Uwolnienie Kalkulatora w Windows 10 przynosi skutek. Trafią do niego dwie genialne funkcje

Uwolnienie Kalkulatora w Windows 10 przynosi skutek. Trafią do niego dwie genialne funkcje

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 7/31/2019, 2:05 PM

Liczba odsłon: 11352

Kalkulator. Przyznajcie się. Kto z Was w ogóle używa jeszcze tradycyjnego kalkulatora? Może poza naukowcami i inżynierami, bo dla nich profesjonalny kalkulator naukowy to często narzędzie pracy. Przeciętny człowiek raczej nie ma takiej potrzeby, bo kalkulator ma zawsze przy sobie, w telefonie czy w komputerze. Teoretycznie nie da się tej aplikacji bardziej rozwinąć, dopóki spełnia swoje elementarne zadanie. Microsoft jakiś czas temu uwolnił aplikację kalkulatora w Windows 10, udostępniając ją na platformie GitHub ramach open-source. Chciał w ten sposób uzyskać szerszą perspektywę i świeże pomysły. Udało się.

Dzięki pracy pasjonatów, a konkretnie jednego z nich, Kalkulator zyska nowy tryb kompaktowy oraz opcję wyświetlania zawsze na wierzchu. Są to wręcz tak podstawowe funkcje dla kalkulatora, że aż dziw, że do tej pory ich nie wprowadzono. Kiedy pracujemy z danymi i potrzebujemy coś szybko obliczyć, Kalkulator potrafi się schować pod szeregiem okien. Zmusza to nas do dodatkowego kliknięcia, by go wywołać ponownie na wierzch. Nowa opcja sprawia, że nie będzie to już konieczne.

Natomiast tryb kompaktowy, cóż, jest po prostu mniejszą wersją aplikacji, bo przecież nie potrzebujemy dużego okna, by dodać dwa plus dwa. Czasem mniej znaczy więcej! Funkcje te zostały opracowane przez dewelopera Dave'a Grochockiego, który swoją pracą podzielił się na Twitterze. Jak widać, wiele czasu nie minęło od uwolnienia Kalkulatora na zasadach open source, by zaczęło to przynosić konkretne owoce. Ta nowa wersja programu będzie dostępna w Microsoft Store.