Windows 10X uruchomiony na Surface Pro 7. Działa większość sterowników!

Windows 10X uruchomiony na Surface Pro 7. Działa większość sterowników!

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/20/2021, 4:46 PM

Liczba odsłon: 1756

Jeszcze wczoraj pisaliśmy o uruchomieniu Windows 10X na Lumii 950 XL, MacBooku z M1 i Surface Go, a tymczasem pojawił się nowy raport o udanej próbie dokonania tego samego na Surface Pro 7. Udało się tego dokonać deweloperowi/hakerowi/użytkownikowi "testującemu rzeczy" i prowadzącemu kanał ADeltaX Internal.

ADeltaXForce wykorzystał udostępnioną niedawno kompilację Windows 10X i tablet w konfiguracji z i5-1045G4, 16GB i 256GB. Wideo jest przede wszystkim demonstracją płynności, z jaką ten wariant systemu działa na jednym z najmocniejszych tabletów Surface. Nie powinno to dziwić, bowiem 10X jest zaprojektowany do działania nawet na tanich i dużo mniej wydajnych urządzeniach. Zaskoczeniem jest raczej stabilność i zakres obsługiwanych funkcji. Jak twierdzi ADeltaXForce, w implementacji tej działa większość funkcji i sterowników. To, co nie działa, to przede wszystkim orientacja ekranu i dźwięk, który wymaga łatki rejestru.

Nagranie pozwala nam również po raz kolejny przyjrzeć się nowym elementom systemu w ich naturalnym środowisku. Widzimy reakcje na gesty dotykowe w takich obszarach, jak pasek zadań, Centrum akcji (Powiadomienia oraz Szybkie ustawienia), menu Start, Ustawienia, widok Alt + Tab, Microsoft Whiteboard, Microsoft To Do, Kalkulator czy Pogoda. Deweloper udostępnił też film z pierwszego bootowania systemu na SP7.

ADeltaXForce przypomina, że nie jest to finalny build Windows 10X, ale jest ku temu bliżej niż dalej. Kompilacja ta jest trochę zabugowana, nie mniej łaskawa dla baterii niż pełny Windows 10 i brak w niej wsparcia dla aplikacji Win32. Te ostatnie będą dostępne dopiero wtedy, gdy Microsoft ukończy prace nad sandboksem. Obecnie wspierane są tylko apki UWP i PWA. Windows 10X nie będzie wydany niezależnie od urządzeń. Pierwsze z nich mają trafić do sprzedaży wiosną tego roku.