System plików ReFS zaktualizowany w Windows 11 w Canary Channel

System plików ReFS zaktualizowany w Windows 11 w Canary Channel

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/24/2023, 3:03 PM

Liczba odsłon: 2301

Microsoft udostępnił wczoraj kolejną kompilację (25324) Windows 11 w Canary Channel. Największą atrakcją był zapewne debiut algorytmu SHA-3, ale nie zabrakło też innych nowości. Jak to zwykle bywa, oprócz oficjalnie ogłoszonych funkcji użytkownicy znaleźli też ukryte zmiany. Jedną z nich jest aktualizacja ReFS.

Microsoft po cichu zaktualizował system plików ReFS do wersji 3.10 (poprzednia wersja to 3.9). W porównaniu NTFS ów system plików oferuje większą odporność, wyższą wydajność (szczególnie na maszynach wirtualnych) oraz obsługę większych rozmiarów danych (do 35 PB w porównaniu do 256 TB w NTFS), a także inne korzyści.

Microsoft poczynił też pewne postępy w integracji ReFS w Windows 11. Firma pracuje nad umożliwieniem instalacji systemu operacyjnego również na woluminach ReFS. Funkcja jest nadal ukryta i wymaga wprowadzenia specjalnego ID, aby ją włączyć. Oprócz tego Microsoft dodaje opcję tworzenia opartego na ReFS "Dev Drive" lub devvol (prawdopodobnie "Developer Volume") z poziomu aplikacji Ustawienia. Te "dyski deweloperskie" prawdopodobnie mają działać jako środowiska programistyczne i najwyraźniej pozwolą na tworzenie wirtualnych dysków twardych (VHD). Ma to sens, ponieważ ów system plików jest zoptymalizowany pod kątem przyspieszenia maszyn wirtualnych.

W najnowszej kompilacji Canary "Dev Drive" można włączyć za pomocą narzędzia ViveTool, wpisując polecenie:
vivetool /enable /id:40347509,41878171,42866187.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia