Windows 10 aktualizowany do 2030 roku? To był tydzień z Microsoft 323

Windows 10 aktualizowany do 2030 roku? To był tydzień z Microsoft 323

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/28/2024, 8:20 PM

Liczba odsłon: 546

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft wrócimy do takich tematów, jak aktualizacje Windows z tego tygodnia, wsparcie dla Windows 10 do 2030 roku, przyciski wyboru i nowe funkcje językowe w Excelu, OneDrive w Windows 11 działający bez zgody użytkownika i zakończenie projektu podwodnych centrów danych Microsoftu. Miłej lektury!

Aktualizacje Windows z tego tygodnia

5 lat dodatkowego wsparcia dla Windows 10 dzięki 0patch

Październik 2025 roku będzie słabym miesiącem dla wielu użytkowników Windowsa. Windows 10 otrzyma ostatnią aktualizację zabezpieczeń i utraci darmowe wsparcie Microsoftu. Utrzymanie chronionego, aktualnego komputera będzie wymagało upgrade'u do Windows 11 albo wykupienia przedłużonego wsparcia ESU na maksymalnie 3 lata. Rzecz w tym, że wiele osób nie może (oficjalnie i bezproblemowo) zainstalować nowego systemu przez brak spełnionych wymagań. Pojawiła się jednak jeszcze jedna możliwość.

5 lat dodatkowego wsparcia dla Windows 10 dzięki 0patch

0patch, który od lat dostarcza aktualizacje zabezpieczeń niewspieranym już przez Microsoft systemom Windows i produktom Office, zapowiedział, że będzie aktualizował Windows 10 przynajmniej do 2030 roku (dostarczał "micropatche" bezpieczeństwa), czyli o 2 lata dłużej niż Microsoft w ramach płatnych aktualizacji ESU. Jego oferta będzie też o wiele tańsza. To warta uwagi alternatywa dla osób i firm, które rozważają pozostanie przy Windows 10 po zakończeniu wsparcia.

Przyciski wyboru w Excelu. Jak z nich korzystać?

Wydawać by się mogło, że Excel to doskonałe narzędzie do list rzeczy do zrobienia (checklist). Rzecz w tym, że aż do teraz nie miał obsługi pól wyboru (checkboxes), które wystarczyłoby kliknąć, aby np. oznaczyć czynność jako wykonaną, tak jak choćby w aplikacjach Microsoft Planner czy To Do. Zmieniło się to za sprawą najnowszej aktualizacji.

Przyciski wyboru w Excelu. Jak z nich korzystać?

Jak informuje Microsoft, przyciski wyboru zaczęły być ogólnodostępne w Excelu. Funkcja ta świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju list, na których możemy odhaczać wykonane czynności i nie tylko. Wystarczy parę kliknąć, aby wstawić przyciski wyboru do dowolnej komórki. W tym celu zaznacz jedną lub więcej komórek (np. jedną z kolumn tabeli) i na karcie Wstawianie kliknij Przycisk wyboru.

Excel otrzymał też nowe funkcje językowe. TRANSLATE tłumaczy tekst z komórki, a DETECTLANGUAGE wykrywa jego język.

OneDrive w Windows 11 synchronizuje foldery bez informowania użytkownika

Według nowych doniesień Microsoft po cichu zmodyfikował proces wstępnej konfiguracji Windowsa 11, tak aby automatyczna kopia zapasowa folderów włączała się bez pytania o zgodę użytkownika ani nawet powiadamiania go o tym fakcie.

Konfiguracja Windows 11 krok po kroku (OOBE)

Wygląda na to, że osoby, które konfigurują nowy komputer z Windows zgodnie z preferencjami Microsoftu (przy połączeniu z Internetem i zalogowaniu na konto Microsoft zamiast na lokalne konto użytkownika), będą miały włączoną synchronizację folderów Pulpit, Zdjęcia, Dokumenty i Wideo z OneDrive. Można to łatwo wyłączyć w ustawieniach OneDrive.

Koniec z podwodnymi centrami danych Microsoftu

W 2016 roku Microsoft uruchomił Project Natick, eksperyment, który miał sprawdzić, czy centra danych mogą być umieszczone na dnie oceanu. Po serii mniejszych testów firma zainstalowała centrum danych z 864 serwerami w pobliżu Wysp Szetlandzkich (Northern Isles) w 2018 roku. 2 lata później okazało się, że podwodne centra danych są niezawodne i efektywne, ale też mniej problematyczne niż te naziemne.

Mimo zachęcających rezultatów sprzed 4 lat gigant z Redmond po cichu zakończył eksperyment. Firma poinformowała, że projekt co prawda zakończył się sukcesem, ale nie zamierza budować podwodnych centrów danych w przyszłości: Dowiedzieliśmy się wiele o operacjach poniżej poziomu morza, wibracjach i wpływie na serwer. Więc zaaplikujemy te odkrycia w innych przypadkach.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, AI, Teams, Microsoft 365, Planner, Loop i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

TBTZM możesz również czytać na bieżąco na LinkedIn: Subskrybuj na LinkedIn

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia