VLC Media Player obchodzi 20 urodziny. Wkrótce wersja 4.0

VLC Media Player obchodzi 20 urodziny. Wkrótce wersja 4.0

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/12/2021, 7:20 PM

Liczba odsłon: 3712

VLC Media Player, jedna z najpopularniejszych, darmowych i open source'owych aplikacji wszech czasów, w tym miesiącu obchodzi 20 urodziny. Z tej okazji Jean-Baptiste Kempf, szef fundacji VideoLAN i deweloper VLC, udzielił wywiadu portalowi Protocol, w którym opowiedział o nadchodzącej wersji 4.0 odtwarzacza, która ukaże się w tym roku.

VLC zyskał popularność dzięki możliwości odtwarzania niemal każdego rodzaju pliku dźwiękowego i wideo. Wersja 3.0 dla Windows, macOS i Linuksa ukazała się 3 lata temu i wniosła wsparcie dla 4K, 8K i HDR, a także technologii Google Cast. VLC nadal jest jednym z najlepszych odtwarzaczy multimediów, które można znaleźć na pecetach. W tym roku nadejść ma jego kolejne główne wydanie. Jak powiedział deweloper: Zmodyfikowaliśmy interfejs, aby był bardziej nowoczesny. Zespół jest również otwarty na pomysł zintegrowania zewnętrznych serwisów wideo z aplikacją, co mogłoby stać się źródłem przychodów organizacji non-profit VideoLAN.

VLC Media Player 4.0

Oprócz tej dużej aktualizacji fundacja pracuje również nad wersją VLC w przeglądarce. Po prostu uruchamiasz VLC wewnątrz strony internetowej, przez co możesz odtwarzać dowolny typ filmu bezpośrednio w przeglądarce — wyjaśnia Jean-Baptiste Kempf. Jeszcze tego nie mamy, ale jesteśmy blisko. Jeszcze inną ciekawą inicjatywą jest Moviepedia Project, który miałby stanowić alternatywę dla Internet Movie Database (IMDb) należącego do Amazonu. Raczej trudno rywalizować z największą na świecie, świetnie zorganizowaną i wypełnioną treściami bazą filmów, jaką jest IMDb, jednak zespół VideoLAN porywa się na to. Moviepedia miałaby na wzór Wikipedii opierać się na działaniach społeczności.

W przyszłości zespół VLC planuje również lepiej zabezpieczyć odtwarzacz na PC, sandboksując go. To bardzo trudny projekt, ale wierzymy, że jest ważny — dodaje Kempf. Nową wersję odtwarzacza można zobaczyć na zrzutach ekranu i poznać bliżej w jego prezentacji (format PDF).