Windows 10 otrzymał wsparcie dla kamer sieciowych. Zapewnia im też usługi AI

Windows 10 otrzymał wsparcie dla kamer sieciowych. Zapewnia im też usługi AI

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/16/2019, 5:53 PM

Liczba odsłon: 6781

Rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania monitorujące w wielu branżach doprowadziło do szybkiego wzrostu na rynku sprzętowym. Kamery sieciowe — kamery oparte na protokole IP, które transmitują dane poprzez sieć lokalną (LAN) — stanowią podstawę tych rozwiązań. Są one używane przez ochronę i pracowników nadzorujących w różnych środowiskach, m.in. w szkołach, szpitalach, na stadionach, lotniskach czy w sklepach. Kamery sieciowe są też używane do monitorowania ruchu drogowego.

Microsoft ogłosił nowe możliwości, dzięki którym deweloperzy mogą budować oparte na machine learningu rozwiązania bezpieczeństwa na platformie Windows. Wsparcie obecne jest w Windows 10, począwszy od kompilacji 18995 (20H1). Pozwala ono odkrywać, parować, konfigurować i streamować we współpracy z urządzeniami zgodnymi z ONVIF Profile S. ONVIF jest wiodącym forum branżowym, które zapewnia standaryzowane interfejsy umożliwiające efektywną interoperacyjność opartych na IP fizycznych produktów chroniących. Zgodnych z tą specyfikacją jest już ponad 12 tysięcy urządzeń.

Po sparowaniu z PC z Windows streamy z kamery przechodzą przez istniejące API kamery WIndows. System zapewnia wysoką wydajność streamingu z kamery sieciowej do aplikacji kamer i wspiera szeroki wachlarz architektur, w tym x86, AMD64, ARM oraz ARM64. Dzięki wbudowanemu wsparciu w ręce deweloperów oddano spójną platformę, na której mogą budować swoje rozwiązania monitorujące. Dzięki temu mogą oni skupić się na logice biznesowej i nie przejmować się sterownikami kamer czy oprogramowaniem pośredniczącym (middleware).

Windows zapewnia obsługę parowania kamer ONVIF poprzez API WinRT oraz kreatora "Dodaj urządzenie" w Windows 10. Ponadto aplikacje kamery, celujące w Windows 10 Insider Build 18995 SDK lub wyższy, mogą streamować z URI (Ujednoliconego Identyfikatora Zasobów) danego RTSP poprzez te same API kamery w Windows. Jest to przydatne w przypadku tworzenia rozwiązań wykorzystujących kamery niezgodne z ONVIF lub aplikacji, które pozwalają użytkownikom wprowadzić URI RTSP jako źródło wideo zamiast parowania kamery z urządzeniem.

Windows dostarcza również usługi i możliwości AI, które pozwalają deweloperom tworzyć kompleksowe rozwiązania bezpieczeństwa. Powszechne scenariusze obejmują m.in. rozpoznawanie osób czy analizę emocji na twarzach. Deweloperzy mogą posłużyć się ofertą Windows Vision Skills, która zawiera moduły komputerowego rozpoznawania obrazów, gotowe do zintegrowania z aplikacjami bez konieczności posiadania wiedzy o AI. W przypadku istniejących aplikacji AI z modelami machine learningowymi programiści mogą wykorzystać API WinML.