Sporo nowych funkcji zmierza do OneDrive na iOS i macOS

Sporo nowych funkcji zmierza do OneDrive na iOS i macOS

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/9/2021, 9:30 PM

Liczba odsłon: 2989

Microsoft powiadomił dziś, że blisko współpracował z Apple, by zapewnić świetne doświadczenia użytkownika OneDrive na produktach Apple — czy to podczas korzystania z OneDrive do utrzymywania synchronizacji i ochrony plików służbowych, czy do przechowywania i udostępniania osobistych plików i zdjęć w chmurze. Gigant podzielił się informacjami o nowych funkcjonalnościach i ulepszeniach dla OneDrive na macOS i iOS, które są obecnie rozwijane, a ich status dostępności jest różny.

Wsparcie dla Apple M1

Jeszcze w tym roku Microsoft wypuści wersję OneDrive, która w pełni wykorzysta ulepszenia wydajności procesorów M1, dzięki czemu aplikacja będzie działać szybciej, a użytkownicy wydobędą więcej produktywności na najnowszym iMacu, MacBooku Air, 13-calowym MacBooku Pro i Macu mini.

Przenoszenie znanego folderu

Przenoszenie znanych folderów (Known Folder Move) będzie wspierane w systemie macOS. Umożliwi to przekierowywanie folderów Pulpit, Dokumenty i Obrazy do OneDrive. Aktualizacja będzie dostępna dla wszystkich użytkowników Mac i pozwoli im utrzymać synchronizację plików osobistych w ważnych folderach oraz ich dostępność na innych urządzeniach. Nie wymaga to żadnych opłat za backup, a darmowi użytkownicy mogą synchronizować maksymalnie 5 GB danych.

OneDrive na Mac

Ulepszone działanie Findera

Jeszcze w tym roku Microsoft wykorzysta nową platformę File Provider firmy Apple, aby usprawnić działanie Findera w OneDrive. Dzięki temu folder OneDrive będzie widoczny w obszarze "Lokalizacje" na pasku bocznym Findera, zapewniając łatwy i szybki dostęp do wszystkich plików w OneDrive.

Ulepszone pliki na żądanie

Aktualizacja ta dostarczy odświeżoną ikonografię stanu plików w OneDrive — mocno zintegrowaną z Finderem, zapewniającą łatwość obsługi, a jednocześnie posiadającą te same korzyści i funkcje, które mamy już w bieżącej wersji plików na żądanie w OneDrive dla systemu macOS.

OneDrive na Mac

Wydajność

Microsoft wypuścił niedawno nowego klienta OneDrive dla komputerów Mac, który zmniejszył zużycie procesora o 40%, pomagając oszczędzać baterię i wspomagając wielozadaniowość. W ciągu najbliższych kilku miesięcy gigant z Redmond wprowadzi kolejne ulepszenia, które dodatkowo zoptymalizują wydajność i niezawodność, aby poprawić jakość doświadczeń użytkownika.

Wykluczanie konkretnych typów plików

W zeszłym miesiącu Microsoft uruchomił funkcjonalność, która pozwala administratorom IT zabraniać klientowi synchronizacji OneDrive przesyłania niektórych plików do OneDrive lub SharePoint. Admini zarządzający urządzeniami z macOS w firmie mogą zabronić użytkownikom synchronizacji konkretnych formatów plików, na przykład exe albo mp3. Po włączeniu ustawienia pliki we wskazanych formatach będą pozostawały w lokalnym folderze, a w Finderze będą pokazywane jako "wykluczone z synchronizacji". OneDrive powiadomi nas również, że pliki z tą ikoną (przypominającą zakaz wjazdu) nie będą się synchronizować.

OneDrive na Mac

Edytowanie offline w aplikacjach Office na iOS

Jeszcze w tym miesiącu użytkownicy iOS oraz iPadOS będą mogli edytować dokumenty Microsoft Office, które oznaczyli jako pliki do użytku w trybie offline w aplikacji mobilnej OneDrive. Będąc w trybie offline, będziemy musieli jedynie stuknąć opcję "Edytuj" lub "Otwórz" w apkach Word lub PowerPoint, aby rozpocząć edycję. Gdy znów przejdziemy do trybu online, będziemy mogli kontynuować edytowanie z miejsca, w którym skończyliśmy.