Windows 11 bez aplikacji Androida w dniu premiery, choć nie zupełnie

Windows 11 bez aplikacji Androida w dniu premiery, choć nie zupełnie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/31/2021, 7:24 PM

Liczba odsłon: 3864

Windows 11 to system pod wieloma względami nowatorski i przełomowy. Jedną z najfajniejszych nowości wydaje się całkowicie odświeżony sklep z aplikacjami, czyli słynny Microsoft Store. Dzięki dodanej obsłudze aplikacji Androida, aplikacji UWP, aplikacji PWA i aplikacji Win32 będziemy mogli mieć pewność, że każdy program, jakiego potrzebujemy, będzie tu dostępny... Tyle że nie od razu. Okazuje się, że wsparcie dla aplikacji Androida dojdzie dopiero po premierze, ale nie znaczy to wcale, że Windows 11 jest na nie całkowicie zamknięty.

Jak przekazać złą wiadomość, żeby nie wywołać aż takiej irytacji odbiorców? Można zrobić to tak, jak uczynił to dzisiaj Microsoft, czyli sprawić, by nie brzmiała wcale tak źle, a dodatkowo umieścić ją pośród samych pozytywnych informacji. W ten oto sposób gigant przemycił dziś wiadomość o opóźnieniach w pracy nad natywnym wsparciem dla aplikacji Androida w Windows 11, które nie będzie gotowe w czasie premiery (5 października). W punkcie dotyczącym przebudowanego Microsoft Store z nowym designem mogliśmy dziś przeczytać:

Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej podróży, by wprowadzić aplikacje Androida do Windows 11 i Microsoft Store dzięki naszej współpracy z Amazonem i Intelem. Zacznie się to z wersją zapoznawczą dla Windows Insiderów w nadchodzących miesiącach.
— Aaron Woodman, General Manager w Windows Marketing, Microsoft

Jasne jest więc, że Microsoft nie zdąży z zapewnieniem tego wsparcia do premiery Jedenastki. Z drugiej jednak strony nigdy nie padła obietnica, że funkcjonalność będzie dostępna w systemie już na starcie. Przeciwnie, firma wiele razy podkreślała, że rozwój Windows 11 będzie ustawiczny, a duże jego aktualizacje będą wydawane raz do roku (dwa razy rzadziej niż w Windows 10, choć ogólny zamysł jest ten sam). Ponadto z ujawnieniem daty premiery nowego systemu Microsoft zwlekał aż do dziś.

Aplikacje Androida na komputerze z Windows

Wróćmy jednak do kwestii aplikacji Androida w Windows bez tego natywnego wsparcia. Czy to w ogóle możliwe? Tu akurat nie ma żadnego zaskoczenia. Aplikacje te można otwierać w Windows dzięki aplikacji Twój telefon. Już od zeszłego roku możliwy jest bezpośredni dostęp do aplikacji Androida na PC w Windows 10 — wraz z możliwością otwierania wielu takich aplikacji jednocześnie w oddzielnych oknach. Haczyk jest jednak taki, że potrzebujemy do tego telefonu z Androidem, z którym łączymy się poprzez aplikację. Dodanie natywnego wsparcia w Windows 11 będzie natomiast milowym krokiem naprzód. Aplikacje Androida można będzie pobierać wprost ze Sklepu niezależnie od tego, czy posiadamy akurat smartfona z tym systemem i czy zdecydujemy się go połączyć z Windows.