Windows 11 2022 Update (22H2) oficjalnie wydany! Jak go pobrać?

Windows 11 2022 Update (22H2) oficjalnie wydany! Jak go pobrać?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/20/2022, 7:09 PM

Liczba odsłon: 15773

Windows 11 22H2 (Windows 11 2022 Update) stał się ogólnodostępny. Jest to pierwsza duża, rocznicowa aktualizacja Jedenastki, która wprowadza nowości w ponad stu obszarach. Wiele z tych zmian i nowych funkcji nie zdążyło trafić do oryginalnego wydania z 2021 roku ani pozostałych drobnych aktualizacji. W tym artykule zgromadziliśmy najważniejsze informacje o aktualizacji. W kolejnym tekście możecie też sprawdzić pełną listę zmian.

Jak uzyskać aktualizację Windows 11 2022 Update?

Od dziś dostępna jest pierwsza duża aktualizacja Windows 11 dla użytkowników, którzy chcą jej dokonać. Jest ona udostępniana z wykorzystaniem sprawdzonych systemów i procesów. Kontrolowane, etapowe wdrażanie będzie oferowane na naszych pecetach poprzez usługę Windows Update, gdy dane pokażą, że urządzenie jest gotowe. Ma to zapewnić wysokiej jakości doświadczenie aktualizacji.

Przez pierwsze tygodnie aktualizacja do 22H2 będzie oferowana w ograniczonym stopniu i w tym czasie Microsoft będzie monitorował sygnały jakościowe. Jeśli zostanie wykryte, że urządzenie może mieć problem, np. z niezgodnością aplikacji, to może zostać nałożona tzw. blokada bezpieczeństwa, która wstrzymuje oferowanie aktualizacji do czasu rozwiązania problemu. Oprócz aktualizacji w Windows Update jest też opcja pobrania obrazu ISO i skorzystania z narzędzia do tworzenia nośników (aby utworzyć rozruchowy dysk USB lub DVD).

Urządzenia z Windows 11

Użytkownicy z kwalifikującymi się urządzeniami z Windows 11 w wersji 21H2, którzy są zainteresowani pobraniem wersji 22H2 (2022 Update), powinni udać się do Ustawień > Windows Update i kliknąć Sprawdź aktualizacje.

Windows 11 22H2 w Windows Update z Windows 11

Urządzenia z Windows 10

Jeśli korzystasz z Windows 10, możesz sprawdzić, czy twoje urządzenie spełnia wymagania Windows 11. Jeśli tak jest, wówczas Windows Update będzie oferował pobranie Windows 11 w wersji 22H2 (2022 Update). Opcja będzie dostępna w Ustawieniach > Windows Update po kliknięciu Sprawdź aktualizacje. Opcja pobrania Jedenastki będzie wyraźnie widoczna na bannerze (jak na zrzucie ekranu poniżej). Wystarczy kliknąć przycisk Pobierz i zainstaluj.

Windows 11 22H2 w Windows Update z Windows 10

Więcej o wsparciu i procesie aktualizacji

Microsoft podzielił się nową statystyką: systemy Windows 10 i Windows 11 są obecnie używane na 1,4+ miliarda urządzeń. Windows 11 będzie nadal aktualizowany corocznie, w drugiej połowie roku. Zgodnie z zasadami cyklu życia edycje Home i Pro będą wspierane przez 24 miesiące, a edycje Enterprise i Education — przez 36 miesiące.

Poza głównymi aktualizacjami funkcjonalnymi nowości będą też napływać w aktualizacjach miesięcznych oraz udostępnianych w Microsoft Store. Dziś firma zapowiedziała, że część funkcji przewidzianych dla Windows 11 2022 Update (w tym karty Eksploratora plików) będzie dostarczona w październikowej, opcjonalnej aktualizacji niezwiązanej z bezpieczeństwem (2. połowa miesiąca). Ogólna dostępność przewidziana jest na listopadową aktualizację zabezpieczeń (Patch Tuesday).

Wydawca poinformował też o zmniejszeniu objętości aktualizacji oraz jej przyspieszeniu. Rozmiar pobierania został znacząco zmniejszony i dla wielu użytkowników wynosi on około 450 MB. Skrócono też czas pobierania i instalowania comiesięcznych aktualizacji zbiorczych.

Microsoft wspomniał też krótko, że Windows 10 22H2 zostanie wydany w październiku.

Informacje dla klientów korporacyjnych i edukacyjnych

Jak podaje Microsoft, Windows 11 jest zbudowany na spójnej, kompatybilnej i znajomej podstawie Windows 10 oraz jest zaprojektowany dla hybrydowych miejsc pracy. Możesz zaplanować, przygotować i wdrożyć Windows 11 obok Windows 10 z użyciem tych samych procesów, zasad i aplikacji do zarządzania.

Microsoft zaleca administratorom IT, aby zaczęli planować wdrożenia teraz w ramach ich zwykłego postępowania z Windows Update. Windows 11, version 22H2 jest dostępny poprzez znane kanały i procesy, w tym Windows Server Update Services (WSUS), Windows Update for Business i the Volume Licensing Service Center (VLSC) dla etapowych wdrożeń z użyciem Microsoft Endpoint Manager lub innych rozwiązań do zarządzania punktami końcowymi. Począwszy od 20 września 2022 roku, rozpoczyna się 36-miesięczny okres wsparcia dla Windows 11 22H2 w edycjach Enterprise i Education.

Poznaj zawartość aktualizacji 22H2:

Pełna lista zmian w Windows 11 22H2

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia