tu jeszcze nie wszystko stracone. W takim scenariuszu użytkownicy mogą jedynie korzystać z wydań w Dev Channel, lecz tylko do czasu premiery Windows 11 (osiągnięcia statusu General Availability). Gdy to nastąpi, konieczny będzie powrót do Windows 10, a przyszłe kompilacje Windows 11 Insider Preview nie będą mogły być instalowane.

Zostaje jeszcze kwestia Release Preview Channel. Po spełnieniu wszystkich wymagań użytkownicy tego kanału będą mogli w przyszłości testować kompilacje rozwojowe Windows 11, jednak będzie to opcjonalny upgrade. W tym kanale wszystkie wymagania muszą być spełnione i nie ma innej opcji. Czy oznacza to, że Windows 10 będzie wkrótce dostępny tylko w kanale Release Preview? To całkiem możliwe.

Chociaż zalecamy, by wszystkie pecety [przystępujące do testów] spełniały pełne wymagania sprzętowe Windows 11, to dopuszczamy pewne wyjątki od nowych ograniczeń. Wszyscy Windows Insiderzy, którzy instalowali już kompilacje z kanału deweloperów na swoich komputerach do 24 czerwca 2021 r., będą mogli kontynuować instalowanie kompilacji Windows 11 Insider Preview, nawet jeśli ich PC nie spełnia minimalnych wymagań sprzętowych. Insiderzy, których komputery są już w Dev Channel, od zeszłego roku instalują i przekazują opinie na temat kompilacji z funkcjonalnościami Windows 11. Naszym sposobem na podziękowanie im jest pójście naprzód i umożliwienie im zobaczenia, jak wszystko się łączy. Wiąże się to jednak z kilkoma ważnymi kompromisami, na które chcemy zwrócić uwagę:

  • Ponieważ urządzenia te nie spełniają nowych wymagań sprzętowych, mogą występować problemy i błędy wpływające na działanie systemu Windows 11 na tych komputerach, które mogą nie zostać naprawione.
  • Jeśli w dowolnym momencie coś pójdzie nie tak na jednym z tych komputerów, co wymaga powrotu do Windows 10, możesz użyć Media Creation Tool, aby wrócić do Windows 10. Komputery te nie otrzymają kolejnego wyjątku i nie będą mogły uaktualnić się ponownie do Windows 11 Insider Preview. Będą traktowane jak nowe komputery, a minimalne wymagania sprzętowe będą egzekwowane zgodnie z tym, co zaznaczono powyżej.
  • Gdy Windows 11 stanie się ogólnodostępny, komputery te zostaną wyłączone z dalszych wydań i nie będą mogły otrzymywać przyszłych kompilacji Windows 11 Insider Preview. Będą one musiały przeprowadzić czystą instalację z powrotem do Windows 10 za pomocą dostarczonych przez nas nośników (obrazów ISO), a następnie będą mogły dołączyć do Release Preview Channel, aby zapoznawać się z aktualizacjami Windows 10.

— Amanda Langowski, Brandon LeBlanc z Windows Insider Program

Można to podsumować w ten sposób, że Microsoft chce podziękować Insiderom z Dev Channel, którzy aktywnie testują nowe funkcje i udostępniają feedback, przekazując im do testów Windows 11, nawet jeśli ich pecety mogą nie być w pełni do tego przystosowane. Jest to jednak operacja jednorazowa i jeśli nastąpią poważne problemy, dalsze testy Jedenastki nie będą możliwe. Microsoft dodaje, że przygotowuje się również do wydania Windows 11 w kanale wersji Beta, co ma nastąpić tego lata. Wówczas maszyny, które nie spełniają wymagań minimalnych Windows 11, zostaną przeniesione do Release Preview. Tylko niektóre będą mogły pozostać w Beta Channel, ale na własne ryzyko.