Windows 10 build 10122 - przegląd nowości

Windows 10 build 10122 - przegląd nowości

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/21/2015, 2:21 PM

Liczba odsłon: 4866

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami Microsoft opublikował wczoraj nową kompilację Windows 10: Insider Preview o numerze 10122. To znaczący skok w porównaniu do kompilacji 10074. Mamy tu bowiem do czynienia nie tylko z pierwszym publicznym buildem, którego numeracja wykroczyła poza 10100, ale także prawdziwym zatrzęsieniem nowości i poprawek.

O części nowych funkcji można było przeczytać w kontekście wyciekłych, niepublicznych buildów o zbliżonej numeracji. Tym razem użytkownicy mogą pobrać system z wiarygodnego źródła, aktualizując Windows 10 poprzez Windows Update. Microsoft opublikował dość obszerną listę zmian, którą przytoczymy poniżej.

 • Start i interfejs Continuum: build 10122 wprowadza niektóre zmiany, zaprezentowane po raz pierwszy na konferencjach Build i Ignite. Start zyskało nieco odświeżony interfejs poprzez przeniesienie Eksploratora plików i Ustawień do lewego dolnego rogu menu, tuż obok przycisku zasilania i listy Wszystkich aplikacji. Pewnym modyfikacjom uległo także menu kontekstowe, które wysuniemy, klikając prawym przyciskiem myszy przycisk Start. Możliwość przełączania pomiędzy menu a ekranem Start została z kolei przeniesiona do nowych ustawień Start w ustawieniach Personalizacji. Dotychczasowy przycisk - jak twierdzi Microsoft - przysparzał kłopotów użytkownikom różnego typu urządzeń.
  Zmiany w interfejsie Continuum dotyczą trybu tabletu. Gdy się w nim znajdujemy, panel po lewej stronie ekranu (nie jesteśmy pewni, co dokładnie Microsoft miał na myśli) zostaje schowany, a możemy wysunąć go, klikając ikonę w lewym górnym rogu. Ponadto menu/ekran Start posiada w trybie tabletu większe kafelki, nieco na wzór Windows 8.1.
 • Microsoft Edge: przeglądarka została wyposażona w nową stronę z zakładkami, którą zaprezentowano wcześniej na konferencji Build. Posiada ona odświeżony wygląd i zawiera najczęściej wybierane srony, powiązane aplikacje i dane z MSN. Została zaprojektowana, by - jak mówi Microsoft - poprowadzić użytkownika do celu tak szybko, jak to możliwe. Zawartość strony można delikatnie zmodyfikować w Ustawieniach. Microsoft testuje aktualnie różne typy strony z zakładkami, dlatego możemy spodziewać się zmian w przyszłych buildach. W nowej wersji przeglądarki znalazły się też inne funkcje: tryb InPrivate, możliwość przypinania witryn do menu Start, podgląd historii, animowana ikona trybu odczytu oraz wskaźnik audio, pojawiający się przy witrynach, odtwarzających dźwięk.
  Microsoft Edge posiada teraz najnowszą aktualizację silnika Chakra, zgodnego ze wszystkimi 64-bitowymi przeglądarkami w benchmarkach Google Octane 2.0 i Apple Jet Stream, oraz wprowadzającego implementację ECMAScript 6.
 • Domyślne aplikacje: chodzi tu o sposób, w jaki Windows łączy typy plików (np. doc, jpg, txt, pdf) oraz protokoły (np. HTTP) z aplikacjami Windows, uruchamianymi domyślnie. Przykładowo gdy klikniemy plik o rozszerzeniu jpg, zostanie on uruchomiony w przeglądarce obrazów. W przypadku Windows 8.1 klasyczne aplikacje Windows (Win32) mogły zapytać użytkownika, czy chce, by stały się domyślne dla określonego typu pliku. Aplikacje ze Sklepu Windows nie mogły wywołać takiego zapytania. Microsoft wprowadził nowe rozwiązanie - po zainstalowaniu nowej aplikacji ze Sklepu zostanie wyświetlony banner z informacją. Gdy klikniemy jego obszar, możemy zmienić domyślną aplikację. Nowe menu trafi także do aplikacji klasycznych.
  Osoby, które będą aktualizować system z poziomu Windows 7 i Windows 8.1, otrzymają możliwość skonfigurowania domyślnych aplikacji podczas procesu instalacji Windows 10.
 • Insider Hub: aplikacja Centrum niejawnego programu testów zyskała odświeżony interfejs, zgodny ze standardem Universal Windows. Poszczególne elementy, takie jak osiągnięcia czy komentarze, zostały uporządkowane, dzięki czemu użytkownik łatwiej je odnajdzie na głównym ekranie aplikacji.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, build 10122 otrzymał szereg poprawek dla błędów z poprzednich wersji:

 • Usunięto wizualny glitch, polegający na wyświetlaniu nieprawidłowych prostokątów w ramach animacji tworzenia nowego kafelka w menu Start.
 • Poprawki wielu błędów, zgłoszonych przez użytkowników przeglądarki Edge.
 • Dział dla deweloperów w Ustawieniach działa poprawnie.
 • Naprawiono błąd o numerze 80070103, który dotyczył instalacji sterowników graficznych poprzez Windows Update.
 • Uruchomiono możliwość edycji właściwości IPv4 dla adaptera Ethernet w PC.
 • Rozwiązano problem z rozmytymi czcionkami na wyświetlaczach o wysokiej wartości DPI. Microsoft planuje napisać więcej o wyświetlaczach High DPI w Windows 10.
 • Wybrane skróty klawiszowe w przeglądarce Edge działają już poprawnie - sprawdźcie Ctrl + L lub Alt + D.

Nowy build nie posiada rozległej dokumentacji znanych błędów i problemów. Wyszczególniono jedynie trzy, dotyczące problemów z Microsoft Edge w komputerach z układami graficznymi AMD, scenariusza, w którym aktualizacja do nowego builda może się nie powieść, oraz rozpoznawaniem mowy przez Cortanę.