Szybkie wysyłanie linków z nowego menu udostępniania w Microsoft Edge

Szybkie wysyłanie linków z nowego menu udostępniania w Microsoft Edge

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/5/2021, 5:02 PM

Liczba odsłon: 2709

Pojawienie się nowego menu "Udostępnij" w Edge i Windows 10 miało za zadanie uprościć przekazywanie zawartości do różnych miejsc docelowych, takich jak dysk w chmurze, wiadomość e-mail (wysyłana również do samego siebie) czy portale społecznościowe. Menu udostępniania spełniło swoją rolę, jednak jak to bywa, zawsze znajdzie się coś do ulepszenia. Tym sposobem powstała zaktualizowana wersja. Microsoft przekazał na ten temat nowe szczegóły.

Udostępnianie w serwisach Outlook, Gmail, Facebook, Twitter i nie tylko

Nowe menu "Udostępnij" ułatwia przesyłanie linków za pośrednictwem popularnych usług, od poczty e-mail, po sieci społecznościowe. Co istotne, nie trzeba instalować aplikacji ani niczego konfigurować. Po prostu wybieramy usługę, aby otworzyć witrynę na nowej karcie Edge. Wstępna lista obsługiwanych platform obejmuje Outlook, Gmail, LinkedIn, Facebook, Twitter i WhatsApp. W nadchodzących tygodniach i miesiącach Microsoft będzie dodawać kolejne usługi.

 Menu udostępniania - Edge

Aby rozpocząć udostępnianie, należy kliknąć przycisk wielokropka (...), po czym rozwinie się menu "Ustawienia i nie tylko", w którym klikamy przycisk "Udostępnij". Jeżeli chcemy udostępnić łącze za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej na komputerze lub na urządzenie znajdujące w pobliżu, klikamy "Opcje udostępniania", aby otworzyć natywne menu udostępniania w Windows lub macOS. Możesz także przesłać zawartość do domyślnego klienta e-mail, używając przycisku "Domyślna aplikacja poczty" ("Default Mail App").

Udostępnianie samemu sobie

Udostępnianie to nie tylko wysyłanie treści do innych osób. Czasami potrzebujemy wysłać coś do siebie, aby później do tego wrócić. Mimo że istnieją nowoczesne sposoby na powrót do linków, kart czy zadań, to jednak czasami potrzebujemy mieć coś w skrzynce, tak by "nigdzie się nie zgubiło". Choć samo w sobie nie jest to tak wydajne, jak te nowocześniejsze sposoby, to jednak Microsoft sprawił, że wysyłanie maila samemu sobie nie musi wytrącać nas z naszego workflow, dzięki czemu pozostajemy produktywni w tym, co akurat robimy.

 Menu udostępniania - Edge

Aby uczynić ten proces maksymalnie wygodnym, w menu "Udostępnij" klikamy przycisk "Dodaj adres e-mail", wybieramy aplikację (Gmail lub Outlook) i wpisujemy adres. Teraz wystarczy kliknąć przycisk ze swoim adresem w sekcji "Wyślij wiadomość e-mail do siebie", a na nowej karcie przeglądarki otworzy się internetowa aplikacja poczty z ekranem komponowania wiadomości. Tytuł maila wskazuje jasno, iż jest to "Notatka dla siebie".

 Menu udostępniania - Edge

Nowe menu udostępniania — zarówno innym, jak też samemu sobie — pozwala maksymalnie przyspieszyć i uprościć cały proces, tak by ręczne kopiowanie i wklejanie adresów czy dodawanie opisów nie było potrzebne. Oczywiście nadal możemy udostępniać bardziej klasycznie, wybierając polecenie "Kopiuj link", choć dużo łatwiej to ogarnąć, kopiując link z paska adresu, by wkleić go, gdziekolwiek chcemy.