Windows 10 22H2 zaktualizowany w Release Preview Channel (build 19045.2787)

Windows 10 22H2 zaktualizowany w Release Preview Channel (build 19045.2787)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/17/2023, 4:30 PM

Liczba odsłon: 2302

Chociaż Microsoft zapowiedział, że w tym tygodniu nie będzie kompilacji Windows Insider w Dev i Canary Channel, to sporo aktualizacji ukazało się w pozostałych kanałach. W poprzednich artykułach omawialiśmy zmiany w Windows 11 22H2 i 21H2. Aktualizację otrzymał też ostatnio nieco pomijany Windows 10.

Dziesiątka nie ma już takiego priorytetu jak dawniej, ale jej aktualna wersja nadal otrzymuje dwie aktualizacje w miesiącu, czyli aktualizacje zabezpieczeń w Patch Tuesday i aktualizację "C" z pozostałymi poprawkami w drugiej połowie miesiąca. Przygotowania do tej ostatniej zwykle obejmują wcześniejsze wydanie poprawek dla użytkowników w kanale Release Preview. I tak to właśnie wygląda w obecnej sytuacji. Co znalazło się w tej aktualizacji zbiorczej?

Windows 10 22H2: zmiany w aktualizacji KB5023773
(Build 19045.2787) w Release Preview Channel

 • URI ms-appinstaller współpracuje teraz z zasadą DesktopAppInstaller.
 • Rozwiązano problem z Remote Procedure Call Service (rpcss.exe), który mógł prowadzić do tzw. race condition między Distributed Component Object Model (DCOM) a mapperem punktu końcowego Microsoft Remote Procedure Call (RPC).
 • Rozwiązano problem z Microsoft HTML Application Host (HTA), który blokował wykonanie kodu używającego HTA. Działo się tak po włączeniu trybu wymuszonego User Mode Code Integrity (UMCI) w Windows Defender Application Control (WDAC).
 • Rozwiązano problem z Desired State Configuration, która traciła poprzednio skonfigurowane opcje, gdy brakowało metaconfig.mof.
 • Rozwiązano problemy ze zgodnością niektórych drukarek, które korzystają ze sterowników Windows Graphical Device Interface (GDI). Drukarki te nie są w pełni zgodne ze specyfikacjami GDI.
 • Rozwiązano problem z certyfikatem Simple Certificate Enrollment Protocol (SCEP). System zgłaszał, że instalacje niektórych certyfikatów SCEP kończą się niepowodzeniem, a zamiast tego powinien zgłaszać, że są one oczekujące.
 • Rozwiązano problem z drukarkami USB. System klasyfikował je jako urządzenia multimedialne, mimo że takimi nie były.
 • Rozwiązano problem z ikoną uwierzytelniania PIN Fast Identity Online 2.0 (FIDO2). Nie pojawiała się ona na ekranie logowania na zewnętrznym monitorze, kiedy był on podłączony do zamkniętego laptopa.
 • Rozwiązano problem z aplikacjami korzystającymi z Windows UI Library w Windows App SDK (WinUI 3). Drukowanie z nich jest teraz możliwe na urządzeniach z Windows 10.
 • Rozwiązano problem z menedżerem konta SharedPC. Nie może on usunąć wielu kont podczas oczyszczania.
 • Rozwiązano problem z lsass.exe. Mógł on przestać odpowiadać, gdy wysyłał zapytanie Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) do kontrolera domeny, który miał bardzo duży filtr LDAP.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia