"To koniec UWP"

"To koniec UWP"

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 5/2/2019, 11:59 AM

Liczba odsłon: 2901

Paul Thurrot, znany z ogromnej wiedzy na temat różnych działań Microsoftu, przewiduje, że nadchodzi kres aplikacji UWP. Według Thurrota deweloperzy nie widzą już sensu pracy nad programami opartymi o Universal Windows Platform, a to negatywnie odbije się na sytuacji Microsoft Store.

Platforma UWP została zaprojektowana w celu unifikacji programów dla Windows Phone, później Windows Mobile i Windows 10. Założenie było niezłe, bo użytkownicy otrzymywali te same aplikacje na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych, a były one dostępne do pobrania w jednym miejscu - Sklepie Microsoft. Niestety, mobilny Windows istnieje już tylko na telefonach najbardziej zagorzałych fanów lub tych, którzy nie mają możliwości przejścia na Androida czy iOS. W związku z tym Microsoft ma problem, aby przekonać deweloperów do rozwoju aplikacji UWP. Firma szuka więc sposobów, aby w ogóle zatrzymać programistów przy Microsoft Store, dając możliwość publikacji programów win32 i aplikacji PWA. Microsoft udostępnia nawet elementy API platformy UWP - funkcje geolokalizacji, Windows AI czy uczenie maszynowe.

Thurrot twierdzi, że działania podjęte przez Microsoft na nic się nie zdają. Mówiąc game over, zaznacza on, że deweloperzy nie widzą potrzeby pracy nad aplikacjami UWP dla garstki użytkowników - tym bardziej, że musieliby całkowicie przepisać kod swoich programów.

Moim zdaniem natywne aplikacje Windowsa nie mają już nic wspólnego z Microsoft Store. Te programy niedługo w ogóle znikną z ekosystemu Windows. Sklep na pewno nie zostanie wycofany z systemu, ale przez brak ciekawych i dobrych programów UWP stanie się dla użytkowników bezwartościowy. Tak samo dla deweloperów.
- Paul Thurrot

Ma to wpływ na samo istnienie Microsoft Store. Nawet możliwość instalacji wcześniej wspomnianych programów PWA nie jest już żadną przewagą Sklepu. Ta opcja dostępna jest bowiem w przeglądarkach internetowych - bezpośrednio lub za pośrednictwem rozszerzeń. Jeżeli więc deweloperzy nie będą chcieli pisać nowych programów UWP lub przepisywać istniejące kody, to czego użytkownicy mają tam szukać? Jedynie gier, które można przypisać do swojego konta Microsoft, ponieważ w polskiej edycji Sklepu nie można kupić nawet filmów.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia