Unified Update Platform będzie obsługiwać wszystkie aktualizacje Windows

Unified Update Platform będzie obsługiwać wszystkie aktualizacje Windows

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/25/2022, 2:34 PM

Liczba odsłon: 1707

Jeszcze w 2016 roku Microsoft wprowadził Unified Update Platform (UUP), usługę mającą usprawnić proces aktualizacji, tak by można było mieć kontrolę nad czasem aktualizacji, zmniejszyć przetwarzanie po stronie użytkownika, poprawić wpływ na żywotność baterii i zmniejszyć rozmiary pobieranych pakietów. Teraz usługa jest dostępna dla systemów on-premise w publicznej wersji zapoznawczej. Wkrótce obejmie wszystkie aktualizacje Jedenastki.

Po pomyślnym okresie testów w wersji private preview Unified Update Platform (UUP) w modelu on-premise stała się dostępna dla organizacji komercyjnych. Wersja ta stanowi integrację z Windows Server Update Services (WSUS) i Microsoft Configuration Manager. Ta nowa opcja upraszcza zarządzanie zawartością Windows oraz proces aktualizacji do Windows 11 dla tych klientów, którzy zarządzają urządzeniami za pomocą wspomnianych platform.

Unified Update Platform (UUP) to kolejna iteracja naszego systemu zapewniającego aktualizacje jakościowe i funkcji Windows OS. Oferuje ulepszone technologie dostarczania w odpowiedzi na requesty administratorów IT o płynniejsze, większą kontrolę nad czasem instalacji, dłuższy czas pracy baterii i mniejszy rozmiar pobierania.

Po 5 produktywnych latach UUP staje się jeszcze lepszy dzięki bezproblemowej integracji z Configuration Manager i WSUS. UUP on premises wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na standard bezpieczeństwa i produktywności Windows 11 w wiodących przedsiębiorstwach. W rzeczywistości, począwszy od początku 2023 r., wszystkie nowe wersje Windows będą serwisowane za pomocą aktualizacji UUP.

Oto oś czasu, która doprowadziła do aktualnie dostępnej publicznej wersji zapoznawczej UUP on premises jako ostatniego etapu przygotowań do serwisowania UUP:

Unified Update Platform


— Thad Martin, Principal Program Manager w Microsoft

Unified Update Platform sprawia, że aktualizacje OS są łatwiejsze w zarządzaniu. Nie musimy już tworzyć własnych, niestandardowych obrazów czy skomplikowanych sekwencji zadań, aby zachować zainstalowane funkcje opcjonalne czy pakiety językowe w przypadku upgrade'u z Windows 10 do Windows 11. Nowe możliwości UUP obejmują m.in.:

  • Uproszczone zarządzanie zawartością poprzez serwisowanie zamiast opartych na nośnikach sekwencji zadań.
  • Upgrade systemu do ostatniego poziomu zgodności bezpieczeństwa z jednym ponownym uruchomieniem.
  • Zachowanie opcjonalnych funkcji na żądanie (FODs) i pakietów językowych (LPs) po aktualizacji.
  • Możliwość implementacji dobrze znanych sekwencji zadań i innych akcji wymaganych w środowisku.

Jeśli chodzi o aktualizacje jakościowe dla Windows 11, to z zapowiedzianym wykorzystaniem UUP nadal pozostaną one zbiorcze i będą zawierać ulepszenia jakościowe i poprawki bezpieczeństwa. W tym zakresie nowe możliwości to:

  • Możliwość uzyskiwania przez użytkowników końcowych FOD i LP w środowiskach WSUS lub Configuration Manager.
  • Automatyczna naprawa uszkodzeń.
  • Zminimalizowane rozmiary pobierania klienta aktualizacji jakościowej.

Dowiedz się więcej z naszego starszego artykułu: Unified Update Platform (UUP) - nowy system aktualizowania Windows.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia