Ulepszone kopiowanie linków bez elementów śledzących w Firefox 126

Ulepszone kopiowanie linków bez elementów śledzących w Firefox 126

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/16/2024, 6:50 PM

Liczba odsłon: 324

W tym tygodniu Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 126.0 z paroma ciekawymi ulepszeniami, wliczając w to ulepszone kopiowanie linków bez elementów śledzących oraz wsparcie dla NVIDIA RTX Video Super Resolution (“VSR”), NVIDIA RTX Video HDR i kompresji zawartości zstd. Szczegóły poniżej.

Firefox 126 – nowe funkcje

 • Polecenie "Kopiuj bez elementów śledzących" może teraz usunąć parametry z zagnieżdżonych URL-i. Obejmuje to również rozszerzoną obsługę blokowania ponad 300 parametrów śledzących z kopiowanych linków, w tym tych z dużych portali zakupowych.
 • Polecenie Kopiuj bez elementów śledzących

 • Firefox obsługuje teraz Zstd Content-Encoding (kompresja zstandard). To alternatywna wobec broti i gzip metoda kompresji zawartości webowej, która zapewnia wyższe poziomy kompresji przy tym samym użyciu CPU bądź też zmniejszająca użycie CPU na serwerze do uzyskania takiej samej kompresji. Metoda ta jest powszechnie używana na stronach, takich jak Facebook.
 • Język kataloński jest teraz dostępny w tłumaczeniach Firefoksa (Firefox Translations).
 • Dodano akcelerację sprzętową AV1 na macOS dla Maców M3.
 • Dodano telemetrię, aby utworzyć zbiorczą liczbę wyszukiwań według kategorii, co pozwoli ogólnie informować o rozwoju funkcji wyszukiwania. Kategorie te opierają się na 20 typach treści, takich jak sport, biznes czy podróże. Dane te nie będą kojarzone z konkretnymi użytkownikami i będą zbierane przy użyciu protokołu OHTTP w celu usunięcia adresów IP jako metadanych potencjalnie identyfikujących użytkownika. Nie będzie prowadzone żadne profilowanie, ani udostępnianie danych podmiotom trzecim.
 • NVIDIA RTX Video Super Resolution (VSR) jest teraz dostępne w Firefox. RTX VSR powiększa i wyostrza wideo w słabszej rozdzielczości, gdy jest upscale'owane wyższych rozdzielczości. Usuwa też blokowe artefakty typowe dla wideo streamowanego w niskim bitracie. VSR wymaga karty graficznej NVIDIA RTX 20-series lub wyższej, Windows 10/Windows 11 64-bit i sterownika NVIDIA w wersji R530 lub wyższej. Funkcję można włączyć w panelu sterowania NVIDIA.
 • NVIDIA RTX Video HDR jest teraz dostępne w Firefox. Technologia ta automatycznie konwertuje wideo SDR do żywego HDR10 w czasie rzeczywistym. Wymagania są takie same jak w punkcie wyżej oprócz wersji sterownika – tu musi być to 550 lub wyższa.

Firefox 126 – poprawki i ulepszenia

 • Dodano szereg poprawek zabezpieczeń.
 • Funkcjonalność sugestii wklejania URL z Firefox 125 jest tymczasowo wyłączona. Zostanie ona przywrócona w kolejnym wydaniu po rozwiązaniu problemów z wydajnością/działaniem.
 • Dodano aktualizacje dla przedsiębiorstw, deweloperów i platformy webowej.

Źródło: https://www.mozilla.org/en-US/firefox/126.0/releasenotes/

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia