Ukryte funkcje instalatora Windows 11 (OOBE)

Ukryte funkcje instalatora Windows 11 (OOBE)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/6/2024, 6:30 PM

Liczba odsłon: 545

W ostatnim czasie użytkownicy Windows 11 odkryli parę ciekawych rzeczy, w tym sięgającą niezwykle daleko wsteczną zgodność oprogramowania oraz to, że Windows 10 wcale nie jest wolniejszy ani mniej wydajny od swojego następcy. Kolejne odkrycia to efekt zagłębienia się w kod źródłowy OOBE.

OOBE (Out of Box Experience) to ostatni etap instalacji Windowsa. W jego trakcie użytkownik przechodzi przez kolejne ekrany, na których dostosowuje wybrane funkcje i sposoby działania systemu. Okazuje się, że już na tym etapie można skorzystać ze specjalnych skrótów klawiszowych, by móc dosłownie wyjść out of the box. Jeden ze skrótów znany był już wcześniej. To Shift + F10, który pozwala ominąć wymagania. Kolejne zostały dopiero odkryte.

Oto kilka ukrytych funkcji OOBE, których mogliście wcześniej nie znać:

  • Tryb audytu: za pomocą skrótu Ctrl + Shift + F3 administratorzy lub użytkownicy mogą uzyskać dostęp do Audit Mode w System Preparation Tool (Sysprep). Tryb ten zasadniczo pozwala dokonywać dodatkowych zmian i personalizacji obrazu Windows.
  • Diagnostyka Windows Autopilot: administratorzy lub użytkownicy mogą też uzyskać dostęp do Diagnostic Page za pomocą skrótu Ctrl + Shift + D. Strona diagnostyki pozwala przeglądać szczegóły rozwiązywania problemów z procesem aprowizacji Autopilota.
  • Sekretny klawisz Konsoli Dewelopera: tej funkcji nie znaleziono w dokumentacji Microsoftu, ale odkrył ją Enderman, autor powyższego wideo. Za pomocą skrótu Ctrl + Shift + J można otworzyć konsolę programisty (Developer Console) opartą na JavaScript. Korzystając z niej, badacz zabezpieczeń dla żartu zmienił treść warunków umowy licencyjnej.

Działania te udało się uzyskać w pierwszej kompilacji Windows 11 24H2 (build 26052).

Źródło: https://www.neowin.net/news/windows-11-installer-source-code-just-got-dissected-revealing-secret-oobe-shortcut/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia