Windows 11 Moment 5 Update w lutym 2024?

Windows 11 Moment 5 Update w lutym 2024?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/27/2023, 4:00 PM

Liczba odsłon: 925

Microsoft szykuje się do wydania kolejnej aktualizacji funkcji Windows 11 na początku 2024 roku. Znana jest ona jako "Moment 4" lub "February 24 Moment". Jak twierdzi Zac Bowden z Windows Central, aktualizacja będzie mniejsza niż poprzednie "Moment Updates", a jej głównym zadaniem będzie wprowadzenie do systemu zmian niezbędnych do uzyskania zgodności z Aktem o rynkach cyfrowych (DMA). Co jeszcze się w niej znajdzie?

Moment 5 Update podobnie jak cztery poprzednie nie jest główną aktualizacją systemu (tę rolę pełnią roczne aktualizacje, takie jak 22H2 aka Windows 11 2022 Update), ale raczej uzupełnieniem wydawanym w dowolnym czasie. Wszystko wskazuje na to, że 5 aktualizacja "Moment" ukaże się w ramach głównej wersji 23H2. Prócz zmian związanych z Digital Markets Act ma ona zawierać ulepszenia istniejących funkcji ułatwień dostępu (w tym dostępu głosowego), pogłębienie integracji z Windows 365 Cloud PC czy możliwości usunięcia wiadomości z tablicy widżetów i Bing z systemowego panelu wyszukiwania.

Dostęp głosowy - skróty głosowe lub niestandardowe polecenia

Jak podaje Zac Bowden, znany już z wielu sprawdzonych doniesień, oczekuje się, że 5. aktualizacja "Moment" zostanie sflinalizowana na początku lutego 2024 r. i ukaże się kilka tygodni później. Wewnętrznie Microsoft określa ją nazwą "February 2024 Moment", co odnosi się do osiągnięcia ogólnej dostępności (GA) właśnie w lutym. Początkowo dostępna jako aktualizacja opcjonalna, najpewniej stanie się obligatoryjna w marcu – wraz z Patch Tuesday. Taki schemat obserwowaliśmy już przy wcześniejszych wydaniach. Oczekuje się, że Moment 5 będzie ostatnią aktualizacją "Moment" dla użytkowników Windows 11 w 2024 r., jako że następna duża aktualizacja OS o kryptonimie Hudson Valley zostanie wydana później tego roku – dodaje Bowden. Chodzi tu najpewniej o Windows 12.

Copilot - odłącz okno

Aktualizacja może zawierać jeszcze więcej zmian ułatwiających życie, w tym możliwości wprowadzania odręcznego na polach tekstowych w całym systemie, odinstalowywania większej liczby aplikacji systemowych (Edge, Cortana, Aparat i Zdjęcia), korzystania z zewnętrznych silników wyszukiwania (np. Google zamiast Bing) w wyszukiwarce systemowej, wyłączenia wiadomości Microsoft Start na tablicy widżetów czy odłączania (oddokowania) Copilota, a także jego wyświetlania w widoku Alt + Tab. Pojawić się też mają ulepszenia menu transmitowania, udostępniania w pobliżu i Windows Spotlight.

Pełną listę zmian Microsoft zapewne opublikuje w dniu wydania aktualizacji. Dostęp do niej prawdopodobnie jako pierwsi uzyskają Insiderzy w Beta lub Release Preview Channel.

Źródło: https://www.windowscentral.com/software-apps/windows-11/windows-11-february-moment-5-2024-feature-update

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia