Windows 11 da większą kontrolę nad przypinaniem i ustawieniem aplikacji jako domyślnych

Windows 11 da większą kontrolę nad przypinaniem i ustawieniem aplikacji jako domyślnych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/20/2023, 2:20 PM

Liczba odsłon: 1158

Microsoft zapowiedział kilka zmian dla Windows 11, które rozszerzą możliwości zarządzania aplikacjami domyślnymi oraz kontrolowania przypiętych aplikacji na pasku zadań. Według firmy nowe zasady zapewnią korzyści deweloperom i użytkownikom, a także potwierdzą wieloletnie podejście zapewniania ludziom kontroli nad ich doświadczeniem Windows PC.

Chcemy zapewnić, że ludzie mają kontrolę nad tym, co jest przypinane do ich pulpitu, menu Start i paska zadań, a także nad ich aplikacjami domyślnymi, takimi jak domyślna przeglądarka, za pomocą spójnych, jasnych i godnych zaufania, dostarczanych przez Windows systemowych okien dialogowych i ustawień.

Aplikacje zewnętrznych wydawców uruchamiane na Windows oraz własne aplikacje i funkcje Microsoftu będą miały dostęp do metod przypinania do tych kluczowych środowisk użytkownika oraz do kierowania użytkowników do zmiany ustawień domyślnych. Aplikacje mogą oferować funkcje, które prowadzą użytkowników do odpowiedniego okna dialogowego lub ustawienia, ale ostatecznie to użytkownicy mają kontrolę dzięki ustandaryzowanym i przejrzystym doświadczeniom, które pomagają im podejmować decyzje.

W szczególności zobowiązujemy się, że:

  1. Upewnimy się, że ludzie, którzy używają Windows, mają kontrolę nad zmianami w ich przypiętych i ich domyślnych [aplikacjach].
  2. Zapewnimy powszechny, wspierany sposób dla deweloperów aplikacji, aby oferować możliwość ustawienia ich aplikacji jako domyślnej lub przypięcia jej do paska zadań. Zapewni to użytkownikom spójne doświadczenie w aplikacjach.
  3. Aplikacje Microsoftu będą używać tych samych powszechnych, wspieranych metod przypinania i ustawiania jako domyślne.

— Tali Roth & Aaron Grady, Microsoft

Oprócz tego firma zapowiedziała kilka nowych funkcji Windows, które będą odzwierciedlać oficjalnie wspierane metody obsługi aplikacji. Jeśli chodzi o aplikacje domyślne, wkrótce pojawi się nowy głęboki link URI dla aplikacji, który będzie zabierał użytkowników do odpowiedniego miejsca w Ustawieniach, gdzie będą oni mogli zmienić ich aplikacje domyślne. Jest to rozszerzenie istniejącego schematu URI "ms-settings:".

Aplikacje domyślne - ustawienia w Windows 11

Jeśli zaś chodzi o przypinanie aplikacji, wprowadzony zostanie niebawem publicznie dostępny interfejs API, który umożliwi aplikacjom przypinanie się zarówno podstawowych, jak i dodatkowych kafelków do paska zadań. API będzie zawsze odwoływać się do zaufanego środowiska użytkownika Windows, aby wyjaśnić, co ma zostać przypięte, oraz potwierdzić, że użytkownik rzeczywiście chce zezwolić na przypięcie.

Przypinanie aplikacji - UI w Windows 11

Wspomniane wyżej funkcje i rozwiązania trafią najpierw do testów w Dev Channel w programie Windows Insider w nadchodzących miesiącach. Jako że te same zasady dotyczą aplikacji Microsoftu i aplikacji innych wydawców, Microsoft jako pierwszy da przykład wykorzystania nowych głębokich łącz URI do Ustawień oraz API przypinania w Microsoft Edge.