Windows 11 jest szybszy od Windows 10 na tym samym sprzęcie

Windows 11 jest szybszy od Windows 10 na tym samym sprzęcie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/9/2021, 1:31 PM

Liczba odsłon: 6271

Wiemy już, że Windows 11 będzie lepiej wykorzystywał nowe procesory niż Windows 10, ale Microsoft twierdzi, że nawet na starszym sprzęcie Windows 11 będzie działał znacznie szybciej. Jedenastka to pierwszy system rozwijany pod kierownictwem ojca chrzestnego Surface, Panosa Panaya. Oprócz zmian w designie, interfejsie, aplikacjach i sklepie Windows 11 otrzymał sporo optymalizacji, które przekładają się na wymierne korzyści w postaci szybszego działania. Szczegóły poniżej.

W nowym filmie na kanale Microsoft Mechanics zostały omówione ulepszenia w Windows 11. Jak przedstawił to Steve Dispensa, VP z Windows Management Team w Microsoft, ulepszenia obejmują:

  • Zarządzanie pamięcią i zasobami procesora, które nadają priorytet oknom na pierwszym planie.
  • Niższe zużycie pamięci nawet o 32% i użycie procesora o 37% w Microsoft Edge dzięki nadawaniu priorytetu kartom na pierwszym planie poprzez usypianie nieaktywnych kart.
  • Szybsze wznawianie pracy dzięki zoptymalizowanym wywołaniom komponentów sprzętowych, które muszą się włączyć, aby zapewnić lepsze ogólne zarządzanie pamięcią i zmniejszenie zastoju w kluczowych wątkach przetwarzania, dzięki czemu moc jest zachowana dla wątków, które naprawdę jej potrzebują.
  • O 40% mniejsze, a tym samym szybsze aktualizacje dzięki nowemu silnikowi aktualizacji, który pobiera tylko niezbędne pliki z serwerów Microsoftu.

Microsoft twierdzi, że Windows 11 powinien być bardziej responsywny, a doświadczenie wznawiania powinno być "niemal natychmiastowe" dla większości użytkowników, wliczając w to o 30% szybsze ładowanie Windows Hello. Ponadto połączone optymalizacje w aplikacjach i systemie przełożą się na dłuższą żywotność baterii.

Co ciekawe, nie są to pierwsze dane o szybkości Windows 11. Już chwilę po wydaniu pierwszej kompilacji Insider ukazały się wyniki kilku uznanych benchmarków, które wykazały znaczący wzrost wydajności w porównaniu do Windows 10.