Tak mógłby wyglądać Windows 12

Tak mógłby wyglądać Windows 12

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/2/2022, 9:00 PM

Liczba odsłon: 5885

W zeszłym roku Microsoft zaskoczył wiele osób, wycofując się ze stwierdzenia, że Windows 10 będzie ostatnim Windowsem. Wygląda na to, że wraz z wydaniem Jedenastki gigant chce wrócić do wydawania kolejnych systemów co około 3 lata. Naturalnie rodzi się pytanie, czy wkrótce zostanie wydany Windows 12, a jeśli tak, to jak będzie wyglądał.

Chociaż póki co główny priorytet ma Windows 11, to jest duża szansa, że w najbliższych latach doczeka się on następcy. Zarówno w oficjalnych, jak i nieoficjalnych wypowiedziach, dokumentach czy informacjach zaszytych w plikach systemowych próżno szukać odniesień do Windows 12. Jeśli taki system już powstaje, to jest trzymany pod kluczem, a cały nacisk kładziony jest na promocję Jedenastki. Dziś możemy tylko fantazjować o tym, jak będzie wyglądać Windows 12 i co takiego może zaoferować użytkownikom, czego nie mają poprzednie systemy. Okazuje się, że całkiem sporo. Wodze fantazji popuszczają teraz projektanci interfejsów. Jeden z takich projektów udostępnił Kamer Kaan Avdan, twórca na YouTube i designer UI oraz animacji.

Avdan w swoim wyobrażeniu Windows 12 zawarł odświeżony pasek zadań z przypinaniem widżetów, szybkimi akcjami (np. sterowaniem multimediami) i bardziej dynamiczną zawartością, wliczając w to choćby kontrolę głośności, która rozwija się nie w pionie, lecz w poziomie. Proponuje on też "największą aktualizację pulpitu od czasu pojawienia się pulpitu". Widzimy tu naprawdę mocne przeobrażenie tego elementu UI z dynamicznym tłem, które nie jest już płaskim obrazem, ale "Scenami", które dostosowują się do przypiętej zawartości. Pulpit w Windows 12 ma przypominać bardziej "pulpit nawigacyjny", który mocno czerpie z tablicy/ekranu Widżetów.

Eksplorator plików oprócz mocnych zmian kosmetycznych wyposażono w etykiety (tagi), które pozwalają uporządkować pliki według ich charakteru, kontekstu czy przynależności. Dodano też "Kolekcje", do których można przeciągać pliki bez potrzeby tworzenia nowego folderu. Zaprezentowano też nowy sposób dzielenia okien/ekranu. Tu bez wątpienia czuć inspirację Surface Duo.

Choć całość jest tylko konceptem, to naszym zdaniem Microsoft Design mógłby wiele z niego wyciągnąć! Wszystko wydaje się tu dobrze przemyślane, zaprojektowane i bardzo estetyczne. Jeśli tak miałby wyglądać Windows 12, to kupujemy to.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia