Uruchamianie aplikacji i korzystanie z drukarek w Windows na ARM

Uruchamianie aplikacji i korzystanie z drukarek w Windows na ARM

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/20/2024, 4:00 PM

Liczba odsłon: 235

W tym tygodniu Microsoft wypuścił aktualizację Windows 11 24H2, początkowo tylko dla Copilot+ PCs, które trafiły do sprzedaży 18 czerwca. W związku z tymi wydarzeniami gigant zaktualizował stronę pomocy technicznej z często zadawanymi pytaniami na temat komputerów z systemem Windows Arm.

Nowe pytania i odpowiedzi znajdują się na anglojęzycznej wersji strony. Na polskiej mogą pojawić się z opóźnieniem, choć już teraz widzimy, że obecne jest na niej tłumaczenie maszynowe zostawiające wiele do życzenia. Nie pozostaje więc nic innego, niż samodzielnie przetłumaczyć dla Was te informacje! Skupiamy się na 2 punktach.

Czy mogę uruchamiać moje aplikacje Windows na moim PC opartym na Arm z Windows 11?

Tak, możesz instalować i uruchamiać większość aplikacji Windows na komputerach opartych na Arm z Windows 11, tak jak na pozostałych PC z Windows 11. Aplikacje nie muszą pochodzić z Microsoft Store w Windows.

Aplikacje, które zostały przebudowane dla komputerów ARM z Windowsem, osiągną najlepszą wydajność. Wiele topowych aplikacji Windows zostało już przebudowanych dla komputerów ARM z Windowsem, a jeszcze więcej jest w drodze.

Inne aplikacje, które nie zostały zbudowane dla komputerów ARM z Windowsem, będą uruchamiać się płynnie z użyciem emulacji. Komputery oparte na ARM z Windows 11 24H2 oferują emulator Prism dający wyższą wydajność emulowanych aplikacji.


Czy mogę używać drukarek lub innych urządzeń peryferyjnych na moim komputerze Arm z Windows 11?

Tak, możesz. Komputery z Windows 11 oparte na Arm obsługują większość drukarek, w tym drukarki, które obsługują standard drukowania Mopria. Możesz sprawdzić, czy drukarka posiada certyfikat Mopria, na stronie mopria.org. Drukarki dużych producentów, takich jak HP i Xerox, mają wydane Printer Support Apps, aplikacje towarzyszące drukowaniu, zaprojektowane, aby ulepszyć doświadczenie drukowania na Windows.

Urządzenia peryferyjne będą działać, jeśli sterowniki, od których są zależne, są wbudowane w Windows 11, lub jeśli deweloper sprzętu wypuścił sterowniki Arm64 dla tego urządzenia. Dobrym pomysłem jest sprawdzić, czy producent urządzenia opublikował wersję sterownika, która uruchamia się na komputerze ARM z Windowsem.

Źródło: https://support.microsoft.com/en-us/windows/windows-arm-based-pcs-faq-477f51df-2e3b-f68f-31b0-06f5e4f8ebb5#ID0EFD=Windows_11

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia