Windows 11 23H2 z kompilacją 22631.2050 i ogromem nowości

Windows 11 23H2 z kompilacją 22631.2050 i ogromem nowości

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 7/24/2023, 6:53 PM

Liczba odsłon: 2743

Microsoft wypuścił przed weekendem aktualizację Windows 11 Insider Preview w Beta Channel. Jak zwykle rozdzielona jest ona na dwa buildy: 22621.2050 bez nowych funkcji i 22631.2050 z włączonymi nowymi funkcjami. Tym razem w changelogu znalazło się bardzo dużo nowości, które wcześniej testowane były w kanale Dev Channel.

Windows 11 23H2: zmiany w aktualizacji KB5028256
(OS Build 22631.2050) w Beta Channel

Widok główny i pasek adresu Eksploratora plików z nowym układem

Jako że Eksplorator plików jest teraz napędzany przez Windows App SDK, Microsoft prezentuje nową wersję Widoku głównego opartą na WinUI. Polecane pliki dla użytkowników logujących się do Windows za pomocą konta Azure Active Directory (AAD) będą teraz wyświetlane na karuzeli. Wkrótce będą też obsługiwać miniatury plików. Foldery szybkiego dostępu (dostępne domyślnie dla użytkowników logujących się na konto Microsoft), Ulubione i Ostatnie także zostały odświeżone w oparciu o WinUI.

Windows 11 23H2 - 22631.2050

Ta kompilacja wprowadza też zmodernizowane pole wyszukiwania i pasek adresu Eksploratora plików. Nowy pasek adresu inteligentnie rozpoznaje pliki lokalne i w chmurze. Użytkownicy OneDrive zauważą, że pasek pokazuje teraz status synchronizacji i wysuwane menu.

Windows 11 23H2 - 22631.2050

Microsoft wprowadza unowocześniony panel szczegółów Eksploratora plików (ALT + Shift + P), zaprojektowany, aby pomagać w uzyskaniu szybkiego dostępu do powiązanych treści, byciu na bieżąco z aktywnością w plikach i współpracowaniu — nawet bez potrzeby otwierania pliku.

Windows 11 23H2 - 22631.2050

Kiedy zaznaczysz plik w Eksploratorze i otworzysz panel szczegółów, w tym nowym, zmodernizowanym widoku zobaczysz kontekstowe informacje o pliku, w tym jego miniaturę, status i przycisk udostępniania, aktywność w pliku, powiązane pliki i e-maile oraz inne informacje. Aby otworzyć panel, kliknij "Panel szczegółów" w menu Widok, a następnie przełącz panel za pomocą przycisku łatwego dostępu po prawej stronie paska poleceń. To zmodernizowane okienko zastąpi starsze okienko szczegółów w Eksploratorze plików.

Dynamiczne oświetlenie

Dynamiczne oświetlenie zapewnia użytkownikom i deweloperom natywną kontrolę nad świecącymi urządzeniami zgodnymi ze standardem HID LampArray. Adaptując otwarty standard i współpracując z partnerami OEM i ODM (w tym Acer, ASUS, HP, HyperX, Logitech, Razer i Twinkly), Microsoft chce usprawnić ekosystem oprogramowania i urządzeń RGB, zwiększając interoperacyjność urządzeń i aplikacji. Obejmuje to API dla aplikacji Windows do kontrolowania urządzeń w tle i na pierwszym planie, a także stronę ustawień Windows, na której użytkownicy mogą personalizować zachowanie swoich urządzeń.

Na chwilę obecną obsługiwane klawiatury to: ASUS ROG Scope II Wireless 96 Gaming Keyboard (wkrótce), Razer BlackWidow V3, Razer BlackWidow V3 Pro, Razer BlackWidow V3 Mini, Razer BlackWidow V3 Tenkeyless, Razer BlackWidow V4 Pro, Razer DeathStalker V2, Razer DeathStalker V2 Pro, Razer DeathStalker V2 Pro TKL, Razer Huntsman Mini, Razer Huntsman Mini Analog, Razer Huntsman Tournament Edition, Razer Huntsman V2, Razer Huntsman V2 Analog, Razer Huntsman V2 Tenkeyless, Razer Ornata V2, Razer Ornata V3, Razer Ornata V3 TKL, Razer Turret Keyboard Xbox One Edition.

Obsługiwane myszy to: ASUS ROG Harpe Ace AimLab Edition Gaming Mouse (wkrótce), Microsoft Pro IntelliMouse, Razer Turret Mouse Xbox One, Razer DeathAdder V2, Razer DeathAdder V2 Pro, Razer Naga Left-Handed, Razer Naga Pro.

Windows 11 23H2 - 22631.2050

Ulepszenia Windows Ink

Windows Ink pozwala teraz pisać odręcznie bezpośrednio na polach edycji. Dodatkowo ulepszono dokładność technologii rozpoznawania i gestu zamazywania, kiedy użytkownik potrzebuje wykonać edycję.

Ulepszenia te obecnie są obsługiwane tylko w języku angielskim (U.S.), jednak według Microsoftu powinniśmy się spodziewać szerszej dostępności. Tym nowym doświadczeniem można zarządzać w Ustawieniach > Bluetooth i urządzenia > Pióro i Windows Ink.

Windows 11 23H2 - 22631.2050

Nowy mikser głośności w Szybkich ustawieniach

Do Szybkich ustawień w Windows 11 trafił nowoczesny, rozszerzony mikser głośności. Pozowała on szybko dostosować dźwięk poszczególnych aplikacji. Za pomocą kontrolek równie szybko przełączymy urządzenia wyjściowe. Dodano też skrót klawiszowy WIN + CTRL + V, którym bezpośrednio otworzymy mikser głośności.

Dodatkowo nowy mikser obsługuje funkcję Windows Sonic i daje dostęp do zainstalowanej technologii dźwięku przestrzennego. Można odwiedzić Microsoft Store, by znaleźć więcej technologii do wyboru, w tym Dolby i DTS.

Windows 11 23H2 - 22631.2050

Ulepszenia w Windows Spotlight

Microsoft wprowadza usprawnienia w obsłudze Windows Spotlight. Dotyczą one między innymi wyświetlania podglądu obrazów i dodatkowych informacji o nich. Aby skorzystać z nowego środowiska Windows Spotlight wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki ikonę Spotlight na pulpicie. Może także dwukrotnie kliknąć wspomnianą ikonę, aby przejść do szczegółów w wyszukiwarce Bing.

Windows 11 23H2 - 22631.2050

Ulepszenia logowania bez haseł

Klucze dostępu to bez wątpienia prosty i bezpieczniejszy zamiennik haseł podczas logowania do witryn i aplikacji. Microsoft wierzy, że w przyszłości klasyczne hasła zostaną zastąpione przez kody dostępu, co utrudni przestępcą uzyskanie dostępu od naszych kont. W tej kompilacji Microsoft ulepszył obsługę kluczy za pomocą mechanizmu Windows Hello. Po uzyskaniu klucza możliwe jest teraz zalogowanie się za pomocą funkcji Windows Hello (rozpoznawanie twarzy, odcisk palca, kod PIN).

Ostrzeżenia o kopiowaniu i wklejaniu haseł

Enhanced Phishing Protection w Microsoft Defender SmartScreen pomaga chronić hasła użytkowników firmowych lub edukacyjnych przed phishingiem i niebezpiecznym użyciem na stronach i w aplikacjach. Począwszy od tej kompilacji, użytkownicy z włączoną opcją ostrzegania w Zabezpieczeniach Windows zobaczą nowy UI, który ostrzega przed niebezpiecznym kopiowaniem i wklejaniem hasła — taki sam, który widzą, kiedy wpisują swoje hasło.

Windows 11 23H2 - 22631.2050

Ulepszone udostępnianie lokalnych plików

W tym buildzie ulepszenia otrzymały wbudowane okno udostępniania Windows oraz udostępnianie w pobliżu dla lokalnych plików z tego komputera.

Co się konkretnie zmieniło:

  Okienko udostępniania Windows zostało przeprojektowane, aby było bardziej zgodne z zasadami designu Windows 11.
 • Każdy może teraz wysłać e-mailem pliki poprzez Outlook w okienku udostępniania Windows. Po prostu kliknij ikonę Outlooka.
 • Okienko udostępniania Windows ma teraz pole wyszukiwania, w którym możesz wyszukać kontakty Outlook, którym udostępnić plik. Wyświetlanych jest 8-10 sugerowanych kontaktów w celu szybkiego udostępnienia pliku — wliczając w to samego siebie.
 • Zamiast wysuwanego menu zobaczysz teraz przycisk włączający udostępnianie w pobliżu.
 • W przypadku udostępniania w pobliżu znajdziesz teraz swój własny PC na górze listy wykrytych urządzeń.
 • Pliki będą udostępniały się szybciej z jednego PC na drugi przy użyciu Wi-Fi Direct.
 • Dodano opcję "Udostępnij" do menu kontekstowego w Eksploratorze plików — obok ikony udostępniania na górze menu.

Zmiany w kompilacji Windows 11 23H2 (22631.2050)

Ogólne

 • W przypadku wykrycia problemu z przesyłaniem strumieniowym z kamery, pojawi się wyskakujące okno dialogowe z zaleceniem uruchomienia automatycznego narzędzia do rozwiązywania problemów.
 • Windows 11 23H2 - 22631.2050

 • Pilne lub ważne powiadomienia, które pojawiają się, gdy funkcja Nie przeszkadzać jest włączona podczas korzystania z aplikacji na pełnym ekranie, będą teraz wyświetlać przycisk „Wyświetl powiadomienie”, aby wyświetlić treść powiadomienia w celu zachowania prywatności.
 • Windows 11 23H2 - 22631.2050

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • Ustawienia nigdy nie połączonego trybu paska zadań są wyświetlane w obszarze Ustawienia > Personalizacja > Pasek zadań > Zachowania paska zadań w tej kompilacji, jednak obecnie nie umożliwiają korzystania z tego doświadczenia. Zostanie to naprawione wkrótce.
 • Możliwość zakończenia zadania po kliknięciu aplikacji prawym przyciskiem myszy na pasku zadań powinno działać poprawnie w tej kompilacji i można nią zarządzać w obszarze Ustawienia > System > Dla programistów.

Emoji

 • Unicode Emoji 15 zaczyna być wdrażane dla Insiderów w Dev Channel. Użytkownicy będą mogli wyświetlać, wyszukiwać i wstawiać nowe emoji z panelu emoji. Oto niektóre z nowych projektów:
 • Windows 11 23H2 - 22631.2050

Widok zadań i pulpity

 • Podczas nawigowania między pulpitami w widoku zadań (WIN + CTRL + strzałki w lewo lub w prawo) zostaną wyświetlone etykiety. Nowe animacje będą również wyświetlane podczas zmiany pulpitu za pomocą gestów gładzika, gestów dotykowych, skrótów klawiszowych i kliknięcia wysuwanego widoku zadań.
 • Windows 11 23H2 - 22631.2050

Ustawienia

 • Microsoft dodał dodatkowe zalecenia dotyczące energii w obszarze Ustawienia > System > Zasilanie i bateria > Zalecenia dotyczące energii. Zalecenia dotyczą dostosowywania częstotliwości odświeżania w celu oszczędzania energii.
 • Zaktualizowano projekt list wyświetlanych na stronach Ustawienia > Aplikacje > Aplikacje i ustawienia startowe > Aplikacje > Zaawansowane ustawienia aplikacji > Alias wykonywania aplikacji, aby były bardziej spójne z innymi stronami Ustawienia.

Poprawki w kompilacji 22631.2050

Eksplorator plików

 • Naprawiono problem, który powodował, że menu kontekstowe (w Eksploratorze plików lub na pulpicie) rysowało się w niewłaściwej pozycji (poza ekranem lub na innym monitorze).

Menedżer zadań

 • Kliknięcie prawym przyciskiem myszy pustego miejsca na stronie Szczegóły (tzn. żaden proces nie jest faktycznie wybrany) nie będzie już wyświetlać opcji tworzenia zrzutów pamięci jądra na żywo.

Znane błędy

Pasek zadań

 • Microsoft bada doniesienia mówiące, że ikona bezpiecznego usuwania sprzętu nie pojawia się w zasobniku systemowym w oczekiwanym czasie.

Narrator

 • Możesz zobaczyć, że niektóre ciągi NIE są zlokalizowane w wybranym języku. Zostanie to naprawione w następnej kompilacji.

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2023/07/21/announcing-windows-11-insider-preview-build-22621-2050-and-22631-2050/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia